HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Wideoteka
Różne
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f
JZ-500 i JZ-500-C
 
Przewody JZ-500 i JZ-500-C w kolorze cza
HF41F
 
Subminiaturowe przekaźniki mocy serii HF
GT-900B
 
Zestawy walizkowe narzędzi firmy GOLDTOO
Intel® Neural Compute Stick 2
 
Firma RS Components wprowadziła do ofert
MC4
 
Zestawy złącz solarnych MC4
WIHA-SB24670
 
Wielofunkcyjna latarka LED marki WIHA
G2RV-SR
 
Przekaźnikowe moduły sprzęgające OMRON s
LUP-20-LED
 
Lupa stołowa LUP-20-LED-SMD
SSD NVMe 970 PRO
 
Samsung SSD NVMe 970 PRO i EVO – nowe st

Jaką lutownicę wybrać?

Jaką lutownicę wybrać?

Lutownica to ręczne narzędzie służące do lutowania, tj. trwałego łączenia dwóch metalowych przedmiotów za pomocą innego metalu (spoiwa), który charakteryzuje się niższą temperaturą topnienia niż łączone elementy. Lutowanie jest podstawową metodą montażu elementów elektronicznych na płytkach drukowanych.

Wybór lutownicy do warsztatu elektronicznego jest niezwykle istotnym krokiem podczas organizacji tego miejsca. Wielu początkujących elektroników może zastanawiać się nad tym, jaka lutownica sprawdzi się w ich przypadku, a co za tym idzie – jaką lutownicę kupić. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a to, czy wystarczy nam zwykła lutownica oporowa lub transformatorowa, czy też potrzebować będziemy czegoś bardziej zaawansowanego np. stacji lutowniczej, zależy od naszych dokładnych potrzeb.

Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz przygodę z lutowaniem, koniecznie sprawdź poniższe wskazówki.

W pierwszej kolejności musimy wybrać pomiędzy lutownicą oporową (często opisywaną jako lutownica grzałkowa) a transformatorową. Istnieją także lutownice na gorące powietrze, tzw. hot air, jednakże są one dedykowane zaawansowanym użytkowników i służą głównie do lutowania elementów do montażu powierzchniowego (SMD), szczególnie dużych układów scalonych z wyprowadzeniami od spodu elementu (np. BGA, QFN).

Należy pamiętać o tym, że lutownice transformatorowe nagrzewają się szybciej niż oporowe, ale jeżeli potrzebujemy precyzyjniejszego sprzętu, powinniśmy sięgnąć po te drugie. Dostępne są one ze znacznie mniejszymi grotami, które idealnie nadają się do lutowania drobnych elementów – stąd jedna z nazw tych narzędzi: lutownica igłowa.

Istnieje szereg istotnych parametrów lutownicy do elektroniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru tego narzędzia – moc, zakres temperatur, wielkość grotu. Ich odpowiednie dobranie zależy od tego, do czego chcemy stosować lutownicę, dlatego zanim dokonamy wyboru, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co będziemy nią lutować.

Z tego artykułu dowiesz się: Wybór lutownicy a jej zastosowanie

Wybierając lutownicę do elektroniki, musimy wiedzieć, jakie będzie jej przeznaczenie. Innej lutownicy będziemy potrzebować do lutowania kabli, a innej do elementów SMD.

Jeżeli lutownica, której poszukujemy, ma posłużyć nam do lutowania przewodów, szczególnie takich o większym przekroju, najlepiej wybrać wówczas narzędzie o dużej mocy (powyżej 100 W) i o dużym grocie. Świetnie sprawdzą się tutaj lutownice transformatorowe i oporowe.

Do lutowania większych elementów elektronicznych, szczególnie tych służących do montażu przewlekanego (tzn. „z nóżkami”), możemy wybrać lutownicę transformatorową lub lutownicę grzałkową. Jeśli wybierzemy narzędzie transformatorowe, będzie nam do niego potrzebny odpowiedni grot.

Do lutowania małych elementów elektronicznych, szczególnie SMD, konieczne będzie zaopatrzenie się w lutownicę oporową o precyzyjnym grocie.

Moc i zakres temperatur

Lutownica potrzebuje odpowiedniej mocy, by rozgrzać obrabiane elementy do określonej temperatury topnienia spoiwa. Cyna, wykorzystywana w elektronice jako spoiwo, topi się w temperaturze od ok. 180°C do 230°C – w zależności od dodatków stopowych. Niższe temperatury zarezerwowane są dla stopów zawierających ołów, od których obecnie się odchodzi (zgodnie z dyrektywą RoHS, od 1 lipca 2006 roku poza określonymi wyjątkami ołów nie może znajdować się w stopach lutowniczych). Spoiwo bezołowiowe topi się w zakresie temperatur od ok. 210°C do 230°C. Oznacza to, że nasza lutownica musi rozgrzewać łączony element co najmniej do tej temperatury.

Podczas lutowania grot lutownicy musi mieć temperaturę sporo wyższą niż temperatura topnienia spoiwa, aby szybko nagrzewać obrabiany element Typowa temperatura grotu podczas pracy mieści się w zakresie od 260°C do 350°C i jest uzależniona od wielkości grotu i pojemności cieplnej lutowanych elementów.

Nie wszystkie lutownice posiadają termostat – dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy kupowane przez nas narzędzie ma możliwość stabilizacji temperatury grotu. Jest to niezwykle istotne szczególnie przy lutowaniu delikatnych elementów elektronicznych, których przegrzanie może spowodować ich uszkodzenie.

W przypadku lutowania lub cynowania (tzw. bielenia) grubych kabli będziemy potrzebować dużej mocy, aby szybko nagrzać dużą objętość metalu w przewodzie. Do tego celu nadadzą się lutownice grzałkowe o mocy powyżej 100 W oraz lutownice transformatorowe. Do lutowania elementów elektronicznych będziemy zaś potrzebować precyzyjnej lutownicy oporowej o mocy od 30 W do 90 W. Musi ona posiadać precyzyjna regulację temperatury, aby nie uszkodzić lutowanych elementów.

Lutownice o większej mocy szybciej się nagrzewają i stabilniej utrzymują zadaną temperaturę. Jeśli kupowane przez nas urządzenie ma dobry system kontroli temperatury, lepiej wybrać model o wyższej mocy, gdyż istotnie poprawi to komfort pracy z tym narzędziem.

Rodzaj i kształt grota

Grot – gorący element na końcu lutownicy – to część naszego narzędzia, która odpowiedzialna jest za przekazywanie energii termicznej do lutowanego elementu. Jako najciężej pracująca część lutownicy narażony jest na najszybsze zniszczenie. Kupując lutownicę, upewnijmy się, że pasujące do niej groty są łatwe w zakupie i wymianie. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia się tego elementu możliwa będzie jego bezproblemowa wymiana.

Groty lutownicze są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najpopularniejsze z nich to groty typu wkrętak, minifala, kopytko i stożek. Pamiętajmy, aby wybierając grot lutownicy, oprócz jego kształtu zwrócić także uwagę, na kompatybilność z użytkowaną stacją lutowniczą.

Rozmiar grotu powinien być dobrany do lutowanego elementu – im jest on większy, tym większy powinien być grot, by efektywniej przekazywać ciepło. Kształt grota z kolei ma wpływ na rozprowadzanie spoiwa na lutowanej powierzchni. Najbardziej uniwersalna i polecana początkującym jest minifala.

Ergonomia

Wybierając lutownicę, powinniśmy zwrócić także uwagę na kształt rączki. Wygodna lutownica zapewni nam większy komfort pracy, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenie np. z silikonowymi nakładkami na rączkę. Jeśli preferujemy chwyt pistoletowy, charakterystyczny dla lutownic transformatorowych, ale potrzebujemy lutownicy oporowej z precyzyjnym grotem, także takie wersje są dostępne, np. model JBC TOOLS 55N.

Akcesoria

Bardzo często wraz z lutownicą w zestawie otrzymujemy akcesoria pomocnicze. O ile nie powinno to decydować o wyborze samego urządzenia, dobrze jest upewnić się, iż w kupowanym zestawie znajduje się stabilna podstawka, na której możemy umieścić lutownicę, oraz czyścik do grotu – z metalowymi wiórkami lub gąbką. Elementy te można kupić także osobno.

Lutownice bezprzewodowe

Coraz częściej można się spotkać z lutownicami bezprzewodowymi. Jeszcze do niedawna sektor ten był zdominowany przez lutownice gazowe, ale obecnie na rynku pojawia się coraz więcej tego rodzaju urządzeń elektrycznych, zasilanych z baterii

Lutownice bezprzewodowe są idealnym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujemy pracować w warunkach „polowych”, w których nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Taką lutownicę dobrze jest mieć ze sobą nawet pod namiotem, na kempingu czy w skrzynce z podstawowymi narzędziami w samochodzie.

Sama lutownica to nie wszystko!

Gdy kupujemy naszą pierwszą lutownicę, powinniśmy wyposażyć się także w szereg podstawowych akcesoriów i materiałów, jakie potrzebne będą nam do lutowania czy konserwacji naszego nowego narzędzia.

W pierwszej kolejności potrzebujemy lutowia i topnika. Spoiwo lutownicze dostępne jest najczęściej w postaci drutu o różnej średnicy. Dobieramy ją do wielkości lutowanych elementów - do lutowania drobnych elementów SMD idealnie nada się drut o średnicy 0,25 mm lub 0,3 mm. Do cynowania końcówek grubych przewodów warto z kolei wybrać drut 3 mm lub 4 mm.

Jeśli chodzi o spoiwa lutownicze, należy stosować spoiwo bezołowiowe. Ma ono wyższą temperaturę topnienia oraz gorzej zwilża grot i lutowane elementy niż stosowane do niedawna spoiwa ołowiowe, ale nie jest szkodliwe dla zdrowia i środowisko, jak stopy z ołowiem. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i stosować np. specjalny pochłaniacz oparów.

Topnik ułatwia topienie się spoiwa lutowniczego i przeciwdziała jego utlenianiu. Najpopularniejszym topnikiem w zastosowaniach amatorskich pozostaje nadal kalafonia. Jest ona dostępna w wielu formach – pasty, roztworu czy klasycznej, stałej postaci. Dodatkowo istnieją inne topniki, dostępne w postaci past, pisaków, żelu itp. Warto też decydować się na topniki typu „No Clean”, czyli niepowodujące korozji płytek – niewymagający mycia PCB po skończonym lutowaniu. Jeśli już zakupimy topnik wymagający mycia, koniecznie sprawdźmy w jego opisie, czy zmywa się on wodą czy potrzebne są inne środki, takie jak alkohol izopropylowy.

Jeśli chodzi o artykuły chemiczne do lutowania, oprócz topnika i środków do czyszczenia PCB z jego pozostałości przydać może się także preparat do regeneracji grotów. Pozwala on przywrócić świeżość nawet bardzo zniszczonym i zużytym grotom. Nie powinno się stosować go regularnie, gdyż nie jest w stanie zastąpić dbania o grot – regularnego czyszczenia metalową gąbką i nieprzegrzewania go niepotrzebnie.

Poza powyższymi akcesoriami do lutowania przyda nam się na pewno odsysacz do cyny, który pozwala usunąć nadmiar roztopionego spoiwa, a także pęseta lub chwytak podciśnieniowy do układów scalonych, które pomogą nam złapać gorące elementy elektroniczne podczas lutowania.


Stacja lutownicza JBC-NASE-2C firmy JBC TOOLS
Stacja lutownicza JBC-NASE-2C firmy JBC TOOLS
Stacja lutownicza JBC-NASE-2C firmy JBC TOOLS , to doskonałe rozwiązanie do lutowania elementów SMD oraz innych miniaturowych komponentów i układów wymagających wysokiej precyzji. Stacja działa w oparciu o najbardziej wydajny system lutowniczy firmy JBC TOOLS (The Most Efficient Soldering System) - pozwala osiągnąć temperaturę grotu 350°C w zaledwie 2 sekundy - i inteligentny tryb hibernacji (Intelligent Heat Management) - automatyczne odłączenie zasilania lutownicy w momencie wykrycia odłożenia jej na podstawkę.
.....
Jednotorowe złącza silikonowe Jiffy Splice
Jiffy Splice firmy TE Connectivity to wyjątkowa, łatwa w obsłudze alternatywa dla stałych połączeń. Wykonane są z wysokiej jakości elastomeru silikonowego, tak jak uszczelki i przelotki DEUTSCH. Korpus Jiffy Splice zabezpiecza parę styków w kompaktowej, szczelnej dla środowiska jednostce odpornej na działanie paliw, olejów i płynów. Dzięki dwóm rozmiarom (na styki w rozmiarze 16 oraz 12) możliwe jest zarobienie przewodów od przekroju 0,5 do 2,5mm2 (20 do 12AWG). Styki należy zakupić oddzielnie, zależnie od zapotrzebowania.
.....
Jednotorowe złącza silikonowe Jiffy Splice
Moduł IoT SPB228-D-2 firmy H&D Wireless
Moduł IoT SPB228-D-2 firmy H&D Wireless
SPB228-D-2 jest modułem do komunikacji bezprzewodowej w sieciach WiFi i Bluetooth, dedykowanym do zastosowań przemysłowych. Jego ważną cechą jest współbieżna lub całkowicie niezależna praca w standardach WiFi i Bluetooth i możliwość transmisji w dwóch pasmach częstotliwości: 2.4GHz i 5GHz (moduł posiada zaimplementowane dwa złącza antenowe typu MHF-4). SPB228-D-2 wyróżnia się dużą liczbą szeregowych interfejsów komunikacyjnych, które ułatwiają jego integrację w docelowej aplikacji.
.....
Nowa linia ZD - obudów modułowych na szynę DIN od firmy KRADEX
Linia ZD oparta jest na nowoczesnej konstrukcji wymiennych osłon zacisków, pozwalających na łatwiejsze dopasowanie do różnorodnych wymagań stosowanych we wnętrzu elektroniki. Obudowy firmy KRADEX posiadają zabezpieczenie przed wypadnięciem, bez dodatkowych elementów metalowych. Obudowa montowana jest na szynie za pomocą zatrzasków, zapewniających łatwe wsunięcie i wysunięcie obudowy.
.....
Nowa linia ZD - obudów modułowych na szynę DIN od firmy KRADEX
Przekaźniki elektromagnetyczne Omron serii G2R
Przekaźniki elektromagnetyczne Omron serii G2R
Przekaźniki OMRON z popularnej serii ogólnego zastosowania G2R mogą przełączać prąd 10A w konfiguracji 1-biegunowej i 5A w 2-biegunowej. Niezawodna konstrukcja zapewnia wytrzymałość dielektryczną 5000V między cewką a stykami i odporność na udar 10000 V.
.....
Jaką lutownicę wybrać?
Lutownica to ręczne narzędzie służące do lutowania, tj. trwałego łączenia dwóch metalowych przedmiotów za pomocą innego metalu (spoiwa), który charakteryzuje się niższą temperaturą topnienia niż łączone elementy. Lutowanie jest podstawową metodą montażu elementów elektronicznych na płytkach drukowanych.
.....
Jaką lutownicę wybrać?
TME nawiązało współpracę z firmą RADER
TME nawiązało współpracę z firmą RADER
TME nawiązało współpracę z firmą RADER - specjalistą w dziedzinie wysokiej jakości kół i zestawów kołowych do urządzeń transportu wewnętrznego.
.....
Świetny wynik Iron Warriors na zawodach Educ Eco Valenciennes 2019
W dniach 16-18.05.2019 zespół Iron Warriors wziął udział w zawodach Educ Eco we Francji. Turniej rozgrywany był na torze Toyoty.
.....
Świetny wynik Iron Warriors na zawodach Educ Eco Valenciennes 2019
Klucze dynamometryczne
Klucze dynamometryczne
Klucze dynamometryczne są podstawowymi narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo i poprawność montażu połączeń skręcanych. Przyjrzyjmy się podstawie ich działania i szerokiemu wyborowi tych narzędzi na rynku.
.....
Ciche zasilacze laboratoryjne firmy Manson
Wielokanałowe zasilacze impulsowe firmy MANSON zapewniają wysoki komfort pracy. Mają jasny, czytelny wyświetlacz. Zastosowane w nich chłodzenie konwekcyjne wyeliminowało potrzebę montażu wentylatora, dlatego są bardzo ciche.
.....
Ciche zasilacze laboratoryjne firmy Manson
Zespół studentów z Politechniki Wrocławskiej na zawodach Spaceport America Cup 2019
Zespół studentów z Politechniki Wrocławskiej na zawodach Spaceport America Cup 2019
W dniach 18-22.6 zespół studentów z koła naukowego PWr in Space wziął udział w 14. edycji zawodów Spaceport America Cup 2019 organizowanych przez Experimental Sounding Rocket Association (ESRA) w Nowym Meksyku.
.....
Obudowa gniazda zapalniczki samochodowej firmy SCI
TME poszerzyło swoją ofertę o obudowę gniazda zapalniczki samochodowej firmy SCI.
.....
Obudowa gniazda zapalniczki samochodowej firmy SCI
Wysokiej jakości złącza RCA firmy DELTRON
Wysokiej jakości złącza RCA firmy DELTRON
W ofercie TME dostępne są wysokiej jakości złącza RCA produkowane przez firmę DELTRON. Obudowa została wykonana z bardzo mocnego i trwałego acetalu (POM). Styki wykonane z mosiądzu. Pokryte warstwą srebra (styk centralny) i niklu (masa).
.....
Głośnik uniwersalny firmy VISATON
W szerokiej ofercie TME znajdziemy wiele produktów firmy VISATON, która jest cenionym dostawcą wysokiej jakości głośników znanych na całym świecie.
.....
Głośnik uniwersalny firmy VISATON
Kurtyny bezpieczeństwa firmy PANASONIC
Kurtyny bezpieczeństwa firmy PANASONIC
W ofercie TME pojawiły się kurtyny bezpieczeństwa z najnowszej serii SF4D firmy PANASONIC. Produkty z serii SF4D posiadają standardowe wysokości od 15cm do 191cm oraz nową, masywniejszą aluminiową obudowę w porównaniu do poprzedniej serii SF4B. Zapewnia ona sztywność oraz odporność w kontakcie z innymi obiektami. Dodatkowo seria SF4D rozszerzona została o szereg nowych funkcjonalności w stosunku do poprzednika.
.....
Moduły ładowania indukcyjnego firmy DFROBOT
W ofercie TME pojawiły się moduły ładowania indukcyjnego firmy DFROBOT. Moduły przekazują energię między dwoma obiektami wykorzystując pole elektromagnetyczne.
.....
Moduły ładowania indukcyjnego firmy DFROBOT
Kondensatory tantalowe serii TAJ firmy AVX
Kondensatory tantalowe serii TAJ firmy AVX
Seria kondensatorów tantalowych TAJ firmy AVX, wiodącego producenta komponentów pasywnych, jest jedną z najpopularniejszych linii tego typu komponentów na świecie. Charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem dostępnych napięć, pojemności, oraz ilością obudów. To wszystko w połączeniu z zakresem pracy kondensatorów w temperaturach -55°C do +125°C wpływa również na ich uniwersalność.
.....
Obudowy naścienne z blachy stalowej serii AE firmy RITTAL
W ofercie TME dostępne są obudowy naścienne serii AE wiodącego producenta szaf i obudów sterowniczych - firmy RITTAL. Rozwiązania tej firmy można znaleźć we wszystkich dziedzinach przemysłu produkcyjnego oraz w branżach związanych z budową maszyn i urządzeń.
.....
Obudowy naścienne z blachy stalowej serii AE firmy RITTAL
Firma tygodnia

BOSCH
Spis firm


BOSCH


TE Connectivity


akYtec GmbH


SOS electronic s.r.o.


MARVELL


Taiwan Semiconductor
ČEZ a.s.


Pickering Interfaces Ltd


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


FAULHABER


Willow Technologies


Phoenix Contact


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


Visual Communications Company, LLC


ACS Motion Control


LASER COMPONENTS


Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD
Kalendarz
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813