Spis firm
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply
 

Digi-Key Electronics
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH

04.12.2021 0:07:34
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f
JZ-500 i JZ-500-C
 
Przewody JZ-500 i JZ-500-C w kolorze cza


Czym są i jaką pełnią rolę przetwornice napięcia stałego?
Przetwornice napięcia potrafią obniżać lub podnosić napięcie wyjściowe względem napięcia wejściowego. Poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie napięcia z wysoką częstotliwością, regulują wartość napięcia wyjściowego i nie powodują przy tym zakłóceń pracy urządzenia.

Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą korzyści? Warto przeanalizować to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy zasilić energią elektryczną urządzenie o znamionowym napięciu zasilania 6V. Pod ręką mamy natomiast akumulator z samochodu osobowego, o napięciu stałym 12V. W takim przypadku konwerter pozwoli na bezpieczne uruchomienie urządzenia, dostosowując i zmniejszając wartość napięcia. Urządzenie tego typu nazywamy przetwornicą obniżającą – step down. Analogicznie do przedstawionej sytuacji, w celu zasilenia układu wymagającego większego napięcia, przetwornica podniesie je, utrzymując odpowiednie parametry. W tym przypadku mówimy o przetwornicy podwyższającej, czyli tzw. step up. Istnieją również bardziej zaawansowane konwertery, potrafiące zarówno obniżać, jak i podwyższać napięcie, w zależności od potrzeb.

Przetwornice DC/DC od Recom

Najwyższa jakość – przetwornice DC/DC od Recom

Wieloletnie doświadczenie oraz dopracowana w najmniejszych szczegółach technologia pozwala firmie Recom na produkcję bezpiecznych dla użytkownika i niezawodnych produktów najwyższej jakości. Firma dysponuje zaawansowanymi laboratoriami zlokalizowanymi m.in. w Austrii, które pozwalają na ciągłe doskonalenie przetwornic DC/DC oraz wprowadzanie na rynek coraz to nowszych rozwiązań. Asortyment producenta zasila tak strategiczne obszary przemysłu jak energetyka i kolejnictwo. Ma także zastosowanie w medycynie czy motoryzacji, a zwłaszcza w rozwiązaniach z zakresu e-mobilności i powiązanych z nią nowoczesnych technologiach. Firma Recom, korzystając z posiadanego zasobu wiedzy rozszerza aktualnie swoją działalność o zasilacze AC/DC, o mocy nawet do kilkudziesięciu kW czy sterowniki LED.

Przetwornice DC/DC Recom - najważniejsze parametry techniczne

Jednymi ze sztandarowych urządzeń producenta są przetwornice DC/DC serii R-78. W zależności od potrzeb użytkownika, produkty tej serii różnią się szczegółowymi parametrami pracy. Biorąc po uwagę pełen zakres możliwości przetwornic DC/DC, możemy wymienić najważniejsze parametry techniczne:

  • Moc w zakresie 180mW – 30W.
  • Napięcie wejściowe od 0,65 do nawet 72V, przy czym każde urządzenie posiada pewien zakres dopuszczalnego odchylenia napięcia wejściowego, i tak np. przetwornica R-781.8-1.0 oferuje przedział od 4,75÷18V bezpiecznej pracy.
  • Napięcie wyjściowe, które w odróżnieniu od napięcia zasilania jest już wartością stałą, pozbawioną zakłóceń. Możemy tutaj wybierać w zakresie 1,2÷24VDC.
  • Sprawność urządzenia – przesył prądu, w szczególności poprzez urządzenie pośredniczące, wiąże się z pewnymi stratami energii. W przypadku przetwornic napięcia straty energii w postaci generowanego ciepła są szczególnie istotną kwestią. Deklarowana przez producenta sprawność, czyli stosunek mocy wychodzącej z urządzenia do mocy wejściowej w opisywanych produktach osiąga nawet 97%. Parametr ten pozwala stwierdzić, że urządzenia firmy Recom są perfekcyjnie dopracowane w zakresie strat energii i pozwalają na bardzo efektywną pracę konwerterów.
  • Opisywana seria konwerterów obejmuje urządzenia działające w trzech zakresach temperatur – od -40°C do 70, 85 lub nawet 100°C. ,
  • Przetwornice Recom posiadają zabezpieczenia przed prądem zwarciowym. Są one zatem bezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i dla całej instalacji elektrycznej.
Zastosowanie przetwornic DC/DC

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak szerokie zastosowanie znajdują urządzenia, o których mowa. Niejednokrotnie poprawne działanie skomplikowanego zespołu elektronicznego nie byłoby bez nich możliwe. Gdzie zatem odnajdziemy konwertery i jaką spełniają rolę?

Bardzo popularnym w dzisiejszych czasach urządzeniem wyposażonym w przetwornice DC/DC jest panel fotowoltaiczny. Ze względu na zmieniające się w ciągu dnia warunki atmosferyczne, produkcja energii elektrycznej z instalacji PV oscyluje w bardzo szerokim zakresie, powodując wahania napięcia wyjściowego. Tutaj również z pomocą przychodzi konwerter, który stabilizuje napięcie wyjścia przed oddaniem energii do sieci. Poza tym wszystkie urządzenia zasilane bateriami o napięciu innym niż napięcie wyjściowe baterii wspomagane są działaniem przetwornicy napięcia.

Podsumowanie

Przytoczone przykłady zastosowań pokazują, że przetwornice DC/DC są niezbędnym elementem wielu urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie aktualnie swobodne funkcjonowanie. Przetwornice DC/DC mają za zadanie przetworzyć niestabilny sygnał wejściowy i przygotować go do pracy z urządzeniem wymagającym stałej wartości napięcia pozbawionego zakłóceń. Potrafią one obniżyć lub podnieść jego wartość w określonym przez producenta zakresie. Szeroki asortyment produktów najwyższej jakości oferowany przez firmę Recom sprosta potrzebom najbardziej wymagających układów elektronicznych, czego potwierdzeniem jest wieloletnie uznanie klientów na całym świecie.

Oferta przetwornic Recom


PRZEŁĄCZNIKI COMELUX SERII 40
Podświetlane przełączniki typu rocker stosowane są w wielu dziedzinach – od aplikacji przemysłowych po sprzęt konsumencki (np. artykuły gospodarstwa domowego). Montowane na panelu włączniki stanowią bezpieczną metodę załączania obwodów pod dużym napięciem. W przypadku rozwiązań marki COMELUX może to być obsługa prądów do 16A i typowych napięć z sieci elektrycznej, tj. 250V AC.Są to jedne z najbardziej podstawowych komponentów elektromechanicznych – jednak wyróżniają się trwałością i jakością wykonania.

PRZEŁĄCZNIKI OD NOWEGO PRODUCENTA – MARKI E-SWITCH
E-Switch jest amerykańską marką specjalizującą się we wszelkiego rodzaju przełącznikach. Bogata oferta producenta obejmuje podstawowe elementy, jak przyciski typu TACT-switch, ale również wysokoprądowe przełączniki, DIP-switche, stacyjki, przyciski dotykowe, spustowe i wiele innych rozwiązań.

Czym są i jaką pełnią rolę przetwornice napięcia stałego?
Przetwornice napięcia potrafią obniżać lub podnosić napięcie wyjściowe względem napięcia wejściowego. Poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie napięcia z wysoką częstotliwością, regulują wartość napięcia wyjściowego i nie powodują przy tym zakłóceń pracy urządzenia.

ARDUINO – KOMUNIKACJA Z WYKORZYSTANIEM SIECI ETHERNET
Tworzenie rozbudowanych sieci komputerowych już od dobrych kilkunastu lat przestało służyć jedynie łączeniu komputerów.

KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA W SYSTEMACH IOT Z WYKORZYSTANIEM MODUŁÓW ARDUINO MKR
Jednym z największych problemów, z którymi zmaga się aktualnie rynek urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) jest jego duża fragmentacja. Mnogość urządzeń oraz protokołów komunikacji znacznie utrudnia zbudowanie jednolitego i funkcjonalnego systemu, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie elementów pochodzących od różnych producentów.

PRODUKTY VELCRO® JUŻ W OFERCIE TME
Oferta TME została wzbogacona o produkty rzepowe znanej na całym świecie marki Velcro®. Przedsiębiorstwo Velcro® zostało założone w 1951 roku i szybko stało się dominującym dostawcą rozwiązań mocujących w różnorodnych gałęziach przemysłu. Oddziały firmy zlokalizowane są w Ameryce, Azji, Europie i Afryce. Pierwsza fabryka Velcro®, otwarta w 1957 roku w Manchesterze, istnieje do dziś.

PODCZERWONE DIODY LED W OBUDOWACH SMD
W katalogu TME posiadamy szeroki wybór diod LED emitujących światło podczerwone. Widoczna na rynku tendencja do miniaturyzacji urządzeń wymusza na producentach wyszukiwanie rozwiązań łączących dużą moc (około 1W) z niewielkimi rozmiarami elementów do montażu powierzchniowego (SMD). Dlatego dziś prezentujemy jedno z takich rozwiązań: LED IR serii PK2S należą do najmniejszych diod mocy SMD w ofercie marki ProLight.

PRZEŁĄCZNIKI NKK SWITCHES – JAKOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ
Przełączniki to elementy elektromechaniczne służące do sterowania przepływem prądu w układzie poprzez łączenie i rozłączanie obwodu elektrycznego. Nawet popularność ekranów dotykowych nie zmieniła faktu, że nadal jest to wiodąca metoda interakcji użytkownika z urządzeniem.

PŁYTY FERRYTOWE MARKI KEMET
Obecnie coraz większą popularność zyskują pojazdy napędzane przy użyciu elektryczności. Silniki elektryczne stopniowo zastępują tradycyjne napędy spalinowe, a w przyszłości na ulicach będziemy widzieć coraz większą liczbę tak napędzanych maszyn.

TME Centrum Logistyczne Rzgów Wirtualny Spacer
Poznaj Centrum Logistyczne Rzgów – najnowszą i jak dotąd największą inwestycję w historii grupy TME. Przekonaj się na własne oczy, że to więcej niż Magazyn. Zapinamy pasy i zapraszamy do zwiedzania.

UNIWERSALNE ORAZ KOLEJOWE PRZETWORNICE DC/DC
Firma Traco Power należy do prestiżowych marek wytwarzających przetwornice napięcia. Przede wszystkim są to elementy DC/DC przeznaczone do najbardziej wymagających sektorów przemysłu. Jednym z takich obszarów jest kolejnictwo. Sektor ten podlega licznym regulacjom skupiającym się na bezpieczeństwie. Dotyczą one nie tylko mechaniki pojazdów szynowych, ale również wielu aspektów konstrukcyjnych.

PATCHCORDY ETHERLINE® LAN CAT.6A FIRMY LAPP
TME włączyła do swojej oferty patchcordy ETHERLINE® LAN CAT.6A firmy LAPP, przeznaczone do zastosowań, w których kwestie niezawodności i bezpieczeństwa są kluczowe. Dzięki dużej wytrzymałości na zakłócenia elektromagnetyczne i trudne warunki środowiskowe produkty z tej serii dedykowane są do wymagających aplikacji przemysłowych i komercyjnych. Patchcordy zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom, co potwierdzone jest prestiżowym certyfikatem UL (Underwriters Laboratories).

Interesting video


O PHOENIX CONTACT


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Polska, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021


TME Centrum Logistyczne Rzgów Wirtualny Spacer


WIDEO (EN): How to mount congatec cooling solutions (COM Express Type 7, 6 and 2)

Firma tygodnia

HARTING


Spis firm


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Microchip Technology Inc.Kalendarz
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imaharanaše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813