Spis firm
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

Digi-Key Electronics
 

AERS

19.04.2024 0:07:02
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38

ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

Jedynie w nieskomplikowanych systemach sygnalizacji zasilanie LED może odbywać się przez rezystor ograniczający prąd, ale zastosowanie takiego rozwiązania w oświetleniu może silnie ograniczyć jego trwałość. Dlatego „zwyczajny” zasilacz może być niewystarczający do zasilania diod pracujących w systemach oświetlenia.

W rzeczywistej aplikacji diody LED pracują w zmiennej temperaturze i dodatkowo rozgrzewają się na skutek przepływu prądu. Złącze pn ma ujemny współczynnik temperaturowy, to znaczy, że jego napięcie progowe maleje ze wzrostem temperatury i tym samym maleje rezystancja diody. „Zwykły” zasilacz ze spadkiem rezystancji obciążenia będzie utrzymywał stałe napięcie i podwyższał natężenie prądu. Jeśli dioda pracuje z dużym zapasem mocy, takie zjawisko nie stanowi dla niej zagrożenia, mimo iż rośnie moc tracona w diodzie. Niemniej, te podwyższone straty mocy, nawet jeśli nie doprowadzą do uszkodzenia diody LED, silnie ograniczą jej trwałość. Ponadto, można w ten sposób doprowadzić do zjawiska tzw. rozbiegu termicznego (thermal runaway). Dzieje się tak wtedy, gdy dla uzyskania jak największego natężenia światła, podwyższa się natężenie prądu płynącego przez złącze pn. Nawet przy chwilowym wzroście temperatury otoczenia to podwyższone natężenie prądu spowoduje wzrost temperatury złącza diody. Podgrzane złącze pn zacznie przewodzić większy prąd, co spowoduje dalszy wzrost jego temperatury, nawet mimo ustania czynnika zewnętrznego. I tak aż do uszkodzenia diody.

Sprawdź pełną ofertę zasilaczy Mean Well dla oświetlenia LED

Regulacja natężenia światła z produktami Mean Well

Mean Well odróżnia się od innych producentów zasilaczy przede wszystkim jakością wykonania oraz podwyższoną niezawodnością produktów. Wszystkie procesy, począwszy od pomysłu, a skończywszy na produkcji masowej, są poddane wymaganiom rygorystycznych procedur bezpieczeństwa, wydajności oraz zachowania jakości, więc użytkownik końcowy może być pewien, że otrzymuje odpowiedni produkt, o podwyższonej niezawodności i długim czasie eksploatacji, spełniający wymagania większości standardów. Mean Well zapracował sobie na reputację, oferując produkty o bardzo dobrej jakości, w konkurencyjnych cenach, a także duży wybór produktów standardowych. W ostatnich latach skoncentrował się na masowej produkcji driverów do zasilania LED, o mocy wyjściowej od 12 do 320W. Niżej prezentujemy skrócony opis linii produktów.

Jak można się zorientować, chociażby ze wstępnej analizy problemów, które może napotkać projektant oświetlenia LED, jego wykonanie wymaga rozwiązania licznych problemów technicznych. Jednym z ważniejszych jest konieczność rozproszenia ciepła, bez względu na warunki panujące w otoczeniu, ponieważ temperatura (a tym samym – straty mocy) jest tym, co w największym stopniu wpływa na trwałość LED. Innym jest konieczność spełnienia norm kompatybilności elektromagnetycznej oraz bezpieczeństwa użytkowania. Warto przy tym zauważyć, że niegdyś oświetlenie LED było używane przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń, a współcześnie można je spotkać dosłownie wszędzie – od pojazdów aż po budynki. Warto więc sięgnąć po sprawdzone, gotowe rozwiązania, oszczędzając czas od pomysłu do wprowadzenia wyrobu do sprzedaży.

Regulacja natężenia światła za pomocą PWM polega na tym, że przez diodę przepuszcza się pewien stały, ustalony prąd, który jest cyklicznie włączany i wyłączany z określoną częstotliwością. Zmianę natężenia światła uzyskuje się przez zmianę wypełnienia przebiegu prostokątnego zasilającego LED. Oko ludzkie nie zauważa migotania światła z dużą częstotliwością, natomiast uśrednia natężenie światła postrzegając jego zmianę. Zaletami tej metody są przede wszystkim precyzja regulacji natężenia światła oraz zapewnienie szerokiego zakresu zmiany, co ma znaczenie zwłaszcza dla diod wielokolorowych RGB. Oprócz tego, dioda pracuje w stałych warunkach zasilania, co podwyższa jej trwałość. Wadą jest konieczność wykonania skomplikowanego źródła zasilania, zdolnego do szybkiego włączania/wyłączania z określoną precyzją. Takie źródło będzie też powodowało większe zaburzenia EMI, co może ograniczać długość kabli połączeniowych. Dodatkowo, trzeba też będzie uwzględnić wpływ ich indukcyjności i pojemności.

Mean Well – idealne rozwiązania do oświetlenia LED

Oferta Mean Well dla aplikacji oświetleniowych jest przeogromna, a jakość jej produktów jest poparta ponad 35-letnim doświadczeniem firmy oraz licznymi certyfikatami bezpieczeństwa i jakości. Jeśli tylko istnieje zapotrzebowanie na dany system oświetlenia LED, to z całą pewnością można go zasilić i sterować korzystając z produktów Mean Well.

Oferta jest bardzo obszerna, dlatego jedynie zasygnalizujemy możliwości poszczególnych serii zasilaczy. Natomiast dobierając konkretny produkt do zastosowania, warto posłużyć się filtrami parametrów. Przy ich pomocy łatwo jest wybrać zasilacz o odpowiedniej mocy, trybie pracy, obudowie, zakresie napięcia zasilania i dostępnych funkcjonalnościach. Dokonując wyboru warto też zwrócić uwagę na dostępne certyfikaty EMC oraz bezpieczeństwa, aby nie mieć problemów z odbiorem technicznym i funkcjonowaniem gotowej aplikacji oświetlenia LED.

Mean Well - zasilacze LED przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń

Wydawać się może, że zasilacze przeznaczone do systemów oświetlenia pracujących wewnątrz pomieszczeń są łatwe do zbudowania. Niestety, te pozory mogą mylić, ponieważ te urządzenia przeznaczono do użytku masowego i przez to muszą spełniać wymagania norm bezpieczeństwa rozszerzonych na nieprofesjonalnego użytkownika masowego, a przez masowe zastosowanie również spełniać podwyższone wymagania odnośnie kompatybilności elektromagnetycznej.

Seria IDL zawiera dwa typy zasilaczy różniące się oznaczeniem. IDLV są przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń. Mają stałe napięcie wyjściowe, a natężenie światła jest regulowane za pomocą PWM. Zasilacze typu IDLC mają stały prąd wyjściowy i są odpowiednie dla opraw oświetleniowych. Zakres napięcia wejściowego rozciąga się od 90 do 295V. Wykonanie jest zgodne z wymaganiami dla klasy II/2. Wyposażono je w funkcję ściemniania, ale należy zauważyć, że jedynie serie IDLC-45/65 mają ściemnianie za pomocą DALI. Wyjście napięcia pomocniczego 12V może być używane do zasilania wentylatora chłodzącego lub współpracującego interfejsu IoT. Dostępne są warianty o mocy 25, 45 i 65W.

Zasilacz impulsowy IDLV-65A-60

Seria IDL

 

Seria PWM to zasilacze LED o stałym napięciu z regulowanym współczynnikiem wypełnienia impulsu na wyjściu. Są one przeznaczone głównie do zasilania pasków LED. Dostępne warianty mają moc wyjściową 40, 60, 90, 120 i 200W. Mają wejście ściemniania 3-in-1 i za pomocą DALI. Zakres napięcia wejściowego wynosi od 90 do 305V AC. Opracowano je zgodnie z klasą 2/II.

Zasilacz impulsowy PWM-120-24

Seria PWM

 

Zasilacze LED "open frame" od Mean Well

Seria IDP zawiera warianty: napięciowy IDPV oraz prądowy IDPC. Wszystkie mają wejście analogowe ściemniania 0-10V oraz ściemnianie za pomocą interfejsu DALI. Napięcie wejściowe wynosi 90…295V AC lub 90…305v AC, a serie są zgodne z wymaganiami klasy II/2. Dostępne są warianty o mocy 25, 30, 45, 65, 80, 100, 160 i 240W.

Zasilacz impulsowy IDPC-45-1050

Seria IDP

 

Zasilacze do opraw oświetleniowych

Specjalnym typem zasilaczy, ze względu na różnorodność opraw oświetleniowych oraz warunków pracy aplikacji, są te przeznaczone do wbudowania wewnątrz oprawy. Jeśli na przykład rozpatrywać zastosowanie w oprawie ulicznej, to przy stosunkowo dużej mocy obciążenia oraz szerokim zakresie napięcia wejściowego trzeba będzie zapewnić odporność na czynniki atmosferyczne, szeroki zakres temperatury otoczenia, zapewnić korekcję PFC i efektywne chłodzenie. A wszystko w stosunkowo niedużej obudowie, podgrzewanej przez światło słoneczne i straty mocy w diodach.

Seria ODL zawiera zasilacze wykonane w klasie szczelności IP67. Seria ODLC to zasilacze prądowe (CC). Seria ODLV to zasilacze napięciowe (CV). Oba mają wejście ściemniania 0…10V, a ODLC mają ściemnianie za pomocą DALI. Napięcie zasilające mieści się w zakresie od 90 do 295V AC, a zasilacze są zgodne z klasą II/2. Dostępne jest też wyjście napięcia pomocniczego 12V, które może być użyte do zasilania urządzeń zewnętrznych, np. IoT. Oferowane są warianty o mocy 25, 45 i 65W.

Zasilacz impulsowy ODLC-65A-1750

Seria ODL


NOWE STACJE LUTOWNICZE JBC
Technologia stacji lutowniczych rozwija się wraz z miniaturyzacją urządzeń i komponentów. Współczesne, profesjonalne wyposażenie stanowisk serwisowych czy laboratoriów, w których ręcznie wytwarza się obwody elektroniczne, odznacza się funkcjonalnością daleko wykraczającą poza możliwości „klasycznych” narzędzi.

GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO
Dawno już minęły czasy, kiedy znakiem rozpoznawczym graczy był przetarty, zakurzony pecet z obudową trzymającą się dzięki czterem różnym śrubkom i kawałkowi sznurka. Dzisiaj atrybutem pasjonata jest efektowny sprzęt i jeszcze efektowniejsze stanowisko.

POWER SUPPLY OD PANASONIC - PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ
Choć we współczesnym świecie podstawowe elementy elektroniczne takie jak rezystory, kondensatory czy dławiki często pozostają w cieniu wszechobecnych mikroprocesorów, to właśnie te pozornie błahe komponenty stanowią bazę, bez której żaden zaawansowany system elektroniczny nie mógłby istnieć. To właśnie dzięki tym elementom realizowane są podstawowe zadania i funkcje obwodów elektronicznych.

PRZEWODY KOMPENSACYJNE HELUKABEL DO TERMOPAR
W ofercie TME pojawiły się przewody kompensacyjne do termopar znanego i cenionego producenta, marki HELUKABEL. Jest to firma dostarczająca rozmaite artykuły służące do tworzenia profesjonalnych połączeń w przemysłowych standardach jakości i trwałości – od zasilania aż po nowoczesną komunikację cyfrową.

OKABLOWANIE PRZEMYSŁOWE, SYGNAŁOWE I NIE TYLKO
Użycie właściwego okablowania decyduje o jakości końcowego efektu w każdej aplikacji: od realizowania przyłączy dla elektronarzędzi, po wykonywanie złożonych instalacji z dziedziny automatyki przemysłowej. TKD dba o dostarczanie rozwiązań dopasowanych do specyficznych wymagań z najróżniejszych dziedzin...

PRZEMYSŁOWE PRZEWODY TELEINFORMATYCZNE OD HELUKABEL
Marka HELUKABEL należy do rozpoznawalnych dostawców wysokiej jakości przewodów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Trzon oferty producenta stanowią kable do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie również – przemysłowych.

OSCYLOSKOPY TELEDYNE LECROY Z SERII WAVESURFER 3000Z
Oscyloskopy firmy Teledyne Lecroy z serii WaveSurfer 3000Z to 4 kanałowe urządzenia zaprojektowane do sprawnego diagnozowania i analizowania obwodów elektronicznych – na etapie ich prototypowania, jak i serwisowania. Zaawansowana funkcjonalność idzie tu w parze z prostotą obsługi, którą osiągniętą dzięki wykorzystaniu dotykowego interfejsu MAUI.

ELEMENTY STACJI ŁADOWANIA EV OD MARKI PANASONIC
Infrastruktura budowana na potrzeby pojazdów elektrycznych obejmuje przede wszystkim stacje ładowania. Ponieważ są to urządzenia ściśle ustandaryzowane, wielu wytwórców z dziedziny elektrotechniki podejmuje się ich wytwarzania. Pomagają w tym prestiżowi dostawcy komponentów elektronicznych, tacy jak Panasonic, którzy oferują wysokiej klasy elementy i podzespoły przystosowane do takich właśnie aplikacji.

PRZEWODY Z RODZINY ECOGEN® MARKI ALPHA WIRE
Przez lata jedną z największych bolączek automatyki i przemysłu był ich wpływ na wzmożoną produkcję szkodliwych dla środowiska materiałów. Do tej pory każda modernizacja instalacji elektrycznej w mniejszym lub większym stopniu wiązała się z wytwarzaniem trudnych do utylizacji odpadów. Ale to już przeszłość.

NOWE UNIWERSALNE OBUDOWY SERII ZP OD KRADEX
KRADEX to polski producent obudów z tworzyw sztucznych, który rozpoczął działalność w 1985 roku. Od swoich początków firma kładzie nacisk na rozwój procesów produkcyjnych, dobór surowców, a także unowocześnianie zaplecza technicznego.

MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DOWN OD POLOLU
W ofercie TME pojawiły się miniaturowe przetwornice DC-DC o stałym napięciu wyjściowym (dostępne w wersjach od 3,3V do 15V DC). Artykuły te pochodzą z portfolio amerykańskiej marki Pololu.

MOŻLIWOŚCI I FUNKCJE ZASILACZY SPE MARKI OWON
Wybór zasilacza laboratoryjnego może się okazać trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeżeli poszukujemy kompaktowego urządzenia o szerokiej funkcjonalności, a jednocześnie mieszczącego się w określonym budżecie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ofertę marki OWON.

Interesting video


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3

Firma tygodnia

BALLUFF


Spis firm


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.



Kalendarz
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813