Spis firm
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply

27.05.2022 16:46:52
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f


ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

Jedynie w nieskomplikowanych systemach sygnalizacji zasilanie LED może odbywać się przez rezystor ograniczający prąd, ale zastosowanie takiego rozwiązania w oświetleniu może silnie ograniczyć jego trwałość. Dlatego „zwyczajny” zasilacz może być niewystarczający do zasilania diod pracujących w systemach oświetlenia.

W rzeczywistej aplikacji diody LED pracują w zmiennej temperaturze i dodatkowo rozgrzewają się na skutek przepływu prądu. Złącze pn ma ujemny współczynnik temperaturowy, to znaczy, że jego napięcie progowe maleje ze wzrostem temperatury i tym samym maleje rezystancja diody. „Zwykły” zasilacz ze spadkiem rezystancji obciążenia będzie utrzymywał stałe napięcie i podwyższał natężenie prądu. Jeśli dioda pracuje z dużym zapasem mocy, takie zjawisko nie stanowi dla niej zagrożenia, mimo iż rośnie moc tracona w diodzie. Niemniej, te podwyższone straty mocy, nawet jeśli nie doprowadzą do uszkodzenia diody LED, silnie ograniczą jej trwałość. Ponadto, można w ten sposób doprowadzić do zjawiska tzw. rozbiegu termicznego (thermal runaway). Dzieje się tak wtedy, gdy dla uzyskania jak największego natężenia światła, podwyższa się natężenie prądu płynącego przez złącze pn. Nawet przy chwilowym wzroście temperatury otoczenia to podwyższone natężenie prądu spowoduje wzrost temperatury złącza diody. Podgrzane złącze pn zacznie przewodzić większy prąd, co spowoduje dalszy wzrost jego temperatury, nawet mimo ustania czynnika zewnętrznego. I tak aż do uszkodzenia diody.

Sprawdź pełną ofertę zasilaczy Mean Well dla oświetlenia LED

Regulacja natężenia światła z produktami Mean Well

Mean Well odróżnia się od innych producentów zasilaczy przede wszystkim jakością wykonania oraz podwyższoną niezawodnością produktów. Wszystkie procesy, począwszy od pomysłu, a skończywszy na produkcji masowej, są poddane wymaganiom rygorystycznych procedur bezpieczeństwa, wydajności oraz zachowania jakości, więc użytkownik końcowy może być pewien, że otrzymuje odpowiedni produkt, o podwyższonej niezawodności i długim czasie eksploatacji, spełniający wymagania większości standardów. Mean Well zapracował sobie na reputację, oferując produkty o bardzo dobrej jakości, w konkurencyjnych cenach, a także duży wybór produktów standardowych. W ostatnich latach skoncentrował się na masowej produkcji driverów do zasilania LED, o mocy wyjściowej od 12 do 320W. Niżej prezentujemy skrócony opis linii produktów.

Jak można się zorientować, chociażby ze wstępnej analizy problemów, które może napotkać projektant oświetlenia LED, jego wykonanie wymaga rozwiązania licznych problemów technicznych. Jednym z ważniejszych jest konieczność rozproszenia ciepła, bez względu na warunki panujące w otoczeniu, ponieważ temperatura (a tym samym – straty mocy) jest tym, co w największym stopniu wpływa na trwałość LED. Innym jest konieczność spełnienia norm kompatybilności elektromagnetycznej oraz bezpieczeństwa użytkowania. Warto przy tym zauważyć, że niegdyś oświetlenie LED było używane przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń, a współcześnie można je spotkać dosłownie wszędzie – od pojazdów aż po budynki. Warto więc sięgnąć po sprawdzone, gotowe rozwiązania, oszczędzając czas od pomysłu do wprowadzenia wyrobu do sprzedaży.

Regulacja natężenia światła za pomocą PWM polega na tym, że przez diodę przepuszcza się pewien stały, ustalony prąd, który jest cyklicznie włączany i wyłączany z określoną częstotliwością. Zmianę natężenia światła uzyskuje się przez zmianę wypełnienia przebiegu prostokątnego zasilającego LED. Oko ludzkie nie zauważa migotania światła z dużą częstotliwością, natomiast uśrednia natężenie światła postrzegając jego zmianę. Zaletami tej metody są przede wszystkim precyzja regulacji natężenia światła oraz zapewnienie szerokiego zakresu zmiany, co ma znaczenie zwłaszcza dla diod wielokolorowych RGB. Oprócz tego, dioda pracuje w stałych warunkach zasilania, co podwyższa jej trwałość. Wadą jest konieczność wykonania skomplikowanego źródła zasilania, zdolnego do szybkiego włączania/wyłączania z określoną precyzją. Takie źródło będzie też powodowało większe zaburzenia EMI, co może ograniczać długość kabli połączeniowych. Dodatkowo, trzeba też będzie uwzględnić wpływ ich indukcyjności i pojemności.

Mean Well – idealne rozwiązania do oświetlenia LED

Oferta Mean Well dla aplikacji oświetleniowych jest przeogromna, a jakość jej produktów jest poparta ponad 35-letnim doświadczeniem firmy oraz licznymi certyfikatami bezpieczeństwa i jakości. Jeśli tylko istnieje zapotrzebowanie na dany system oświetlenia LED, to z całą pewnością można go zasilić i sterować korzystając z produktów Mean Well.

Oferta jest bardzo obszerna, dlatego jedynie zasygnalizujemy możliwości poszczególnych serii zasilaczy. Natomiast dobierając konkretny produkt do zastosowania, warto posłużyć się filtrami parametrów. Przy ich pomocy łatwo jest wybrać zasilacz o odpowiedniej mocy, trybie pracy, obudowie, zakresie napięcia zasilania i dostępnych funkcjonalnościach. Dokonując wyboru warto też zwrócić uwagę na dostępne certyfikaty EMC oraz bezpieczeństwa, aby nie mieć problemów z odbiorem technicznym i funkcjonowaniem gotowej aplikacji oświetlenia LED.

Mean Well - zasilacze LED przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń

Wydawać się może, że zasilacze przeznaczone do systemów oświetlenia pracujących wewnątrz pomieszczeń są łatwe do zbudowania. Niestety, te pozory mogą mylić, ponieważ te urządzenia przeznaczono do użytku masowego i przez to muszą spełniać wymagania norm bezpieczeństwa rozszerzonych na nieprofesjonalnego użytkownika masowego, a przez masowe zastosowanie również spełniać podwyższone wymagania odnośnie kompatybilności elektromagnetycznej.

Seria IDL zawiera dwa typy zasilaczy różniące się oznaczeniem. IDLV są przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń. Mają stałe napięcie wyjściowe, a natężenie światła jest regulowane za pomocą PWM. Zasilacze typu IDLC mają stały prąd wyjściowy i są odpowiednie dla opraw oświetleniowych. Zakres napięcia wejściowego rozciąga się od 90 do 295V. Wykonanie jest zgodne z wymaganiami dla klasy II/2. Wyposażono je w funkcję ściemniania, ale należy zauważyć, że jedynie serie IDLC-45/65 mają ściemnianie za pomocą DALI. Wyjście napięcia pomocniczego 12V może być używane do zasilania wentylatora chłodzącego lub współpracującego interfejsu IoT. Dostępne są warianty o mocy 25, 45 i 65W.

Zasilacz impulsowy IDLV-65A-60

Seria IDL

 

Seria PWM to zasilacze LED o stałym napięciu z regulowanym współczynnikiem wypełnienia impulsu na wyjściu. Są one przeznaczone głównie do zasilania pasków LED. Dostępne warianty mają moc wyjściową 40, 60, 90, 120 i 200W. Mają wejście ściemniania 3-in-1 i za pomocą DALI. Zakres napięcia wejściowego wynosi od 90 do 305V AC. Opracowano je zgodnie z klasą 2/II.

Zasilacz impulsowy PWM-120-24

Seria PWM

 

Zasilacze LED "open frame" od Mean Well

Seria IDP zawiera warianty: napięciowy IDPV oraz prądowy IDPC. Wszystkie mają wejście analogowe ściemniania 0-10V oraz ściemnianie za pomocą interfejsu DALI. Napięcie wejściowe wynosi 90…295V AC lub 90…305v AC, a serie są zgodne z wymaganiami klasy II/2. Dostępne są warianty o mocy 25, 30, 45, 65, 80, 100, 160 i 240W.

Zasilacz impulsowy IDPC-45-1050

Seria IDP

 

Zasilacze do opraw oświetleniowych

Specjalnym typem zasilaczy, ze względu na różnorodność opraw oświetleniowych oraz warunków pracy aplikacji, są te przeznaczone do wbudowania wewnątrz oprawy. Jeśli na przykład rozpatrywać zastosowanie w oprawie ulicznej, to przy stosunkowo dużej mocy obciążenia oraz szerokim zakresie napięcia wejściowego trzeba będzie zapewnić odporność na czynniki atmosferyczne, szeroki zakres temperatury otoczenia, zapewnić korekcję PFC i efektywne chłodzenie. A wszystko w stosunkowo niedużej obudowie, podgrzewanej przez światło słoneczne i straty mocy w diodach.

Seria ODL zawiera zasilacze wykonane w klasie szczelności IP67. Seria ODLC to zasilacze prądowe (CC). Seria ODLV to zasilacze napięciowe (CV). Oba mają wejście ściemniania 0…10V, a ODLC mają ściemnianie za pomocą DALI. Napięcie zasilające mieści się w zakresie od 90 do 295V AC, a zasilacze są zgodne z klasą II/2. Dostępne jest też wyjście napięcia pomocniczego 12V, które może być użyte do zasilania urządzeń zewnętrznych, np. IoT. Oferowane są warianty o mocy 25, 45 i 65W.

Zasilacz impulsowy ODLC-65A-1750

Seria ODL


TRACO POWER W OFERCIE TME – PRZETWORNICE, NA KTÓRE MOŻESZ LICZYĆ
Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Nikogo już nie dziwi autonomiczny samolot sterowany poprzez inteligentne urządzenia naszpikowane zaawansowanymi układami elektronicznymi.

WIELOFUNKCYJNE PRZEKAŹNIKI BEZPIECZEŃSTWA OD PILZ
W warunkach przemysłowych, przede wszystkim na liniach i w warsztatach produkcyjnych, niezwykle istotną rolę odgrywają elementy odpowiedzialne za ochronę pracowników. Należą do nich zarówno czujniki (wykrywające zagrożenie, np. niepożądaną obecność człowieka w danej strefie), jak również przekaźniki, których zadaniem jest awaryjne zatrzymanie ruchu maszyn.

PRZEGLĄD PROFESJONALNYCH NARZĘDZI MARKI KNIPEX
Chociaż TME kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowy dystrybutor elementów elektronicznych i podzespołów dla automatyki przemysłowej – w naszym katalogu znaleźć można również bogatą ofertę elementów mechanicznych oraz narzędzi. Są to artykuły przeznaczone do stosowania przez profesjonalistów – to znaczy trwałe, precyzyjne i specjalnie zaprojektowane do ściśle określonych zadań i dziedzin.

ROZŁĄCZNIKI IZOLACYJNE
Rozłączniki izolacyjne to powszechnie stosowane, kluczowe dla bezpieczeństwa komponenty układów elektrycznych, umożliwiające odłączenie napięcia na czas konserwacji lub naprawy. W artykule przedstawiamy budowę oraz funkcjonowanie rozłączników izolacyjnych, ich podstawowe cechy użytkowe oraz omówimy, jak odnaleźć odpowiedni produkt do aplikacji.

ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

CZUJNIKI INDUKCYJNE SERII E2E NEXT Z OFERTY OMRON
Czujniki indukcyjne to niezwykle ważna grupa elementów układu sterowania, która jest obecna w każdym zautomatyzowanym zakładzie przemysłowym, a coraz powszechniej również w gospodarstwach domowych. Dzięki prostej budowie oraz szerokiej gamie rozmiarów, czujniki takie gwarantują bardzo długą, bezawaryjną pracę, a coraz to nowsze rozwiązania pozwalają na dopasowanie właściwego czujnika do dowolnej aplikacji.

ZESTAW Z DRUKARKĄ RHINO 4200 OD DYMO
DYMO to firma posiadająca 60-letnie doświadczenie w produkcji drukarek i wytłaczarek do etykiet. Dostawca oferuje najwyższej jakości urządzenia, które ułatwiają pracę w zakładach pracy, biurach, fabrykach, magazynach, warsztatach, punktach handlowych i wielu innych branżach. Są też znakomitym narzędziem w gospodarstwie domowym, gdzie przysłużą się organizacji i porządkowi.

ZŁĄCZA DO SYSTEMÓW MAGAZYNOWANIA ENERGII HAN S I NOWOŚCI HARTING
Marka HARTING znana jest na globalnych rynkach jako producent doskonałej jakości złączy, przewodów i innych rozwiązań dla przemysłu, a także urządzeń profesjonalnych i specjalistycznych.

PRZEŁĄCZNIKI COMELUX SERII 40
Podświetlane przełączniki typu rocker stosowane są w wielu dziedzinach – od aplikacji przemysłowych po sprzęt konsumencki (np. artykuły gospodarstwa domowego). Montowane na panelu włączniki stanowią bezpieczną metodę załączania obwodów pod dużym napięciem. W przypadku rozwiązań marki COMELUX może to być obsługa prądów do 16A i typowych napięć z sieci elektrycznej, tj. 250V AC.Są to jedne z najbardziej podstawowych komponentów elektromechanicznych – jednak wyróżniają się trwałością i jakością wykonania.

PRZEŁĄCZNIKI OD NOWEGO PRODUCENTA – MARKI E-SWITCH
E-Switch jest amerykańską marką specjalizującą się we wszelkiego rodzaju przełącznikach. Bogata oferta producenta obejmuje podstawowe elementy, jak przyciski typu TACT-switch, ale również wysokoprądowe przełączniki, DIP-switche, stacyjki, przyciski dotykowe, spustowe i wiele innych rozwiązań.

Czym są i jaką pełnią rolę przetwornice napięcia stałego?
Przetwornice napięcia potrafią obniżać lub podnosić napięcie wyjściowe względem napięcia wejściowego. Poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie napięcia z wysoką częstotliwością, regulują wartość napięcia wyjściowego i nie powodują przy tym zakłóceń pracy urządzenia.

Interesting video


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Polska, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma tygodnia

Friedrich Lütze GmbH


Spis firm


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power IntegrationsKalendarz
HANNOVER MESSE 2022, 30.5-2.6. 2022
CTiS Shanghai, 31.5.-2.6.2022
automatica 2022, München, 21.6.-24.6.2022
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warszawa, PL
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813