Spis firm
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply

27.05.2022 16:46:52
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f


SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Podstawowym zadaniem silnika elektrycznego jest zamiana energii elektrycznej na mechaniczną, czyli wprawienie w ruch wału napędzanego urządzenia. W klasycznym silnikach komutator obracającego się wirnika przyjmuje ładunek elektryczny od szczotek wykonanych z grafitu, które przewodzą energię elektryczną poprzez bezpośredni kontakt z wirującym elementem. Powstające w wyniku komutacji pole magnetyczne przy użyciu specjalnych magnesów generuje ruch obrotowy.

Budowa, a co za tym idzie, również zasada działania silnika bezszczotkowego jest nieco inna. W urządzeniu tym komutator i szczotki zastąpiono cewkami nawiniętymi na nieruchomym rdzeniu, tzw. statorze (w silniku szczotkowym cewki znajdują się na ruchomym wirniku). To one, poprzez przepływ przez nie prądu, powodują powstawanie pola magnetycznego generującego rotację wirnika. Bardzo powszechnym i podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie trzech uzwojeń. Z uwagi na występujące tętnienia momentu obrotowego, producenci proponują jednak również silniki wyposażone w zestawy od jednej do nawet ośmiu par biegunów.

W związku z brakiem bezpośredniego kontaktu elementu obracającego się z nieruchomymi cewkami, nie ma konieczności stosowania szczotek grafitowych. Zastosowanie magnesów trwałych w konstrukcji silnika bezszczotkowego pozwala na uzyskanie większego momentu obrotowego oraz poprawienie sprawności urządzenia. Wszystko to dzięki dużej gęstości energii, jaką charakteryzują się przedmiotowe magnesy.

Silniki BLDC w TME

Dlaczego warto postawić na silniki bezszczotkowe

Rozwiązanie konstrukcyjne silnika bezszczotkowego niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsze różnice, o których należy wspomnieć, to:

  • Cichsza i mniej awaryjna praca urządzenia – podczas pracy szczotki ocierają o wirujące elementy, powodując hałas. Szczotki są najczęściej zużywającym się elementem urządzeń w silnikach komutatorowych, co znacząco skraca ich żywotność;
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy – podczas pracy silnika bezszczotkowego nie dochodzi do niebezpiecznego dla użytkownika iskrzenia, które występuje w napędach klasycznych. Taka zaleta pozwala na wykorzystanie silnika w środowiskach wybuchowych oraz łatwopalnych;
  • Wyższa sprawność urządzenia – wyeliminowanie oporów mechanicznych pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości obrotowych wirnika oraz poprawienie momentu obrotowego;
  • Poprawiona żywotność baterii – silnik bezszczotkowy pobiera mniejszą ilość prądu w stosunku do jego tradycyjnego odpowiednika. Fakt ten jest niezwykle istotny w przypadku urządzeń akumulatorowych, które na jednym ładowaniu mogą pracować znacznie dłużej;
  • Precyzyjniejsza sterowalność – silniki BLDC pozwalają na sterowanie momentem obrotowym w bardzo precyzyjny sposób, co determinuje zmniejszenie bezwładności i ograniczenie zużycia energii elektrycznej;
  • Znaczne ograniczenie bądź usunięcie konieczności zabiegów konserwacyjnych – przy odpowiednim użytkowaniu silnika powinien on działać bezawaryjnie, bez konieczności zewnętrznej ingerencji w konstrukcję. Wyeliminowanie szczotek sprawia bowiem, że wewnątrz urządzenia nie ma już newralgicznych części zużywających się podczas normalnej eksploatacji. Korzyścią płynącą z takiego faktu jest możliwość zainstalowania silnika w miejscu trudno dostępnym.
Aplikacje, w których silnik bezszczotkowy nie ma sobie równych

Przedmiotowe silniki idealnie sprawdzą się w oprzyrządowaniu komputerowym, które wymaga bezpiecznej, nieprzerwanej pracy przez długi czas. Przykładem mogą być dyski twarde czy wentylatory komputerowe, które podczas użytkowania komputera nieustannie obniżają temperaturę podzespołów. Jak już wspomniano powyżej, ze względu na ograniczenie zużycia prądu a także zminimalizowane wymiary, są one niezastąpione w profesjonalnych urządzeniach akumulatorowych, takich, jak wkrętarki, wiertarki czy szlifierki kątowe. Praca „na baterii” jest wówczas ekonomiczna, a jej czas dłuższy. Bardzo popularną w dzisiejszych czasach gałęzią przemysłu, która w ogromnym stopniu opiera się na silnikach bezszczotkowych jest produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych. Niemniej istotnym jest zastosowanie technologii bezszczotkowej w konstrukcjach pralek oraz klimatyzatorów. Beziskrowa praca jest niezbędna ze względu na duże zagrożenie porażeniowe. Ponadto, producenci pralek dla produktów wyposażonych w silniki bezszczotkowe oferują dłuższy termin gwarancji z uwagi na stabilniejszą pracę bębna, co pozwala na mniej awaryjną pracę. Inną korzyścią płynącą z zakupu takiej pralki jest ograniczenie kosztów eksploatacji.

Podział silników bezszczotkowych – silniki BLDC i PMSM

Najpowszechniej stosowanymi silnikami bezszczotkowymi są silniki BLDC (Brushless DC Motor), czyli rozwiązanie z trapezowym rozkładem siły elektromotorycznej oraz silniki PMSM (Permament Magnet Synchronous Motor) z sinusoidalnym rozkładem SEM. Rozróżniamy ponadto napędy zasilane prądem stałym oraz prądem przemiennym.

Sterowanie silnikiem bezszczotkowym

Zastosowanie uzwojeń na stojanie pozwala na regulację silnika poprzez zmianę prądów oddziałujących na nie i bieżącą ingerencję w wartość momentu obrotowego. Jak już wspomniano powyżej, wyróżnia się silniki BLDC oraz PMSM. Oznaczenie typu silnika wskazuje, w jaki sposób sterowane jest urządzenie. Sterowanie trapezowe pozwala na regulację, gdy nie wymaga się kontroli prędkości, a także momentu obrotowego silnika. Silniki takie wyposażone są w czujniki Halla, które określają położenie wirnika. Rozwiązanie takie jest mniej skomplikowane, ale też i mniej dokładne. Główną wadą takiej konstrukcji jest problematyczność regulacji przy niskich prędkościach obrotowych.

W silnikach PMSM, czyli o sinusoidalnym przebiegu siły elektromotorycznej, dzięki zastosowaniu specjalistycznych enkoderów, wyeliminowano niepożądane efekty komutacyjne występujące w silnikach BLDC, umożliwiając jednocześnie swobodną regulację nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych. Dodatkowo rozwiązanie takie minimalizuje ryzyko występowania tętnień momentu obrotowego.

Trzecim i najbardziej zaawansowanym typem regulacji w silnikach bezszczotkowych jest sterowanie wektorowe. Rozwiązanie takie polega na zastosowaniu specjalnego bloku transformacyjnego przed regulatorem PI. Efektem takiego zabiegu jest poprawa dokładności sterowania względem dwóch poprzednich typów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu tętnień oraz dobrej regulowalności w zakresie niskich obrotów.

Podsumowanie

Podłączenie silnika bezszczotkowego to niewątpliwie rozwiązanie warte uwagi zarówno producenta, jak i konsumenta. Ten pierwszy pozbywa się bowiem ryzyka częstych awarii. Produkty zyskują na jakości, a jednocześnie zmniejszają ilość wymaganych do montażu części. Kupujący otrzymuje natomiast produkt, który posłuży przez lata i nie będzie wymagał szczególnej ingerencji w jego działanie. Pomimo pewnej różnicy cenowej, spokój i bezpieczeństwo kupuje się na cały okres użytkowania. Warto zatem pochylić się nad ofertą urządzeń wyposażonych w silniki bezszczotkowe.

Silniki BLDC w TME


TRACO POWER W OFERCIE TME – PRZETWORNICE, NA KTÓRE MOŻESZ LICZYĆ
Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Nikogo już nie dziwi autonomiczny samolot sterowany poprzez inteligentne urządzenia naszpikowane zaawansowanymi układami elektronicznymi.

WIELOFUNKCYJNE PRZEKAŹNIKI BEZPIECZEŃSTWA OD PILZ
W warunkach przemysłowych, przede wszystkim na liniach i w warsztatach produkcyjnych, niezwykle istotną rolę odgrywają elementy odpowiedzialne za ochronę pracowników. Należą do nich zarówno czujniki (wykrywające zagrożenie, np. niepożądaną obecność człowieka w danej strefie), jak również przekaźniki, których zadaniem jest awaryjne zatrzymanie ruchu maszyn.

PRZEGLĄD PROFESJONALNYCH NARZĘDZI MARKI KNIPEX
Chociaż TME kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowy dystrybutor elementów elektronicznych i podzespołów dla automatyki przemysłowej – w naszym katalogu znaleźć można również bogatą ofertę elementów mechanicznych oraz narzędzi. Są to artykuły przeznaczone do stosowania przez profesjonalistów – to znaczy trwałe, precyzyjne i specjalnie zaprojektowane do ściśle określonych zadań i dziedzin.

ROZŁĄCZNIKI IZOLACYJNE
Rozłączniki izolacyjne to powszechnie stosowane, kluczowe dla bezpieczeństwa komponenty układów elektrycznych, umożliwiające odłączenie napięcia na czas konserwacji lub naprawy. W artykule przedstawiamy budowę oraz funkcjonowanie rozłączników izolacyjnych, ich podstawowe cechy użytkowe oraz omówimy, jak odnaleźć odpowiedni produkt do aplikacji.

ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

CZUJNIKI INDUKCYJNE SERII E2E NEXT Z OFERTY OMRON
Czujniki indukcyjne to niezwykle ważna grupa elementów układu sterowania, która jest obecna w każdym zautomatyzowanym zakładzie przemysłowym, a coraz powszechniej również w gospodarstwach domowych. Dzięki prostej budowie oraz szerokiej gamie rozmiarów, czujniki takie gwarantują bardzo długą, bezawaryjną pracę, a coraz to nowsze rozwiązania pozwalają na dopasowanie właściwego czujnika do dowolnej aplikacji.

ZESTAW Z DRUKARKĄ RHINO 4200 OD DYMO
DYMO to firma posiadająca 60-letnie doświadczenie w produkcji drukarek i wytłaczarek do etykiet. Dostawca oferuje najwyższej jakości urządzenia, które ułatwiają pracę w zakładach pracy, biurach, fabrykach, magazynach, warsztatach, punktach handlowych i wielu innych branżach. Są też znakomitym narzędziem w gospodarstwie domowym, gdzie przysłużą się organizacji i porządkowi.

ZŁĄCZA DO SYSTEMÓW MAGAZYNOWANIA ENERGII HAN S I NOWOŚCI HARTING
Marka HARTING znana jest na globalnych rynkach jako producent doskonałej jakości złączy, przewodów i innych rozwiązań dla przemysłu, a także urządzeń profesjonalnych i specjalistycznych.

PRZEŁĄCZNIKI COMELUX SERII 40
Podświetlane przełączniki typu rocker stosowane są w wielu dziedzinach – od aplikacji przemysłowych po sprzęt konsumencki (np. artykuły gospodarstwa domowego). Montowane na panelu włączniki stanowią bezpieczną metodę załączania obwodów pod dużym napięciem. W przypadku rozwiązań marki COMELUX może to być obsługa prądów do 16A i typowych napięć z sieci elektrycznej, tj. 250V AC.Są to jedne z najbardziej podstawowych komponentów elektromechanicznych – jednak wyróżniają się trwałością i jakością wykonania.

PRZEŁĄCZNIKI OD NOWEGO PRODUCENTA – MARKI E-SWITCH
E-Switch jest amerykańską marką specjalizującą się we wszelkiego rodzaju przełącznikach. Bogata oferta producenta obejmuje podstawowe elementy, jak przyciski typu TACT-switch, ale również wysokoprądowe przełączniki, DIP-switche, stacyjki, przyciski dotykowe, spustowe i wiele innych rozwiązań.

Czym są i jaką pełnią rolę przetwornice napięcia stałego?
Przetwornice napięcia potrafią obniżać lub podnosić napięcie wyjściowe względem napięcia wejściowego. Poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie napięcia z wysoką częstotliwością, regulują wartość napięcia wyjściowego i nie powodują przy tym zakłóceń pracy urządzenia.

Interesting video


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Polska, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma tygodnia

Friedrich Lütze GmbH


Spis firm


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power IntegrationsKalendarz
HANNOVER MESSE 2022, 30.5-2.6. 2022
CTiS Shanghai, 31.5.-2.6.2022
automatica 2022, München, 21.6.-24.6.2022
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warszawa, PL
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813