Spis firm
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

Digi-Key Electronics
 

AERS

20.04.2024 0:07:02
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38

Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania
  • Niemcy widzą duże korzyści, jakie oferuje sztuczna inteligencja w dziedzinach takich jak mobilność i produkcja
  • Co drugi ankietowany nie miałby nic przeciwko współpracy z robotem
  • Członek Zarządu Bosch dr Michael Bolle: – Człowiek sprawuje kontrolę nad sztuczną inteligencją.

Stuttgart – W domach, na ulicach i w pracy – sztuczna inteligencja (SI) w zasadniczy sposób zmieni świat. Przy tym nie wszystko to dopiero kwestia przyszłości: na przykład współczesne smartfony już dziś posiadają inteligentnych asystentów głosowych, w medycynie natomiast sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do diagnostyki. Jednak nawet jeśli inteligentne systemy już dziś są częścią naszej rzeczywistości, większość Niemców (85%) nie ma jeszcze świadomości, w jakich obszarach obecnie wykorzystuje się sztuczną inteligencję. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o wiedzę: co prawda większość ankietowanych (82%) zna pojęcie sztucznej inteligencji, to jednak ponad połowa (53%) wie tylko w przybliżeniu, co ono oznacza. Wykazało to reprezentatywne badanie przeprowadzone przez firmę Bosch oraz instytut badań rynkowych Innofact z okazji sympozjum poświęconego sztucznej inteligencji AI CON, podczas którego ponad 200 ekspertów dyskutowało na temat szans i wyzwań, jakie stoją przed sztuczną inteligencją i które odbyło się w Renningen pod Stuttgartem. – Im większy wpływ mają inteligentne systemy na codzienność, tym ważniejsze jest wskazanie ludziom korzyści, jakie z tego płyną i zyskanie ich akceptacji dla tej ważnej technologii – powiedział dr Michael Bolle, członek Zarządu pełniący funkcję dyrektora ds. technologii cyfrowych i techniki w spółce Bosch.
 
Brak obaw przed robotami
Przykładem korzyści, jakie przynosi sztuczna inteligencja, są autonomiczne samochody. Bosch pracuje nad tym, aby ruch drogowy był bezwypadkowy, bezemisyjny i bezstresowy. Obecnie błąd ludzki jest przyczyną dziewięciu na dziesięć wypadków drogowych. Zaawansowana technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję mogłaby zapobiec dużej liczbie tych wypadków. Innym obszarem jest zintegrowana w sieci produkcja: w inteligentnych zakładach ludzie i maszyny będą tworzyć wspólnie inteligentną załogę – roboty przejmą od ludzi uciążliwe lub niebezpieczne zadania, będą mogły wykorzystywać doświadczenie w procesie uczenia się i w ten sposób odciążą pracowników. Jest to perspektywa, którą skłonna byłaby zaakceptować większość Niemców. Dwie trzecie ankietowanych (67%) widzi duże korzyści w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w takich obszarach jak produkcja i mobilność. Otwarcie wyrażają oni gotowość współpracy z robotem w przyszłości, jeśli miałby on przejąć od nich rutynowe zadania: co drugi ankietowany (50%) może to sobie wyobrazić, a zyskany w ten sposób czas w pracy wykorzystałby przede wszystkim na działania społeczne lub kreatywne. Różnice pod względem korzyści płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji ujawniają się w zależności od wieku respondentów: zwłaszcza w grupie osób w wieku 18–29 lat także smartfon i miejsce zamieszkania są uważane za obszary, w których według respondentów sztuczna inteligencja mogłaby być przydatna.
 
Badania nad bezpieczną, trwałą i przewidywalną sztuczną inteligencją
Aby rozwinąć posiadane kompetencje w dziedzinie sztucznej inteligencji, spółka otworzyła na początku roku 2017 Bosch Center for Artificial Intelligence (BCAI). Głównym zadaniem BCAI jest zbadanie reguł wykorzystywanych przez maszyny w procesie uczenia się oraz wniosków, jakie maszyny wyciągają z przyswajanych treści. Aby wesprzeć młodych badaczy w tym obszarze, w przyszłym roku Bosch po raz pierwszy rozpisze konkurs Bosch AI Young Researcher Award, przeznaczając na niego kwotę 50 000 EUR. – Prowadzimy badania nad sztuczną inteligencją, która będzie bezpieczna, trwała i przewidywalna – powiedział dyrektor ds. badań w spółce Bosch, prof. Thomas Kropf. – Sztuczna inteligencja będzie stanowić dopełnienie ludzkich możliwości. – Aby wesprzeć badania w obszarze sztucznej inteligencji, Bosch wraz z partnerami ze świata nauki, gospodarki i polityki powołali do życia pod koniec 2016 roku inicjatywę Cyber Valley. – W ramach Cyber Valley naukowcy oraz podmioty gospodarcze stworzą wspólnie ekosystem zapewniający najlepsze warunki dla rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział prof. Bernhard Schölkopf, dyrektor w instytucie Maxa Plancka (Max-Planck-Institut für Intelligente Systeme) w Tybindze z okazji sympozjum AI CON. Celem jest możliwie szybki transfer wyników badań naukowych do przemysłu, sprowadzenie wysoce wykwalifikowanych badaczy z całego świata, a także kształcenie i utrzymanie na miejscu specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
 
Rozbudowa sieci, pogłębienie wymiany
Sympozjum AI CON, które odbywa się po raz pierwszy, zostało zorganizowane przez BCAI oraz wspólną inicjatywę Cyber Valley. Celem jest integracja wiodących ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji wywodzących się ze świata przemysłu i nauki, w celu wysondowania szans i wyzwań związanych z rozwojem tej technologii. Na liście mówców, oprócz ekspertów Bosch takich jak dr Michael Bolle i dr Christoph Peylo (dyrektor BCAI) znalazł się także prof. Bernhard Schölkopf, jeden z wiodących w świecie naukowców w dziedzinie uczenia maszynowego. Obecni byli także goście z USA (Carnegie Mellon University), Szwajcarii (ETH Zürich), Austrii, Izraela oraz Wielkiej Brytanii.  
 
Ankieta: W czasie reprezentatywnego badania na temat sztucznej inteligencji instytut badań rynkowych Innofact na zlecenie firmy Bosch przebadał 1 022 osoby w wieku od 18 do 69 lat. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2018 roku.

 

foto Bosch

2018112303 / 03.12.2018 / Różne / BOSCH /

Nadchodzi era wodoru: Bosch rozpoczyna produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych
Bosch wkracza w erę mobilności opartej na wodorze. Niemiecki dostawca technologii i usług rozpoczął w swoim zakładzie w Stuttgarcie-Feuerbach produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych.

GCM 18V-216: Akumulatorowa ukośnica o wydajności narzędzia sieciowego
Chociaż elektronarzędzie jest kompaktowe, lekkie i można je łatwo przenosić jedną ręką, nadal umożliwia imponującą głębokość cięcia na poziomie 70 mm co jest najlepszym wynikiem w klasie pił ukosowych 216 mm. Narzędzie wyposażone w ergonomiczny uchwyt oraz diodę LED, która oświetla obszar cięcia oraz laser, który umożliwia precyzyjne ustawienie linii cięcia.

Więcej niż widzi ludzkie oko: nowa generacja inteligentnych okularów z technologią Bosch
Na targach elektroniki użytkowej CES® 2020 w Las Vegas, spółka Bosch Sensortec prezentuje wyjątkowy optyczny system Light Drive do inteligentnych okularów. System Light Drive nie wymaga dodatkowego zewnętrznego wyświetlacza, ani kamery – elementów, z powodu których inteligentne okulary nie odniosły dotąd spektakularnego sukcesu rynkowego.

Kamera Bosch z zastosowaniem sztucznej inteligencji wspomaga kierowcę i umożliwia automatyzację jazdy
Bosch chce być liderem na rynku kamer

Bezpieczeństwo dziecka i komfort rodziców: Bosch wprowadza na rynek inteligentny napęd elektryczny do wózków dziecięcych
Napęd eStroller testowany w tunelu aerodynamicznym

Światowa premiera nowego pojazdu koncepcyjnego Bosch do transportu wahadłowego
Minimalistyczna, ale przestronna bryła wypełniona światłem, z futurystycznym poszyciem zewnętrznym składającym się z ekranów i szkła – tak architekci mogliby opisać nowatorską budowlę, choć w rzeczywistości opis pasuje również do zupełnie nowej klasy pojazdów, które zmieniają pojmowanie mobilności.

Robotyka w służbie niepełnosprawnych
Projekt badawczy realizowany przez Bosch, Fraunhofer oraz ISAK wspiera integrację osób niepełnosprawnych

Most Hongkong-Zhuhai-Makau z systemami zabezpieczeń Bosch
Otwarcie najdłuższej na świecie przeprawy morskiej w rozwijającym się regionie zwanym Chińską Doliną Krzemową

Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania

Bosch i Daimler automatyzują usługi współdzielenia przejazdów
San José w stanie Kalifornia pilotażowym miastem do testowania usług współdzielenia pojazdów

Półprzewodniki rynkiem przyszłości
Sprzedaż Bosch wzrasta w tempie szybszym niż rynek

Autonomiczna jazda w miastach: Bosch i Daimler skorzystają z platformy sztucznej inteligencji udostępnionej przez spółkę Nvidia
Autonomiczne pojazdy to zaawansowane komputery. Jest to o tyle ważne, że samochody te mają poruszać się samodzielnie po ulicach w oparciu o informacje z wielu różnych czujników. W ramach współpracy w obszarze autonomicznej jazdy w miastach, spółki Bosch i Daimler określiły wymaganą moc obliczeniową dla swojego systemu jazdy.

Interesting video


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3

Firma tygodnia

BALLUFF


Spis firm


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.



Kalendarz
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813