Spis firm
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply

28.05.2022 0:07:36
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f


Czym są i jaką pełnią rolę przetwornice napięcia stałego?
Przetwornice napięcia potrafią obniżać lub podnosić napięcie wyjściowe względem napięcia wejściowego. Poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie napięcia z wysoką częstotliwością, regulują wartość napięcia wyjściowego i nie powodują przy tym zakłóceń pracy urządzenia.

Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą korzyści? Warto przeanalizować to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy zasilić energią elektryczną urządzenie o znamionowym napięciu zasilania 6V. Pod ręką mamy natomiast akumulator z samochodu osobowego, o napięciu stałym 12V. W takim przypadku konwerter pozwoli na bezpieczne uruchomienie urządzenia, dostosowując i zmniejszając wartość napięcia. Urządzenie tego typu nazywamy przetwornicą obniżającą – step down. Analogicznie do przedstawionej sytuacji, w celu zasilenia układu wymagającego większego napięcia, przetwornica podniesie je, utrzymując odpowiednie parametry. W tym przypadku mówimy o przetwornicy podwyższającej, czyli tzw. step up. Istnieją również bardziej zaawansowane konwertery, potrafiące zarówno obniżać, jak i podwyższać napięcie, w zależności od potrzeb.

Przetwornice DC/DC od Recom

Najwyższa jakość – przetwornice DC/DC od Recom

Wieloletnie doświadczenie oraz dopracowana w najmniejszych szczegółach technologia pozwala firmie Recom na produkcję bezpiecznych dla użytkownika i niezawodnych produktów najwyższej jakości. Firma dysponuje zaawansowanymi laboratoriami zlokalizowanymi m.in. w Austrii, które pozwalają na ciągłe doskonalenie przetwornic DC/DC oraz wprowadzanie na rynek coraz to nowszych rozwiązań. Asortyment producenta zasila tak strategiczne obszary przemysłu jak energetyka i kolejnictwo. Ma także zastosowanie w medycynie czy motoryzacji, a zwłaszcza w rozwiązaniach z zakresu e-mobilności i powiązanych z nią nowoczesnych technologiach. Firma Recom, korzystając z posiadanego zasobu wiedzy rozszerza aktualnie swoją działalność o zasilacze AC/DC, o mocy nawet do kilkudziesięciu kW czy sterowniki LED.

Przetwornice DC/DC Recom - najważniejsze parametry techniczne

Jednymi ze sztandarowych urządzeń producenta są przetwornice DC/DC serii R-78. W zależności od potrzeb użytkownika, produkty tej serii różnią się szczegółowymi parametrami pracy. Biorąc po uwagę pełen zakres możliwości przetwornic DC/DC, możemy wymienić najważniejsze parametry techniczne:

  • Moc w zakresie 180mW – 30W.
  • Napięcie wejściowe od 0,65 do nawet 72V, przy czym każde urządzenie posiada pewien zakres dopuszczalnego odchylenia napięcia wejściowego, i tak np. przetwornica R-781.8-1.0 oferuje przedział od 4,75÷18V bezpiecznej pracy.
  • Napięcie wyjściowe, które w odróżnieniu od napięcia zasilania jest już wartością stałą, pozbawioną zakłóceń. Możemy tutaj wybierać w zakresie 1,2÷24VDC.
  • Sprawność urządzenia – przesył prądu, w szczególności poprzez urządzenie pośredniczące, wiąże się z pewnymi stratami energii. W przypadku przetwornic napięcia straty energii w postaci generowanego ciepła są szczególnie istotną kwestią. Deklarowana przez producenta sprawność, czyli stosunek mocy wychodzącej z urządzenia do mocy wejściowej w opisywanych produktach osiąga nawet 97%. Parametr ten pozwala stwierdzić, że urządzenia firmy Recom są perfekcyjnie dopracowane w zakresie strat energii i pozwalają na bardzo efektywną pracę konwerterów.
  • Opisywana seria konwerterów obejmuje urządzenia działające w trzech zakresach temperatur – od -40°C do 70, 85 lub nawet 100°C. ,
  • Przetwornice Recom posiadają zabezpieczenia przed prądem zwarciowym. Są one zatem bezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i dla całej instalacji elektrycznej.
Zastosowanie przetwornic DC/DC

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak szerokie zastosowanie znajdują urządzenia, o których mowa. Niejednokrotnie poprawne działanie skomplikowanego zespołu elektronicznego nie byłoby bez nich możliwe. Gdzie zatem odnajdziemy konwertery i jaką spełniają rolę?

Bardzo popularnym w dzisiejszych czasach urządzeniem wyposażonym w przetwornice DC/DC jest panel fotowoltaiczny. Ze względu na zmieniające się w ciągu dnia warunki atmosferyczne, produkcja energii elektrycznej z instalacji PV oscyluje w bardzo szerokim zakresie, powodując wahania napięcia wyjściowego. Tutaj również z pomocą przychodzi konwerter, który stabilizuje napięcie wyjścia przed oddaniem energii do sieci. Poza tym wszystkie urządzenia zasilane bateriami o napięciu innym niż napięcie wyjściowe baterii wspomagane są działaniem przetwornicy napięcia.

Podsumowanie

Przytoczone przykłady zastosowań pokazują, że przetwornice DC/DC są niezbędnym elementem wielu urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie aktualnie swobodne funkcjonowanie. Przetwornice DC/DC mają za zadanie przetworzyć niestabilny sygnał wejściowy i przygotować go do pracy z urządzeniem wymagającym stałej wartości napięcia pozbawionego zakłóceń. Potrafią one obniżyć lub podnieść jego wartość w określonym przez producenta zakresie. Szeroki asortyment produktów najwyższej jakości oferowany przez firmę Recom sprosta potrzebom najbardziej wymagających układów elektronicznych, czego potwierdzeniem jest wieloletnie uznanie klientów na całym świecie.

Oferta przetwornic Recom


TRACO POWER W OFERCIE TME – PRZETWORNICE, NA KTÓRE MOŻESZ LICZYĆ
Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Nikogo już nie dziwi autonomiczny samolot sterowany poprzez inteligentne urządzenia naszpikowane zaawansowanymi układami elektronicznymi.

WIELOFUNKCYJNE PRZEKAŹNIKI BEZPIECZEŃSTWA OD PILZ
W warunkach przemysłowych, przede wszystkim na liniach i w warsztatach produkcyjnych, niezwykle istotną rolę odgrywają elementy odpowiedzialne za ochronę pracowników. Należą do nich zarówno czujniki (wykrywające zagrożenie, np. niepożądaną obecność człowieka w danej strefie), jak również przekaźniki, których zadaniem jest awaryjne zatrzymanie ruchu maszyn.

PRZEGLĄD PROFESJONALNYCH NARZĘDZI MARKI KNIPEX
Chociaż TME kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowy dystrybutor elementów elektronicznych i podzespołów dla automatyki przemysłowej – w naszym katalogu znaleźć można również bogatą ofertę elementów mechanicznych oraz narzędzi. Są to artykuły przeznaczone do stosowania przez profesjonalistów – to znaczy trwałe, precyzyjne i specjalnie zaprojektowane do ściśle określonych zadań i dziedzin.

ROZŁĄCZNIKI IZOLACYJNE
Rozłączniki izolacyjne to powszechnie stosowane, kluczowe dla bezpieczeństwa komponenty układów elektrycznych, umożliwiające odłączenie napięcia na czas konserwacji lub naprawy. W artykule przedstawiamy budowę oraz funkcjonowanie rozłączników izolacyjnych, ich podstawowe cechy użytkowe oraz omówimy, jak odnaleźć odpowiedni produkt do aplikacji.

ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

CZUJNIKI INDUKCYJNE SERII E2E NEXT Z OFERTY OMRON
Czujniki indukcyjne to niezwykle ważna grupa elementów układu sterowania, która jest obecna w każdym zautomatyzowanym zakładzie przemysłowym, a coraz powszechniej również w gospodarstwach domowych. Dzięki prostej budowie oraz szerokiej gamie rozmiarów, czujniki takie gwarantują bardzo długą, bezawaryjną pracę, a coraz to nowsze rozwiązania pozwalają na dopasowanie właściwego czujnika do dowolnej aplikacji.

ZESTAW Z DRUKARKĄ RHINO 4200 OD DYMO
DYMO to firma posiadająca 60-letnie doświadczenie w produkcji drukarek i wytłaczarek do etykiet. Dostawca oferuje najwyższej jakości urządzenia, które ułatwiają pracę w zakładach pracy, biurach, fabrykach, magazynach, warsztatach, punktach handlowych i wielu innych branżach. Są też znakomitym narzędziem w gospodarstwie domowym, gdzie przysłużą się organizacji i porządkowi.

ZŁĄCZA DO SYSTEMÓW MAGAZYNOWANIA ENERGII HAN S I NOWOŚCI HARTING
Marka HARTING znana jest na globalnych rynkach jako producent doskonałej jakości złączy, przewodów i innych rozwiązań dla przemysłu, a także urządzeń profesjonalnych i specjalistycznych.

PRZEŁĄCZNIKI COMELUX SERII 40
Podświetlane przełączniki typu rocker stosowane są w wielu dziedzinach – od aplikacji przemysłowych po sprzęt konsumencki (np. artykuły gospodarstwa domowego). Montowane na panelu włączniki stanowią bezpieczną metodę załączania obwodów pod dużym napięciem. W przypadku rozwiązań marki COMELUX może to być obsługa prądów do 16A i typowych napięć z sieci elektrycznej, tj. 250V AC.Są to jedne z najbardziej podstawowych komponentów elektromechanicznych – jednak wyróżniają się trwałością i jakością wykonania.

PRZEŁĄCZNIKI OD NOWEGO PRODUCENTA – MARKI E-SWITCH
E-Switch jest amerykańską marką specjalizującą się we wszelkiego rodzaju przełącznikach. Bogata oferta producenta obejmuje podstawowe elementy, jak przyciski typu TACT-switch, ale również wysokoprądowe przełączniki, DIP-switche, stacyjki, przyciski dotykowe, spustowe i wiele innych rozwiązań.

Czym są i jaką pełnią rolę przetwornice napięcia stałego?
Przetwornice napięcia potrafią obniżać lub podnosić napięcie wyjściowe względem napięcia wejściowego. Poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie napięcia z wysoką częstotliwością, regulują wartość napięcia wyjściowego i nie powodują przy tym zakłóceń pracy urządzenia.

Interesting video


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Polska, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma tygodnia

Friedrich Lütze GmbH


Spis firm


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power IntegrationsKalendarz
HANNOVER MESSE 2022, 30.5-2.6. 2022
CTiS Shanghai, 31.5.-2.6.2022
automatica 2022, München, 21.6.-24.6.2022
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warszawa, PL
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813