Spis firm
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply
 

Digi-Key Electronics
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse

27.09.2021 0:07:07
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f
JZ-500 i JZ-500-C
 
Przewody JZ-500 i JZ-500-C w kolorze cza

PŁYTY FERRYTOWE MARKI KEMET
Obecnie coraz większą popularność zyskują pojazdy napędzane przy użyciu elektryczności. Silniki elektryczne stopniowo zastępują tradycyjne napędy spalinowe, a w przyszłości na ulicach będziemy widzieć coraz większą liczbę tak napędzanych maszyn.

Przyczyn takiego rozwoju napędów elektrycznych można się doszukiwać w zmianach ustawodawczych wielu państw na świecie, które ustalają coraz bardziej restrykcyjne limity emitowanych gazów cieplarnianych przez pojazdy z napędem spalinowym. Dodatkowo w społeczności rośnie świadomość potrzeby dbania o środowisko i ograniczenia zmian klimatycznych.

Płyty ferrytowe KEMET w ofercie TME

Główną wadą pojazdów elektrycznych jest ich nieduży zasięg, a hamulcem rozwoju tej branży są ograniczenia technologiczne. Tradycyjnie samochody elektryczne są ładowane za pomocą kabla, który należy podłączyć do odpowiedniego gniazda w pojeździe. Długi czas ładowania może zniechęcać, zwłaszcza biorąc pod uwagę np. warunki atmosferyczne, które mogą przeszkadzać podczas postoju. Odpowiedzią na te wyzwania jest system bezprzewodowego ładowania baterii elektrycznych, który zaczyna się coraz dynamiczniej rozwijać na całym świecie.

System bezprzewodowego ładowania wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej. Przez cewkę nadawczą przepływa prąd zmienny. To powoduje wytworzenie wokół tej cewki zmiennego pola magnetycznego. Po umieszczeniu w niewielkiej odległości drugiej cewki (odbiorczej), można zaobserwować indukowanie się siły elektromotorycznej na jej końcach, a po zamknięciu obwodu popłynie przez nią prąd i możliwe będzie naładowanie baterii. Na podobnej zasadzie działa transformator ze szczeliną powietrzną.

Łatwe ładowanie samochodów elektrycznych

Przy wykorzystaniu zjawiska indukcji, ładowanie samochodu elektrycznego, z punktu widzenia kierowcy, polega na najechaniu pojazdem na obszar ładowania. Dzięki temu cewki znajdują się w najmniejszej możliwej odległości. Baterie zaczną się ładować bez konieczności używania nieporęcznego przewodu, jak przy tradycyjnej metodzie. Aby jeszcze lepiej zobrazować zasadę działania tego systemu, można użyć porównania z bezprzewodowym ładowaniem smartfonów, które staje się coraz popularniejsze w ostatnich latach. W przypadku ładowania telefonu, urządzenie kładziemy na płytce indukcyjnej. Z ładowaniem pojazdów jest dokładnie tak samo, z tą tylko różnicą, że skala jest większa.

Lepsza efektywność ładowania samochodów elektrycznych

Konstruktorzy bezprzewodowych systemów ładowania najwięcej uwagi poświęcają kwestii efektywności ładowania. Dlatego też powstają coraz to nowsze płyty zwiększające efektywność bezprzewodowego ładowania, wykonane ze spieków sproszkowanych tlenków metali, co ma pomóc w osiągnięciu możliwie jak największej sprawności. W tradycyjnych rozwiązaniach urządzenie ładujące opiera się na metalowej obudowie, która niestety absorbuje pole magnetyczne i znacznie obniża efektywność całego systemu. Z pomocą przychodzą płyty ferrytowe stworzone przez firmę KEMET. Płytę umieszcza się pomiędzy cewką urządzenia ładującego a metalową obudową, w ten sposób znacznie zwiększając sprawność transmisji energii.

Na charakterystyce przedstawiającej zależność strat energii od temperatury otoczenia możemy zauważyć, że konwencjonalne materiały (krzywa niebieska) najmniejsze straty osiągają w temperaturze około 100°C. Z kolei największe straty powstają w okolicach temperatury pokojowej. Tym, co wyróżnia płyty ferrytowe KEMET jest fakt, że charakterystyka strat energii (krzywa czerwona) jest znacznie korzystniejsza. Sprawność transmisji energii jest podobna zarówno w temperaturze zbliżonej do pokojowej, jak i w temperaturze 100°C. Właściwość ta pozwala na efektywne używanie płytek zarówno w klimacie mroźnym, jak na przykład Alaska czy Skandynawia, a także w klimacie ciepłym, na przykład na Hawajach.

Właściwy dobór płytek ferrytowych

Oferowane przez firmę KEMET płytki ferrytowe posiadają ustandaryzowane gabaryty 100x100mm. Możemy jednak wybrać grubość danej płytki. W ofercie znajdują się płytki o grubości 4, 6, 8, 10 oraz 12mm. Grubość płytki przekłada się na wagę urządzenia - im grubsza płyta, tym jej waga jest większa. Płyty pozwalają na przenoszenie mocy 3,7kW, 7,7kW lub nawet 11kW. Dodatkowo, firma KEMET umożliwia stworzenie płyty o niestandardowych wymiarach, zgodnie z potrzebą klienta.

Projektanci przy wyborze odpowiedniej płytki powinni zwrócić szczególną uwagę na dobranie odpowiedniej grubości płytki ferrytowej, adekwatnej do zapotrzebowania. Dobranie zbyt cienkiej płytki spowoduje pogorszenie właściwości oraz wydajności bezprzewodowego systemu ładowania.

Płytki ferrytowe znajdą zastosowanie w branży automotive oraz w przemyśle, przy bezprzewodowych systemach ładowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany systemami bezprzewodowego ładowania pojazdów z wykorzystaniem płytek ferrytowych KEMET, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie.


ARDUINO – KOMUNIKACJA Z WYKORZYSTANIEM SIECI ETHERNET
Tworzenie rozbudowanych sieci komputerowych już od dobrych kilkunastu lat przestało służyć jedynie łączeniu komputerów.

KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA W SYSTEMACH IOT Z WYKORZYSTANIEM MODUŁÓW ARDUINO MKR
Jednym z największych problemów, z którymi zmaga się aktualnie rynek urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) jest jego duża fragmentacja. Mnogość urządzeń oraz protokołów komunikacji znacznie utrudnia zbudowanie jednolitego i funkcjonalnego systemu, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie elementów pochodzących od różnych producentów.

PRODUKTY VELCRO® JUŻ W OFERCIE TME
Oferta TME została wzbogacona o produkty rzepowe znanej na całym świecie marki Velcro®. Przedsiębiorstwo Velcro® zostało założone w 1951 roku i szybko stało się dominującym dostawcą rozwiązań mocujących w różnorodnych gałęziach przemysłu. Oddziały firmy zlokalizowane są w Ameryce, Azji, Europie i Afryce. Pierwsza fabryka Velcro®, otwarta w 1957 roku w Manchesterze, istnieje do dziś.

PODCZERWONE DIODY LED W OBUDOWACH SMD
W katalogu TME posiadamy szeroki wybór diod LED emitujących światło podczerwone. Widoczna na rynku tendencja do miniaturyzacji urządzeń wymusza na producentach wyszukiwanie rozwiązań łączących dużą moc (około 1W) z niewielkimi rozmiarami elementów do montażu powierzchniowego (SMD). Dlatego dziś prezentujemy jedno z takich rozwiązań: LED IR serii PK2S należą do najmniejszych diod mocy SMD w ofercie marki ProLight.

PRZEŁĄCZNIKI NKK SWITCHES – JAKOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ
Przełączniki to elementy elektromechaniczne służące do sterowania przepływem prądu w układzie poprzez łączenie i rozłączanie obwodu elektrycznego. Nawet popularność ekranów dotykowych nie zmieniła faktu, że nadal jest to wiodąca metoda interakcji użytkownika z urządzeniem.

PŁYTY FERRYTOWE MARKI KEMET
Obecnie coraz większą popularność zyskują pojazdy napędzane przy użyciu elektryczności. Silniki elektryczne stopniowo zastępują tradycyjne napędy spalinowe, a w przyszłości na ulicach będziemy widzieć coraz większą liczbę tak napędzanych maszyn.

TME Centrum Logistyczne Rzgów Wirtualny Spacer
Poznaj Centrum Logistyczne Rzgów – najnowszą i jak dotąd największą inwestycję w historii grupy TME. Przekonaj się na własne oczy, że to więcej niż Magazyn. Zapinamy pasy i zapraszamy do zwiedzania.

UNIWERSALNE ORAZ KOLEJOWE PRZETWORNICE DC/DC
Firma Traco Power należy do prestiżowych marek wytwarzających przetwornice napięcia. Przede wszystkim są to elementy DC/DC przeznaczone do najbardziej wymagających sektorów przemysłu. Jednym z takich obszarów jest kolejnictwo. Sektor ten podlega licznym regulacjom skupiającym się na bezpieczeństwie. Dotyczą one nie tylko mechaniki pojazdów szynowych, ale również wielu aspektów konstrukcyjnych.

PATCHCORDY ETHERLINE® LAN CAT.6A FIRMY LAPP
TME włączyła do swojej oferty patchcordy ETHERLINE® LAN CAT.6A firmy LAPP, przeznaczone do zastosowań, w których kwestie niezawodności i bezpieczeństwa są kluczowe. Dzięki dużej wytrzymałości na zakłócenia elektromagnetyczne i trudne warunki środowiskowe produkty z tej serii dedykowane są do wymagających aplikacji przemysłowych i komercyjnych. Patchcordy zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom, co potwierdzone jest prestiżowym certyfikatem UL (Underwriters Laboratories).

PŁYTKA PCB – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRACY Z PŁYTKĄ DRUKOWANĄ?
Płytki PCB (drukowane) możemy znaleźć w każdym urządzeniu elektronicznym. To właśnie na nich umieszczane są wszystkie elementy. Połączenia między nimi mają postać miedzianych ścieżek zabezpieczonych przed warunkami zewnętrznymi (jak np. oksydacja) przez tzw. soldermaskę.

DETEKTORY PODCZERWIENI VIGO SYSTEM
W szeroko pojętej elektronice czujniki promieniowania (czy też „światła”) podczerwonego znajdują szereg powszechnie znanych zastosowań. Na tej technologii opierają się systemy komunikacji bezprzewodowej, nawet tak prozaiczne jak piloty RTV. Jest to także podstawa działania pirometrów i kamer termowizyjnych. Tymczasem precyzyjne detektory podczerwieni znajdują szerokie zastosowanie w wielu wąskich specjalizacjach.

TME US, LLC. – PIERWSZE BIURO TME W USA JEST JUŻ DO DYSPOZYCJI KLIENTÓW.
Czy wiesz, że Grupa TME powiększyła się o kolejną (już jedenastą!) spółkę zależną? Z przyjemnością informujemy, że TME US, LLC rozpoczęła już działalność w Atlancie. Jest to pierwsza spółka zależna TME na terenie Stanów Zjednoczonych. Właśnie spełnia się nasz amerykański sen!

Interesting video


ENERGETAB 2021 Polska, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021


TME Centrum Logistyczne Rzgów Wirtualny Spacer


WIDEO (EN): How to mount congatec cooling solutions (COM Express Type 7, 6 and 2)


Phoenix Contact Dialog Days - 12.-16.4.2021


Arduino LED filament clock

Firma tygodnia

Pico Technology


Spis firm


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Microchip Technology Inc.


Molex, LLC


ON Semiconductor


NeoPhotonicsKalendarz
SPS 2021 - Nuremberg, 23.–25.11.2021
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813