Spis firm
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse
 

Mouser Electronics
 

RUTRONIK
 

Infineon Technologies AG
 

TTI, Inc.
 

ANRITSU
 

Power Integrations
 

AXIOMTEK
 

TDK Corporation
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Wideoteka
Różne
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f
JZ-500 i JZ-500-C
 
Przewody JZ-500 i JZ-500-C w kolorze cza
HF41F
 
Subminiaturowe przekaźniki mocy serii HF

Jaką lutownicę wybrać?

Jaką lutownicę wybrać?

Lutownica to ręczne narzędzie służące do lutowania, tj. trwałego łączenia dwóch metalowych przedmiotów za pomocą innego metalu (spoiwa), który charakteryzuje się niższą temperaturą topnienia niż łączone elementy. Lutowanie jest podstawową metodą montażu elementów elektronicznych na płytkach drukowanych.

Wybór lutownicy do warsztatu elektronicznego jest niezwykle istotnym krokiem podczas organizacji tego miejsca. Wielu początkujących elektroników może zastanawiać się nad tym, jaka lutownica sprawdzi się w ich przypadku, a co za tym idzie – jaką lutownicę kupić. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a to, czy wystarczy nam zwykła lutownica oporowa lub transformatorowa, czy też potrzebować będziemy czegoś bardziej zaawansowanego np. stacji lutowniczej, zależy od naszych dokładnych potrzeb.

Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz przygodę z lutowaniem, koniecznie sprawdź poniższe wskazówki.

W pierwszej kolejności musimy wybrać pomiędzy lutownicą oporową (często opisywaną jako lutownica grzałkowa) a transformatorową. Istnieją także lutownice na gorące powietrze, tzw. hot air, jednakże są one dedykowane zaawansowanym użytkowników i służą głównie do lutowania elementów do montażu powierzchniowego (SMD), szczególnie dużych układów scalonych z wyprowadzeniami od spodu elementu (np. BGA, QFN).

Należy pamiętać o tym, że lutownice transformatorowe nagrzewają się szybciej niż oporowe, ale jeżeli potrzebujemy precyzyjniejszego sprzętu, powinniśmy sięgnąć po te drugie. Dostępne są one ze znacznie mniejszymi grotami, które idealnie nadają się do lutowania drobnych elementów – stąd jedna z nazw tych narzędzi: lutownica igłowa.

Istnieje szereg istotnych parametrów lutownicy do elektroniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru tego narzędzia – moc, zakres temperatur, wielkość grotu. Ich odpowiednie dobranie zależy od tego, do czego chcemy stosować lutownicę, dlatego zanim dokonamy wyboru, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co będziemy nią lutować.

Z tego artykułu dowiesz się: Wybór lutownicy a jej zastosowanie

Wybierając lutownicę do elektroniki, musimy wiedzieć, jakie będzie jej przeznaczenie. Innej lutownicy będziemy potrzebować do lutowania kabli, a innej do elementów SMD.

Jeżeli lutownica, której poszukujemy, ma posłużyć nam do lutowania przewodów, szczególnie takich o większym przekroju, najlepiej wybrać wówczas narzędzie o dużej mocy (powyżej 100 W) i o dużym grocie. Świetnie sprawdzą się tutaj lutownice transformatorowe i oporowe.

Do lutowania większych elementów elektronicznych, szczególnie tych służących do montażu przewlekanego (tzn. „z nóżkami”), możemy wybrać lutownicę transformatorową lub lutownicę grzałkową. Jeśli wybierzemy narzędzie transformatorowe, będzie nam do niego potrzebny odpowiedni grot.

Do lutowania małych elementów elektronicznych, szczególnie SMD, konieczne będzie zaopatrzenie się w lutownicę oporową o precyzyjnym grocie.

Moc i zakres temperatur

Lutownica potrzebuje odpowiedniej mocy, by rozgrzać obrabiane elementy do określonej temperatury topnienia spoiwa. Cyna, wykorzystywana w elektronice jako spoiwo, topi się w temperaturze od ok. 180°C do 230°C – w zależności od dodatków stopowych. Niższe temperatury zarezerwowane są dla stopów zawierających ołów, od których obecnie się odchodzi (zgodnie z dyrektywą RoHS, od 1 lipca 2006 roku poza określonymi wyjątkami ołów nie może znajdować się w stopach lutowniczych). Spoiwo bezołowiowe topi się w zakresie temperatur od ok. 210°C do 230°C. Oznacza to, że nasza lutownica musi rozgrzewać łączony element co najmniej do tej temperatury.

Podczas lutowania grot lutownicy musi mieć temperaturę sporo wyższą niż temperatura topnienia spoiwa, aby szybko nagrzewać obrabiany element Typowa temperatura grotu podczas pracy mieści się w zakresie od 260°C do 350°C i jest uzależniona od wielkości grotu i pojemności cieplnej lutowanych elementów.

Nie wszystkie lutownice posiadają termostat – dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy kupowane przez nas narzędzie ma możliwość stabilizacji temperatury grotu. Jest to niezwykle istotne szczególnie przy lutowaniu delikatnych elementów elektronicznych, których przegrzanie może spowodować ich uszkodzenie.

W przypadku lutowania lub cynowania (tzw. bielenia) grubych kabli będziemy potrzebować dużej mocy, aby szybko nagrzać dużą objętość metalu w przewodzie. Do tego celu nadadzą się lutownice grzałkowe o mocy powyżej 100 W oraz lutownice transformatorowe. Do lutowania elementów elektronicznych będziemy zaś potrzebować precyzyjnej lutownicy oporowej o mocy od 30 W do 90 W. Musi ona posiadać precyzyjna regulację temperatury, aby nie uszkodzić lutowanych elementów.

Lutownice o większej mocy szybciej się nagrzewają i stabilniej utrzymują zadaną temperaturę. Jeśli kupowane przez nas urządzenie ma dobry system kontroli temperatury, lepiej wybrać model o wyższej mocy, gdyż istotnie poprawi to komfort pracy z tym narzędziem.

Rodzaj i kształt grota

Grot – gorący element na końcu lutownicy – to część naszego narzędzia, która odpowiedzialna jest za przekazywanie energii termicznej do lutowanego elementu. Jako najciężej pracująca część lutownicy narażony jest na najszybsze zniszczenie. Kupując lutownicę, upewnijmy się, że pasujące do niej groty są łatwe w zakupie i wymianie. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia się tego elementu możliwa będzie jego bezproblemowa wymiana.

Groty lutownicze są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najpopularniejsze z nich to groty typu wkrętak, minifala, kopytko i stożek. Pamiętajmy, aby wybierając grot lutownicy, oprócz jego kształtu zwrócić także uwagę, na kompatybilność z użytkowaną stacją lutowniczą.

Rozmiar grotu powinien być dobrany do lutowanego elementu – im jest on większy, tym większy powinien być grot, by efektywniej przekazywać ciepło. Kształt grota z kolei ma wpływ na rozprowadzanie spoiwa na lutowanej powierzchni. Najbardziej uniwersalna i polecana początkującym jest minifala.

Ergonomia

Wybierając lutownicę, powinniśmy zwrócić także uwagę na kształt rączki. Wygodna lutownica zapewni nam większy komfort pracy, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenie np. z silikonowymi nakładkami na rączkę. Jeśli preferujemy chwyt pistoletowy, charakterystyczny dla lutownic transformatorowych, ale potrzebujemy lutownicy oporowej z precyzyjnym grotem, także takie wersje są dostępne, np. model JBC TOOLS 55N.

Akcesoria

Bardzo często wraz z lutownicą w zestawie otrzymujemy akcesoria pomocnicze. O ile nie powinno to decydować o wyborze samego urządzenia, dobrze jest upewnić się, iż w kupowanym zestawie znajduje się stabilna podstawka, na której możemy umieścić lutownicę, oraz czyścik do grotu – z metalowymi wiórkami lub gąbką. Elementy te można kupić także osobno.

Lutownice bezprzewodowe

Coraz częściej można się spotkać z lutownicami bezprzewodowymi. Jeszcze do niedawna sektor ten był zdominowany przez lutownice gazowe, ale obecnie na rynku pojawia się coraz więcej tego rodzaju urządzeń elektrycznych, zasilanych z baterii

Lutownice bezprzewodowe są idealnym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujemy pracować w warunkach „polowych”, w których nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Taką lutownicę dobrze jest mieć ze sobą nawet pod namiotem, na kempingu czy w skrzynce z podstawowymi narzędziami w samochodzie.

Sama lutownica to nie wszystko!

Gdy kupujemy naszą pierwszą lutownicę, powinniśmy wyposażyć się także w szereg podstawowych akcesoriów i materiałów, jakie potrzebne będą nam do lutowania czy konserwacji naszego nowego narzędzia.

W pierwszej kolejności potrzebujemy lutowia i topnika. Spoiwo lutownicze dostępne jest najczęściej w postaci drutu o różnej średnicy. Dobieramy ją do wielkości lutowanych elementów - do lutowania drobnych elementów SMD idealnie nada się drut o średnicy 0,25 mm lub 0,3 mm. Do cynowania końcówek grubych przewodów warto z kolei wybrać drut 3 mm lub 4 mm.

Jeśli chodzi o spoiwa lutownicze, należy stosować spoiwo bezołowiowe. Ma ono wyższą temperaturę topnienia oraz gorzej zwilża grot i lutowane elementy niż stosowane do niedawna spoiwa ołowiowe, ale nie jest szkodliwe dla zdrowia i środowisko, jak stopy z ołowiem. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i stosować np. specjalny pochłaniacz oparów.

Topnik ułatwia topienie się spoiwa lutowniczego i przeciwdziała jego utlenianiu. Najpopularniejszym topnikiem w zastosowaniach amatorskich pozostaje nadal kalafonia. Jest ona dostępna w wielu formach – pasty, roztworu czy klasycznej, stałej postaci. Dodatkowo istnieją inne topniki, dostępne w postaci past, pisaków, żelu itp. Warto też decydować się na topniki typu „No Clean”, czyli niepowodujące korozji płytek – niewymagający mycia PCB po skończonym lutowaniu. Jeśli już zakupimy topnik wymagający mycia, koniecznie sprawdźmy w jego opisie, czy zmywa się on wodą czy potrzebne są inne środki, takie jak alkohol izopropylowy.

Jeśli chodzi o artykuły chemiczne do lutowania, oprócz topnika i środków do czyszczenia PCB z jego pozostałości przydać może się także preparat do regeneracji grotów. Pozwala on przywrócić świeżość nawet bardzo zniszczonym i zużytym grotom. Nie powinno się stosować go regularnie, gdyż nie jest w stanie zastąpić dbania o grot – regularnego czyszczenia metalową gąbką i nieprzegrzewania go niepotrzebnie.

Poza powyższymi akcesoriami do lutowania przyda nam się na pewno odsysacz do cyny, który pozwala usunąć nadmiar roztopionego spoiwa, a także pęseta lub chwytak podciśnieniowy do układów scalonych, które pomogą nam złapać gorące elementy elektroniczne podczas lutowania.


Maty ekranujące KEMET, odpowiedź na problemy z zakłóceniami
Maty ekranujące KEMET, odpowiedź na problemy z zakłóceniami
Samoprzylepne maty ekranujące KEMET zaprojektowano z myślą o eliminacji szumów oraz zakłóceń wysokiej częstotliwości. Doskonale nadają się do ograniczania zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) generowanych przez układ elektroniczny lub tłumienia częstotliwości radiowych (RFI). Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów, maty są cienkie oraz elastyczne, a ich temperatura pracy rozciąga się od -40°C do 105°C.
.....
Niskonapięciowy sterownik silnika krokowego
W ofercie TME można znaleźć sterownik silnika krokowego firmy POLOLU, oparty o układ STSPIN220. Produkt ten występuje w dwóch wersjach - z wlutowanymi konektorami oraz bez. Moduł może współpracować z bipolarnymi silnikami krokowymi przy napięciu pracy od 1,8V do 10V oraz prądzie maksymalnym 1,1A na fazę (bez użycia radiatora). Sterownik oferuje rozdzielczość kroków od pełnego do 1/256. Wyboru dokonujemy przez odpowiednią konfigurację sygnałów na wejściach M0-M4.
.....
Niskonapięciowy sterownik silnika krokowego
Elektromagnesy cylindryczne serii 51M-STA
Elektromagnesy cylindryczne serii 51M-STA
Elektromagnesy cylindryczne serii 51M-STA zapewniają dużą siłę przy małym skoku trzpienia oraz charakteryzują się długą żywotnością i niezawodnością. Cała seria STA jest skonstruowana w oparciu o system niskiego tarcia pomiędzy trzpieniem, a obudową cewki, zapewniający 25 milionów bezawaryjnych aktywacji elektromagnesu. Ponadto elektromagnesy STA są odporne na wstrząsy i wibracje, więc mogą być stosowane w ekstremalnych warunkach otoczenia.
.....
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
Jakość narzędzi izolowanych oraz precyzja ich produkcji mają istotny wpływ na bezpieczeństwo elektryków. Tylko zaufany producent zagwarantuje odpowiednie wykonanie akcesoriów, które spełnią wysokie wymagania osób zawodowo naprawiających instalacje i urządzenia elektryczne.
.....
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTIONS
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTIONS
W ofercie TME dostępne są miniaturowe moduły przeznaczone do monitorowania warunków środowiskowych firmy R&D SOFTWARE SOLUTIONS. Producent udostępnił je w kilku wariantach różniących się od siebie dostępną liczbą i rodzajem zamontowanych czujników.
.....
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH381
Miniaturowe złączki szczelne serii TH381 firmy TECHNO to wyjątkowe połączenie wielu korzyści. Wysoka szczelność (IP69K) oraz odporność na warunki środowiskowe pozwalają je stosować w wielu zewnętrznych aplikacjach, takich jak oświetlenie uliczne, budynków, fontann i billboardów.
.....
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH381
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1000
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1000
TP-1303 oraz TP-1305 to precyzyjne 2-kanałowe liniowe zasilacze prądu stałego. Główny kanał posiada napięcie wyjściowe 0-30V oraz prąd wyjściowy 0-3A (model TP-1303) lub 0-5A (model TP-1305). Dodatkowy kanał posiada na wyjściu stałe napięcie 5V i stały prąd 1A.
.....
Szczelne przekaźniki firmy Hongfa Relay
Przekaźniki samochodowe o konfiguracji styków SPDT przeznaczone do montażu w podstawce. Cechują się odpornością na kurz oraz wilgoć. Wersja wyposażona jest w czułą cewkę 12VDC oraz rezystor tłumiący przepięcia. Styki pokryte są stopem AgSnO2 i mogą przewodzić prąd ciągły 30A (obciążenie rezystancyjne). Przekaźniki HONGFA RELAY pracują w temperaturze -40…+125°C.
.....
Szczelne przekaźniki firmy Hongfa Relay
Sygnalizatory świetlne serii MFL firmy QLIGHT
Sygnalizatory świetlne serii MFL firmy QLIGHT
Firma QLIGHT jest uznawana za wiodącego specjalistę w produkcji sygnalizatorów przemysłowych. Produkty oferowane przez firmę QLIGHT wspomagają jakość i bezpieczeństwo w dziedzinie automatyki przemysłowej. Możemy je spotkać na liniach montażowych w różnych gałęziach przemysłu.
.....
Rezistory SMD MELF řady CSRV firmy Viking
Seria CSRV tajwańskiej firmy VIKING, to rezystory SMD zbudowane w zaawansowanej technologii cienkowarstwowej (thin film technology). Elementy te posiadają doskonałą stabilność parametrów. Ze względu na swoje zalety najczęściej stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym, telekomunikacji oraz sprzęcie medycznym.
.....
Rezistory SMD MELF řady CSRV firmy Viking
Moduł wzmacniacza mocy 2x25W z Bluetooth firmy OKYSTAR
Moduł wzmacniacza mocy 2x25W z Bluetooth firmy OKYSTAR
Wzmacniacz mocy producenta OKYSTAR pracuje w klasie D, charakteryzuje się niskimi stratami mocy i bardzo dużą sprawnością. Niewątpliwą zaletą modułu jest wbudowany interfejs bezprzewodowej komunikacji Bluetooth dla sygnału audio. Moduł od firmy OKYSTAR nie posiada typowego przewodowego wejścia audio. W dobie wszechobecnych smartfonów, moduł można wykorzystać do zbudowania własnego „głośnika Bluetooth”.
.....
Nowe serie zasilaczy firmy CELLEVIA POWER
Poznaj nowe, wyspecjalizowane serie zasilaczy firmy CELLEVIA POWER, które wzbogaciły ofertę TME:
.....
Nowe serie zasilaczy firmy CELLEVIA POWER
Przełączniki do elektronarzędzi BLDC firmy OMRON OCB
Przełączniki do elektronarzędzi BLDC firmy OMRON OCB
W ofercie TME pojawiły się przełączniki C3AW-1A-8F producenta OMRON OCB. Wyposażone są one w styk głównego zasilania, styk wyboru kierunku obrotu oraz potencjometr regulacji prędkości obrotów. Wyprofilowanie na kształt spustu zapewnia ergonomię podczas pracy. Przełączniki posiadają również wyprowadzenia elektryczne w postaci 8-żyłowego płaskiego przewodu, a napięcie pracy wynosi 42V DC.
.....
Przewody PrimeLine S/FTP Cat 7a firmy Logilink
Firma Logilink produkuje przewody serii PrimeLine zgodnie z europejskimi standardami ISO IEC 61156. Stanowią znakomite rozwiązanie do okablowania strukturalnego. Znajdują zastosowanie w aplikacjach ethernetowych (IEEE 802.3) wymagających transmisji z prędkością do 10Gb/s.
.....
Przewody PrimeLine S/FTP Cat 7a firmy Logilink
Fotodioda PIN - czujnik światła firmy VISHAY
Fotodioda PIN - czujnik światła firmy VISHAY
TEMD6010FX01 jest sensorem światła, zbudowanym w oparciu o fotodiodę PIN, umieszczonym w miniaturowej, przezroczystej obudowie o rozmiarze 1206, przeznaczonej do montażu powierzchniowego.
.....
Nowa seria silników DC High Power firmy POLOLU
W ofercie TME dostępna jest seria 25D HP silników amerykańskiego producenta POLOLU. Dużej mocy silniki przystosowane są do pracy z napięciem maksymalnym wynoszącym 12V (450mA przy swobodnych obrotach oraz 5,6A przy zatrzymaniu wału). W zależności od wariantu przekładni, moment obrotowy wynosi od 0,16Nm do 2,12Nm.
.....
Nowa seria silników DC High Power firmy POLOLU
Przekaźniki półprzewodnikowe serii SO9
Przekaźniki półprzewodnikowe serii SO9
W ofercie TME pojawiły się przekaźniki półprzewodnikowe firmy CELDUC z serii SO9. Przekaźniki SO9 zostały zaprojektowane do obciążeń rezystancyjnych. Do najważniejszych cech serii SO9 należą zabezpieczenie przeciwprzepięciowe wejścia oraz ograniczenie prądu wejściowego do 13mA, a także wskaźnik zadziałania (dioda LED).
.....
Wentylator osiowy SUNON PMD2412PMB1A
TME, jako jeden z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych w Europie, posiada w swojej ofercie szeroki asortyment produktów firmy SUNON.
.....
Wentylator osiowy SUNON PMD2412PMB1A
Interesting video


Arduino LED filament clock


How Intel Makes Chips: Concept to Customer


Ghostbuster's Theme on eight floppy drives


Darude - Sandstorm on Eight Floppy Drives


HDD and Floppy Music: Nirvana - Smells Like Teen Spirit
Firma tygodnia

KEMET
Spis firm


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Advantech


Microchip Technology Inc.


Molex, LLC


ON Semiconductor


NeoPhotonics


Murata Manufacturing Co.,


NEXPERIA


FARNELL


ICP Deutschland GmbH


SEMTECH


Yamaichi Electronics USA Inc.


BOSCH
Kalendarz
ELEKTRO 2020, MOSKWA, Rosja, 8.6.-11.6.2020
SMTconnect 2020, Nuremberg, 28.7.-30.7..2020
PCIM Europe, Nuremberg, 28.7.-30.7.2020
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
NEPCON Nagoya, Japan, 21.10.-23.10.2020
SPS 2020, Nuremberg, 24.11.-26.11.2020
NEPCON Japan, Tokio, 20.1.-22.1.2021
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813