Spis firm
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

Digi-Key Electronics
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER

11.12.2023 3:11:35
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38


SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Podstawowym zadaniem silnika elektrycznego jest zamiana energii elektrycznej na mechaniczną, czyli wprawienie w ruch wału napędzanego urządzenia. W klasycznym silnikach komutator obracającego się wirnika przyjmuje ładunek elektryczny od szczotek wykonanych z grafitu, które przewodzą energię elektryczną poprzez bezpośredni kontakt z wirującym elementem. Powstające w wyniku komutacji pole magnetyczne przy użyciu specjalnych magnesów generuje ruch obrotowy.

Budowa, a co za tym idzie, również zasada działania silnika bezszczotkowego jest nieco inna. W urządzeniu tym komutator i szczotki zastąpiono cewkami nawiniętymi na nieruchomym rdzeniu, tzw. statorze (w silniku szczotkowym cewki znajdują się na ruchomym wirniku). To one, poprzez przepływ przez nie prądu, powodują powstawanie pola magnetycznego generującego rotację wirnika. Bardzo powszechnym i podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie trzech uzwojeń. Z uwagi na występujące tętnienia momentu obrotowego, producenci proponują jednak również silniki wyposażone w zestawy od jednej do nawet ośmiu par biegunów.

W związku z brakiem bezpośredniego kontaktu elementu obracającego się z nieruchomymi cewkami, nie ma konieczności stosowania szczotek grafitowych. Zastosowanie magnesów trwałych w konstrukcji silnika bezszczotkowego pozwala na uzyskanie większego momentu obrotowego oraz poprawienie sprawności urządzenia. Wszystko to dzięki dużej gęstości energii, jaką charakteryzują się przedmiotowe magnesy.

Silniki BLDC w TME

Dlaczego warto postawić na silniki bezszczotkowe

Rozwiązanie konstrukcyjne silnika bezszczotkowego niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsze różnice, o których należy wspomnieć, to:

  • Cichsza i mniej awaryjna praca urządzenia – podczas pracy szczotki ocierają o wirujące elementy, powodując hałas. Szczotki są najczęściej zużywającym się elementem urządzeń w silnikach komutatorowych, co znacząco skraca ich żywotność;
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy – podczas pracy silnika bezszczotkowego nie dochodzi do niebezpiecznego dla użytkownika iskrzenia, które występuje w napędach klasycznych. Taka zaleta pozwala na wykorzystanie silnika w środowiskach wybuchowych oraz łatwopalnych;
  • Wyższa sprawność urządzenia – wyeliminowanie oporów mechanicznych pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości obrotowych wirnika oraz poprawienie momentu obrotowego;
  • Poprawiona żywotność baterii – silnik bezszczotkowy pobiera mniejszą ilość prądu w stosunku do jego tradycyjnego odpowiednika. Fakt ten jest niezwykle istotny w przypadku urządzeń akumulatorowych, które na jednym ładowaniu mogą pracować znacznie dłużej;
  • Precyzyjniejsza sterowalność – silniki BLDC pozwalają na sterowanie momentem obrotowym w bardzo precyzyjny sposób, co determinuje zmniejszenie bezwładności i ograniczenie zużycia energii elektrycznej;
  • Znaczne ograniczenie bądź usunięcie konieczności zabiegów konserwacyjnych – przy odpowiednim użytkowaniu silnika powinien on działać bezawaryjnie, bez konieczności zewnętrznej ingerencji w konstrukcję. Wyeliminowanie szczotek sprawia bowiem, że wewnątrz urządzenia nie ma już newralgicznych części zużywających się podczas normalnej eksploatacji. Korzyścią płynącą z takiego faktu jest możliwość zainstalowania silnika w miejscu trudno dostępnym.
Aplikacje, w których silnik bezszczotkowy nie ma sobie równych

Przedmiotowe silniki idealnie sprawdzą się w oprzyrządowaniu komputerowym, które wymaga bezpiecznej, nieprzerwanej pracy przez długi czas. Przykładem mogą być dyski twarde czy wentylatory komputerowe, które podczas użytkowania komputera nieustannie obniżają temperaturę podzespołów. Jak już wspomniano powyżej, ze względu na ograniczenie zużycia prądu a także zminimalizowane wymiary, są one niezastąpione w profesjonalnych urządzeniach akumulatorowych, takich, jak wkrętarki, wiertarki czy szlifierki kątowe. Praca „na baterii” jest wówczas ekonomiczna, a jej czas dłuższy. Bardzo popularną w dzisiejszych czasach gałęzią przemysłu, która w ogromnym stopniu opiera się na silnikach bezszczotkowych jest produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych. Niemniej istotnym jest zastosowanie technologii bezszczotkowej w konstrukcjach pralek oraz klimatyzatorów. Beziskrowa praca jest niezbędna ze względu na duże zagrożenie porażeniowe. Ponadto, producenci pralek dla produktów wyposażonych w silniki bezszczotkowe oferują dłuższy termin gwarancji z uwagi na stabilniejszą pracę bębna, co pozwala na mniej awaryjną pracę. Inną korzyścią płynącą z zakupu takiej pralki jest ograniczenie kosztów eksploatacji.

Podział silników bezszczotkowych – silniki BLDC i PMSM

Najpowszechniej stosowanymi silnikami bezszczotkowymi są silniki BLDC (Brushless DC Motor), czyli rozwiązanie z trapezowym rozkładem siły elektromotorycznej oraz silniki PMSM (Permament Magnet Synchronous Motor) z sinusoidalnym rozkładem SEM. Rozróżniamy ponadto napędy zasilane prądem stałym oraz prądem przemiennym.

Sterowanie silnikiem bezszczotkowym

Zastosowanie uzwojeń na stojanie pozwala na regulację silnika poprzez zmianę prądów oddziałujących na nie i bieżącą ingerencję w wartość momentu obrotowego. Jak już wspomniano powyżej, wyróżnia się silniki BLDC oraz PMSM. Oznaczenie typu silnika wskazuje, w jaki sposób sterowane jest urządzenie. Sterowanie trapezowe pozwala na regulację, gdy nie wymaga się kontroli prędkości, a także momentu obrotowego silnika. Silniki takie wyposażone są w czujniki Halla, które określają położenie wirnika. Rozwiązanie takie jest mniej skomplikowane, ale też i mniej dokładne. Główną wadą takiej konstrukcji jest problematyczność regulacji przy niskich prędkościach obrotowych.

W silnikach PMSM, czyli o sinusoidalnym przebiegu siły elektromotorycznej, dzięki zastosowaniu specjalistycznych enkoderów, wyeliminowano niepożądane efekty komutacyjne występujące w silnikach BLDC, umożliwiając jednocześnie swobodną regulację nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych. Dodatkowo rozwiązanie takie minimalizuje ryzyko występowania tętnień momentu obrotowego.

Trzecim i najbardziej zaawansowanym typem regulacji w silnikach bezszczotkowych jest sterowanie wektorowe. Rozwiązanie takie polega na zastosowaniu specjalnego bloku transformacyjnego przed regulatorem PI. Efektem takiego zabiegu jest poprawa dokładności sterowania względem dwóch poprzednich typów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu tętnień oraz dobrej regulowalności w zakresie niskich obrotów.

Podsumowanie

Podłączenie silnika bezszczotkowego to niewątpliwie rozwiązanie warte uwagi zarówno producenta, jak i konsumenta. Ten pierwszy pozbywa się bowiem ryzyka częstych awarii. Produkty zyskują na jakości, a jednocześnie zmniejszają ilość wymaganych do montażu części. Kupujący otrzymuje natomiast produkt, który posłuży przez lata i nie będzie wymagał szczególnej ingerencji w jego działanie. Pomimo pewnej różnicy cenowej, spokój i bezpieczeństwo kupuje się na cały okres użytkowania. Warto zatem pochylić się nad ofertą urządzeń wyposażonych w silniki bezszczotkowe.

Silniki BLDC w TME


PRZEMYSŁOWE PRZEWODY TELEINFORMATYCZNE OD HELUKABEL
Marka HELUKABEL należy do rozpoznawalnych dostawców wysokiej jakości przewodów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Trzon oferty producenta stanowią kable do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie również – przemysłowych.

OSCYLOSKOPY TELEDYNE LECROY Z SERII WAVESURFER 3000Z
Oscyloskopy firmy Teledyne Lecroy z serii WaveSurfer 3000Z to 4 kanałowe urządzenia zaprojektowane do sprawnego diagnozowania i analizowania obwodów elektronicznych – na etapie ich prototypowania, jak i serwisowania. Zaawansowana funkcjonalność idzie tu w parze z prostotą obsługi, którą osiągniętą dzięki wykorzystaniu dotykowego interfejsu MAUI.

ELEMENTY STACJI ŁADOWANIA EV OD MARKI PANASONIC
Infrastruktura budowana na potrzeby pojazdów elektrycznych obejmuje przede wszystkim stacje ładowania. Ponieważ są to urządzenia ściśle ustandaryzowane, wielu wytwórców z dziedziny elektrotechniki podejmuje się ich wytwarzania. Pomagają w tym prestiżowi dostawcy komponentów elektronicznych, tacy jak Panasonic, którzy oferują wysokiej klasy elementy i podzespoły przystosowane do takich właśnie aplikacji.

PRZEWODY Z RODZINY ECOGEN® MARKI ALPHA WIRE
Przez lata jedną z największych bolączek automatyki i przemysłu był ich wpływ na wzmożoną produkcję szkodliwych dla środowiska materiałów. Do tej pory każda modernizacja instalacji elektrycznej w mniejszym lub większym stopniu wiązała się z wytwarzaniem trudnych do utylizacji odpadów. Ale to już przeszłość.

NOWE UNIWERSALNE OBUDOWY SERII ZP OD KRADEX
KRADEX to polski producent obudów z tworzyw sztucznych, który rozpoczął działalność w 1985 roku. Od swoich początków firma kładzie nacisk na rozwój procesów produkcyjnych, dobór surowców, a także unowocześnianie zaplecza technicznego.

MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DOWN OD POLOLU
W ofercie TME pojawiły się miniaturowe przetwornice DC-DC o stałym napięciu wyjściowym (dostępne w wersjach od 3,3V do 15V DC). Artykuły te pochodzą z portfolio amerykańskiej marki Pololu.

MOŻLIWOŚCI I FUNKCJE ZASILACZY SPE MARKI OWON
Wybór zasilacza laboratoryjnego może się okazać trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeżeli poszukujemy kompaktowego urządzenia o szerokiej funkcjonalności, a jednocześnie mieszczącego się w określonym budżecie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ofertę marki OWON.

KOMPUTERY JEDNOPŁYTKOWE BANANA PI
Komputery jednopłytkowe pozwalają rozwijać złożone projekty. Są atrakcyjna platformą nie tylko dla uczniów, studentów i amatorów – ale również profesjonalistów. W okresie rynkowych niedoborów polecamy naszym klientom jedno z najpopularniejszych w swojej dziedzinie rozwiązań: komputery Banana Pi.

PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MANSON SDP-2210
Regulowane zasilacze należą do podstawowego wyposażenia laboratoryjnego – są niezastąpionym narzędziem pracy w serwisach urządzeń elektrycznych, działach R&D, salach jednostek edukacyjnych i warsztatach hobbystów.

BEZPIECZNIKI OPTIFUSE W OFERCIE TME
Wybierając odpowiedni rodzaj bezpiecznika, warto przyjrzeć się jego podstawowym parametrom, takim jak: typ, rodzaj obudowy, prąd i napięcie znamionowe czy temperatura pracy. Wśród wielu producentów bezpieczników warto zwrócić uwagę na ofertę marki Optifuse, której produkty dostępne są w naszym katalogu:

SPRĘŻYNY GAZOWE MARKI PNEUMAT JUŻ DOSTĘPNE Z MAGAZYNÓW TME
Od dłuższego czasu pracujemy w TME nad rozwojem asortymentu produktów z dziedziny pneumatyki. W tej dziedzinie naszego katalogu jednym z największych dostawców jest obecnie marka Pneumat. Do katalogu TME właśnie trafiły nowe rozwiązania tego wytwórcy – sprężyny gazowe.

SKANER LASEROWY 2D 360 STOPNI MARKI DFROBOT
Urządzenie zwane LIDARem bierze swoją nazwę od ang. light detection and ranging. Jego celem jest określanie odległości od najbliższej powierzchni w danym kierunku.

Interesting video


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video

Firma tygodnia

KEYENCE


Spis firm


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.Kalendarz
CES® 2024, 9.1.-12.1.2024, Las Vegas
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813