Spis firm
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER
 

Parker Hannifin
 

DANFOSS
 

MOXA
 

Alliance Memory
 

Intelliconnect (Europe) Ltd.
 

KIOXIA Europe GmbH
 

Antenova Ltd
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA

20.03.2023 0:07:09
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f

SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Podstawowym zadaniem silnika elektrycznego jest zamiana energii elektrycznej na mechaniczną, czyli wprawienie w ruch wału napędzanego urządzenia. W klasycznym silnikach komutator obracającego się wirnika przyjmuje ładunek elektryczny od szczotek wykonanych z grafitu, które przewodzą energię elektryczną poprzez bezpośredni kontakt z wirującym elementem. Powstające w wyniku komutacji pole magnetyczne przy użyciu specjalnych magnesów generuje ruch obrotowy.

Budowa, a co za tym idzie, również zasada działania silnika bezszczotkowego jest nieco inna. W urządzeniu tym komutator i szczotki zastąpiono cewkami nawiniętymi na nieruchomym rdzeniu, tzw. statorze (w silniku szczotkowym cewki znajdują się na ruchomym wirniku). To one, poprzez przepływ przez nie prądu, powodują powstawanie pola magnetycznego generującego rotację wirnika. Bardzo powszechnym i podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie trzech uzwojeń. Z uwagi na występujące tętnienia momentu obrotowego, producenci proponują jednak również silniki wyposażone w zestawy od jednej do nawet ośmiu par biegunów.

W związku z brakiem bezpośredniego kontaktu elementu obracającego się z nieruchomymi cewkami, nie ma konieczności stosowania szczotek grafitowych. Zastosowanie magnesów trwałych w konstrukcji silnika bezszczotkowego pozwala na uzyskanie większego momentu obrotowego oraz poprawienie sprawności urządzenia. Wszystko to dzięki dużej gęstości energii, jaką charakteryzują się przedmiotowe magnesy.

Silniki BLDC w TME

Dlaczego warto postawić na silniki bezszczotkowe

Rozwiązanie konstrukcyjne silnika bezszczotkowego niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsze różnice, o których należy wspomnieć, to:

  • Cichsza i mniej awaryjna praca urządzenia – podczas pracy szczotki ocierają o wirujące elementy, powodując hałas. Szczotki są najczęściej zużywającym się elementem urządzeń w silnikach komutatorowych, co znacząco skraca ich żywotność;
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy – podczas pracy silnika bezszczotkowego nie dochodzi do niebezpiecznego dla użytkownika iskrzenia, które występuje w napędach klasycznych. Taka zaleta pozwala na wykorzystanie silnika w środowiskach wybuchowych oraz łatwopalnych;
  • Wyższa sprawność urządzenia – wyeliminowanie oporów mechanicznych pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości obrotowych wirnika oraz poprawienie momentu obrotowego;
  • Poprawiona żywotność baterii – silnik bezszczotkowy pobiera mniejszą ilość prądu w stosunku do jego tradycyjnego odpowiednika. Fakt ten jest niezwykle istotny w przypadku urządzeń akumulatorowych, które na jednym ładowaniu mogą pracować znacznie dłużej;
  • Precyzyjniejsza sterowalność – silniki BLDC pozwalają na sterowanie momentem obrotowym w bardzo precyzyjny sposób, co determinuje zmniejszenie bezwładności i ograniczenie zużycia energii elektrycznej;
  • Znaczne ograniczenie bądź usunięcie konieczności zabiegów konserwacyjnych – przy odpowiednim użytkowaniu silnika powinien on działać bezawaryjnie, bez konieczności zewnętrznej ingerencji w konstrukcję. Wyeliminowanie szczotek sprawia bowiem, że wewnątrz urządzenia nie ma już newralgicznych części zużywających się podczas normalnej eksploatacji. Korzyścią płynącą z takiego faktu jest możliwość zainstalowania silnika w miejscu trudno dostępnym.
Aplikacje, w których silnik bezszczotkowy nie ma sobie równych

Przedmiotowe silniki idealnie sprawdzą się w oprzyrządowaniu komputerowym, które wymaga bezpiecznej, nieprzerwanej pracy przez długi czas. Przykładem mogą być dyski twarde czy wentylatory komputerowe, które podczas użytkowania komputera nieustannie obniżają temperaturę podzespołów. Jak już wspomniano powyżej, ze względu na ograniczenie zużycia prądu a także zminimalizowane wymiary, są one niezastąpione w profesjonalnych urządzeniach akumulatorowych, takich, jak wkrętarki, wiertarki czy szlifierki kątowe. Praca „na baterii” jest wówczas ekonomiczna, a jej czas dłuższy. Bardzo popularną w dzisiejszych czasach gałęzią przemysłu, która w ogromnym stopniu opiera się na silnikach bezszczotkowych jest produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych. Niemniej istotnym jest zastosowanie technologii bezszczotkowej w konstrukcjach pralek oraz klimatyzatorów. Beziskrowa praca jest niezbędna ze względu na duże zagrożenie porażeniowe. Ponadto, producenci pralek dla produktów wyposażonych w silniki bezszczotkowe oferują dłuższy termin gwarancji z uwagi na stabilniejszą pracę bębna, co pozwala na mniej awaryjną pracę. Inną korzyścią płynącą z zakupu takiej pralki jest ograniczenie kosztów eksploatacji.

Podział silników bezszczotkowych – silniki BLDC i PMSM

Najpowszechniej stosowanymi silnikami bezszczotkowymi są silniki BLDC (Brushless DC Motor), czyli rozwiązanie z trapezowym rozkładem siły elektromotorycznej oraz silniki PMSM (Permament Magnet Synchronous Motor) z sinusoidalnym rozkładem SEM. Rozróżniamy ponadto napędy zasilane prądem stałym oraz prądem przemiennym.

Sterowanie silnikiem bezszczotkowym

Zastosowanie uzwojeń na stojanie pozwala na regulację silnika poprzez zmianę prądów oddziałujących na nie i bieżącą ingerencję w wartość momentu obrotowego. Jak już wspomniano powyżej, wyróżnia się silniki BLDC oraz PMSM. Oznaczenie typu silnika wskazuje, w jaki sposób sterowane jest urządzenie. Sterowanie trapezowe pozwala na regulację, gdy nie wymaga się kontroli prędkości, a także momentu obrotowego silnika. Silniki takie wyposażone są w czujniki Halla, które określają położenie wirnika. Rozwiązanie takie jest mniej skomplikowane, ale też i mniej dokładne. Główną wadą takiej konstrukcji jest problematyczność regulacji przy niskich prędkościach obrotowych.

W silnikach PMSM, czyli o sinusoidalnym przebiegu siły elektromotorycznej, dzięki zastosowaniu specjalistycznych enkoderów, wyeliminowano niepożądane efekty komutacyjne występujące w silnikach BLDC, umożliwiając jednocześnie swobodną regulację nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych. Dodatkowo rozwiązanie takie minimalizuje ryzyko występowania tętnień momentu obrotowego.

Trzecim i najbardziej zaawansowanym typem regulacji w silnikach bezszczotkowych jest sterowanie wektorowe. Rozwiązanie takie polega na zastosowaniu specjalnego bloku transformacyjnego przed regulatorem PI. Efektem takiego zabiegu jest poprawa dokładności sterowania względem dwóch poprzednich typów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu tętnień oraz dobrej regulowalności w zakresie niskich obrotów.

Podsumowanie

Podłączenie silnika bezszczotkowego to niewątpliwie rozwiązanie warte uwagi zarówno producenta, jak i konsumenta. Ten pierwszy pozbywa się bowiem ryzyka częstych awarii. Produkty zyskują na jakości, a jednocześnie zmniejszają ilość wymaganych do montażu części. Kupujący otrzymuje natomiast produkt, który posłuży przez lata i nie będzie wymagał szczególnej ingerencji w jego działanie. Pomimo pewnej różnicy cenowej, spokój i bezpieczeństwo kupuje się na cały okres użytkowania. Warto zatem pochylić się nad ofertą urządzeń wyposażonych w silniki bezszczotkowe.

Silniki BLDC w TME


BEZPIECZNIKI OPTIFUSE W OFERCIE TME
Wybierając odpowiedni rodzaj bezpiecznika, warto przyjrzeć się jego podstawowym parametrom, takim jak: typ, rodzaj obudowy, prąd i napięcie znamionowe czy temperatura pracy. Wśród wielu producentów bezpieczników warto zwrócić uwagę na ofertę marki Optifuse, której produkty dostępne są w naszym katalogu:

SPRĘŻYNY GAZOWE MARKI PNEUMAT JUŻ DOSTĘPNE Z MAGAZYNÓW TME
Od dłuższego czasu pracujemy w TME nad rozwojem asortymentu produktów z dziedziny pneumatyki. W tej dziedzinie naszego katalogu jednym z największych dostawców jest obecnie marka Pneumat. Do katalogu TME właśnie trafiły nowe rozwiązania tego wytwórcy – sprężyny gazowe.

SKANER LASEROWY 2D 360 STOPNI MARKI DFROBOT
Urządzenie zwane LIDARem bierze swoją nazwę od ang. light detection and ranging. Jego celem jest określanie odległości od najbliższej powierzchni w danym kierunku.

REJESTRATORY EKRANOWE SERII KD6 OD LUMEL
W ofercie TME pojawił się rejestrator serii KD6 firmy Lumel przeznaczony do pomiaru i kontroli parametrów procesów technologicznych. Urządzenie może zbierać dane w systemach pomiarowo-regulacyjnych lub działać jako autonomiczny przyrząd pomiarowo-rejestrujący.

TECHMASTEREVENT. PORTAL, KTÓRY OFERUJE UŻYTKOWNIKOM KOSMICZNE MOŻLIWOŚCI
Platforma TechMasterEvent aktywnie działa zaledwie od roku. W tym czasie ogłosiła 8 konkursów tematycznych, skierowanych do młodych twórców z całego świata; wszystkich, których fascynuje technika, elektrotechnika i elektronika. 5 konkursów już zostało zakończonych. Z nagród o łącznej wartości 31 700 USD cieszy się 18 laureatów z Europy i Afryki.

PRZEGLĄD POMYSŁÓW NA ŚWIĄTECZNE PREZENTY
Wybór świątecznego prezentu dla osoby, której hobby jest elektronika czy choćby majsterkowanie, nie należy do zadań prostych. Niezależnie, czy obdarowana będzie dziewczynka czy chłopiec, kobieta czy mężczyzna, podstawowym problemem jest wybór upominku, który okaże się naprawdę przydatny.

PRZETWORNICE DC/DC SERII CCG1R5-10 OD TDK-LAMBDA
TDK-Lambda jest znanym na całym świecie, japońskim producentem zasilaczy oraz przetwornic AC/DC i DC/DC.

PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3
Przetworniki ciśnienia stanowią nieodłączny element wielu urządzeń z zakresu automatyki. Występują zarówno w systemach pneumatycznych, np. wykorzystujących siłowniki, jak i instalacjach podciśnieniowych (m.in. zapewniając odpowiednie parametry pracy chwytaków ssawkowych).

WYKORZYSTANIE AKUMULATORÓW NICHICON SLB W APLIKACJACH IOT
Internet rzeczy, czyli technologie IoT, towarzyszą nam od lat. Chociaż wielu beneficjentów tych urządzeń może sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele wygód zawdzięczają małym, energooszczędnym urządzeniom wykonującym skomplikowane pomiary i obliczenia w naszym codziennym otoczeniu.

WYBÓR DŁAWIKÓW KEMET SERII SCF-XV
Oferta TME została rozszerzona o dławiki serii SCF-XV producenta KEMET. Są to elementy typu common mode o szerokiej gamie charakterystyk do zastosowań w trudnych warunkach środowiskowych, np. w przemyśle czy branży motoryzacyjnej.

Zasilacze LED z interfejsem Bluetooth
Steruj oświetleniem wykorzystując nową serię zasilaczy Mean Well.

Nowa oferta profesjonalnych spoiw marki STANNOL
Bezpieczne, bezołowiowe środki lutownicze w katalogu TME.

Interesting video


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT

Firma tygodnia

AERS


Spis firm


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL



Kalendarz
AMPER 2023, 21.-23.3.2023, Prague, CZ
SMTconnect, 9.-11.5.2023, Nuremberg, DE
PCIM Europe, 9.-11.5.2023, Nuremberg, DE
sps Italia, 13.-15.5.2023, Fiere di Parma, IT
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813