Spis firm
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER
 

Parker Hannifin
 

DANFOSS
 

MOXA
 

Alliance Memory
 

Intelliconnect (Europe) Ltd.
 

KIOXIA Europe GmbH
 

Antenova Ltd
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA

31.05.2023 0:07:27
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1

ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

Jedynie w nieskomplikowanych systemach sygnalizacji zasilanie LED może odbywać się przez rezystor ograniczający prąd, ale zastosowanie takiego rozwiązania w oświetleniu może silnie ograniczyć jego trwałość. Dlatego „zwyczajny” zasilacz może być niewystarczający do zasilania diod pracujących w systemach oświetlenia.

W rzeczywistej aplikacji diody LED pracują w zmiennej temperaturze i dodatkowo rozgrzewają się na skutek przepływu prądu. Złącze pn ma ujemny współczynnik temperaturowy, to znaczy, że jego napięcie progowe maleje ze wzrostem temperatury i tym samym maleje rezystancja diody. „Zwykły” zasilacz ze spadkiem rezystancji obciążenia będzie utrzymywał stałe napięcie i podwyższał natężenie prądu. Jeśli dioda pracuje z dużym zapasem mocy, takie zjawisko nie stanowi dla niej zagrożenia, mimo iż rośnie moc tracona w diodzie. Niemniej, te podwyższone straty mocy, nawet jeśli nie doprowadzą do uszkodzenia diody LED, silnie ograniczą jej trwałość. Ponadto, można w ten sposób doprowadzić do zjawiska tzw. rozbiegu termicznego (thermal runaway). Dzieje się tak wtedy, gdy dla uzyskania jak największego natężenia światła, podwyższa się natężenie prądu płynącego przez złącze pn. Nawet przy chwilowym wzroście temperatury otoczenia to podwyższone natężenie prądu spowoduje wzrost temperatury złącza diody. Podgrzane złącze pn zacznie przewodzić większy prąd, co spowoduje dalszy wzrost jego temperatury, nawet mimo ustania czynnika zewnętrznego. I tak aż do uszkodzenia diody.

Sprawdź pełną ofertę zasilaczy Mean Well dla oświetlenia LED

Regulacja natężenia światła z produktami Mean Well

Mean Well odróżnia się od innych producentów zasilaczy przede wszystkim jakością wykonania oraz podwyższoną niezawodnością produktów. Wszystkie procesy, począwszy od pomysłu, a skończywszy na produkcji masowej, są poddane wymaganiom rygorystycznych procedur bezpieczeństwa, wydajności oraz zachowania jakości, więc użytkownik końcowy może być pewien, że otrzymuje odpowiedni produkt, o podwyższonej niezawodności i długim czasie eksploatacji, spełniający wymagania większości standardów. Mean Well zapracował sobie na reputację, oferując produkty o bardzo dobrej jakości, w konkurencyjnych cenach, a także duży wybór produktów standardowych. W ostatnich latach skoncentrował się na masowej produkcji driverów do zasilania LED, o mocy wyjściowej od 12 do 320W. Niżej prezentujemy skrócony opis linii produktów.

Jak można się zorientować, chociażby ze wstępnej analizy problemów, które może napotkać projektant oświetlenia LED, jego wykonanie wymaga rozwiązania licznych problemów technicznych. Jednym z ważniejszych jest konieczność rozproszenia ciepła, bez względu na warunki panujące w otoczeniu, ponieważ temperatura (a tym samym – straty mocy) jest tym, co w największym stopniu wpływa na trwałość LED. Innym jest konieczność spełnienia norm kompatybilności elektromagnetycznej oraz bezpieczeństwa użytkowania. Warto przy tym zauważyć, że niegdyś oświetlenie LED było używane przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń, a współcześnie można je spotkać dosłownie wszędzie – od pojazdów aż po budynki. Warto więc sięgnąć po sprawdzone, gotowe rozwiązania, oszczędzając czas od pomysłu do wprowadzenia wyrobu do sprzedaży.

Regulacja natężenia światła za pomocą PWM polega na tym, że przez diodę przepuszcza się pewien stały, ustalony prąd, który jest cyklicznie włączany i wyłączany z określoną częstotliwością. Zmianę natężenia światła uzyskuje się przez zmianę wypełnienia przebiegu prostokątnego zasilającego LED. Oko ludzkie nie zauważa migotania światła z dużą częstotliwością, natomiast uśrednia natężenie światła postrzegając jego zmianę. Zaletami tej metody są przede wszystkim precyzja regulacji natężenia światła oraz zapewnienie szerokiego zakresu zmiany, co ma znaczenie zwłaszcza dla diod wielokolorowych RGB. Oprócz tego, dioda pracuje w stałych warunkach zasilania, co podwyższa jej trwałość. Wadą jest konieczność wykonania skomplikowanego źródła zasilania, zdolnego do szybkiego włączania/wyłączania z określoną precyzją. Takie źródło będzie też powodowało większe zaburzenia EMI, co może ograniczać długość kabli połączeniowych. Dodatkowo, trzeba też będzie uwzględnić wpływ ich indukcyjności i pojemności.

Mean Well – idealne rozwiązania do oświetlenia LED

Oferta Mean Well dla aplikacji oświetleniowych jest przeogromna, a jakość jej produktów jest poparta ponad 35-letnim doświadczeniem firmy oraz licznymi certyfikatami bezpieczeństwa i jakości. Jeśli tylko istnieje zapotrzebowanie na dany system oświetlenia LED, to z całą pewnością można go zasilić i sterować korzystając z produktów Mean Well.

Oferta jest bardzo obszerna, dlatego jedynie zasygnalizujemy możliwości poszczególnych serii zasilaczy. Natomiast dobierając konkretny produkt do zastosowania, warto posłużyć się filtrami parametrów. Przy ich pomocy łatwo jest wybrać zasilacz o odpowiedniej mocy, trybie pracy, obudowie, zakresie napięcia zasilania i dostępnych funkcjonalnościach. Dokonując wyboru warto też zwrócić uwagę na dostępne certyfikaty EMC oraz bezpieczeństwa, aby nie mieć problemów z odbiorem technicznym i funkcjonowaniem gotowej aplikacji oświetlenia LED.

Mean Well - zasilacze LED przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń

Wydawać się może, że zasilacze przeznaczone do systemów oświetlenia pracujących wewnątrz pomieszczeń są łatwe do zbudowania. Niestety, te pozory mogą mylić, ponieważ te urządzenia przeznaczono do użytku masowego i przez to muszą spełniać wymagania norm bezpieczeństwa rozszerzonych na nieprofesjonalnego użytkownika masowego, a przez masowe zastosowanie również spełniać podwyższone wymagania odnośnie kompatybilności elektromagnetycznej.

Seria IDL zawiera dwa typy zasilaczy różniące się oznaczeniem. IDLV są przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń. Mają stałe napięcie wyjściowe, a natężenie światła jest regulowane za pomocą PWM. Zasilacze typu IDLC mają stały prąd wyjściowy i są odpowiednie dla opraw oświetleniowych. Zakres napięcia wejściowego rozciąga się od 90 do 295V. Wykonanie jest zgodne z wymaganiami dla klasy II/2. Wyposażono je w funkcję ściemniania, ale należy zauważyć, że jedynie serie IDLC-45/65 mają ściemnianie za pomocą DALI. Wyjście napięcia pomocniczego 12V może być używane do zasilania wentylatora chłodzącego lub współpracującego interfejsu IoT. Dostępne są warianty o mocy 25, 45 i 65W.

Zasilacz impulsowy IDLV-65A-60

Seria IDL

 

Seria PWM to zasilacze LED o stałym napięciu z regulowanym współczynnikiem wypełnienia impulsu na wyjściu. Są one przeznaczone głównie do zasilania pasków LED. Dostępne warianty mają moc wyjściową 40, 60, 90, 120 i 200W. Mają wejście ściemniania 3-in-1 i za pomocą DALI. Zakres napięcia wejściowego wynosi od 90 do 305V AC. Opracowano je zgodnie z klasą 2/II.

Zasilacz impulsowy PWM-120-24

Seria PWM

 

Zasilacze LED "open frame" od Mean Well

Seria IDP zawiera warianty: napięciowy IDPV oraz prądowy IDPC. Wszystkie mają wejście analogowe ściemniania 0-10V oraz ściemnianie za pomocą interfejsu DALI. Napięcie wejściowe wynosi 90…295V AC lub 90…305v AC, a serie są zgodne z wymaganiami klasy II/2. Dostępne są warianty o mocy 25, 30, 45, 65, 80, 100, 160 i 240W.

Zasilacz impulsowy IDPC-45-1050

Seria IDP

 

Zasilacze do opraw oświetleniowych

Specjalnym typem zasilaczy, ze względu na różnorodność opraw oświetleniowych oraz warunków pracy aplikacji, są te przeznaczone do wbudowania wewnątrz oprawy. Jeśli na przykład rozpatrywać zastosowanie w oprawie ulicznej, to przy stosunkowo dużej mocy obciążenia oraz szerokim zakresie napięcia wejściowego trzeba będzie zapewnić odporność na czynniki atmosferyczne, szeroki zakres temperatury otoczenia, zapewnić korekcję PFC i efektywne chłodzenie. A wszystko w stosunkowo niedużej obudowie, podgrzewanej przez światło słoneczne i straty mocy w diodach.

Seria ODL zawiera zasilacze wykonane w klasie szczelności IP67. Seria ODLC to zasilacze prądowe (CC). Seria ODLV to zasilacze napięciowe (CV). Oba mają wejście ściemniania 0…10V, a ODLC mają ściemnianie za pomocą DALI. Napięcie zasilające mieści się w zakresie od 90 do 295V AC, a zasilacze są zgodne z klasą II/2. Dostępne jest też wyjście napięcia pomocniczego 12V, które może być użyte do zasilania urządzeń zewnętrznych, np. IoT. Oferowane są warianty o mocy 25, 45 i 65W.

Zasilacz impulsowy ODLC-65A-1750

Seria ODL


KOMPUTERY JEDNOPŁYTKOWE BANANA PI
Komputery jednopłytkowe pozwalają rozwijać złożone projekty. Są atrakcyjna platformą nie tylko dla uczniów, studentów i amatorów – ale również profesjonalistów. W okresie rynkowych niedoborów polecamy naszym klientom jedno z najpopularniejszych w swojej dziedzinie rozwiązań: komputery Banana Pi.

PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MANSON SDP-2210
Regulowane zasilacze należą do podstawowego wyposażenia laboratoryjnego – są niezastąpionym narzędziem pracy w serwisach urządzeń elektrycznych, działach R&D, salach jednostek edukacyjnych i warsztatach hobbystów.

BEZPIECZNIKI OPTIFUSE W OFERCIE TME
Wybierając odpowiedni rodzaj bezpiecznika, warto przyjrzeć się jego podstawowym parametrom, takim jak: typ, rodzaj obudowy, prąd i napięcie znamionowe czy temperatura pracy. Wśród wielu producentów bezpieczników warto zwrócić uwagę na ofertę marki Optifuse, której produkty dostępne są w naszym katalogu:

SPRĘŻYNY GAZOWE MARKI PNEUMAT JUŻ DOSTĘPNE Z MAGAZYNÓW TME
Od dłuższego czasu pracujemy w TME nad rozwojem asortymentu produktów z dziedziny pneumatyki. W tej dziedzinie naszego katalogu jednym z największych dostawców jest obecnie marka Pneumat. Do katalogu TME właśnie trafiły nowe rozwiązania tego wytwórcy – sprężyny gazowe.

SKANER LASEROWY 2D 360 STOPNI MARKI DFROBOT
Urządzenie zwane LIDARem bierze swoją nazwę od ang. light detection and ranging. Jego celem jest określanie odległości od najbliższej powierzchni w danym kierunku.

REJESTRATORY EKRANOWE SERII KD6 OD LUMEL
W ofercie TME pojawił się rejestrator serii KD6 firmy Lumel przeznaczony do pomiaru i kontroli parametrów procesów technologicznych. Urządzenie może zbierać dane w systemach pomiarowo-regulacyjnych lub działać jako autonomiczny przyrząd pomiarowo-rejestrujący.

TECHMASTEREVENT. PORTAL, KTÓRY OFERUJE UŻYTKOWNIKOM KOSMICZNE MOŻLIWOŚCI
Platforma TechMasterEvent aktywnie działa zaledwie od roku. W tym czasie ogłosiła 8 konkursów tematycznych, skierowanych do młodych twórców z całego świata; wszystkich, których fascynuje technika, elektrotechnika i elektronika. 5 konkursów już zostało zakończonych. Z nagród o łącznej wartości 31 700 USD cieszy się 18 laureatów z Europy i Afryki.

PRZEGLĄD POMYSŁÓW NA ŚWIĄTECZNE PREZENTY
Wybór świątecznego prezentu dla osoby, której hobby jest elektronika czy choćby majsterkowanie, nie należy do zadań prostych. Niezależnie, czy obdarowana będzie dziewczynka czy chłopiec, kobieta czy mężczyzna, podstawowym problemem jest wybór upominku, który okaże się naprawdę przydatny.

PRZETWORNICE DC/DC SERII CCG1R5-10 OD TDK-LAMBDA
TDK-Lambda jest znanym na całym świecie, japońskim producentem zasilaczy oraz przetwornic AC/DC i DC/DC.

PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3
Przetworniki ciśnienia stanowią nieodłączny element wielu urządzeń z zakresu automatyki. Występują zarówno w systemach pneumatycznych, np. wykorzystujących siłowniki, jak i instalacjach podciśnieniowych (m.in. zapewniając odpowiednie parametry pracy chwytaków ssawkowych).

WYKORZYSTANIE AKUMULATORÓW NICHICON SLB W APLIKACJACH IOT
Internet rzeczy, czyli technologie IoT, towarzyszą nam od lat. Chociaż wielu beneficjentów tych urządzeń może sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele wygód zawdzięczają małym, energooszczędnym urządzeniom wykonującym skomplikowane pomiary i obliczenia w naszym codziennym otoczeniu.

WYBÓR DŁAWIKÓW KEMET SERII SCF-XV
Oferta TME została rozszerzona o dławiki serii SCF-XV producenta KEMET. Są to elementy typu common mode o szerokiej gamie charakterystyk do zastosowań w trudnych warunkach środowiskowych, np. w przemyśle czy branży motoryzacyjnej.

Interesting video


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT

Firma tygodnia

AERS


Spis firm


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTELKalendarz
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813