Spis firm
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER
 

Parker Hannifin
 

DANFOSS
 

MOXA
 

Alliance Memory
 

Intelliconnect (Europe) Ltd.
 

KIOXIA Europe GmbH
 

Antenova Ltd
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA

31.05.2023 0:07:27
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1

ROZŁĄCZNIKI IZOLACYJNE
Rozłączniki izolacyjne to powszechnie stosowane, kluczowe dla bezpieczeństwa komponenty układów elektrycznych, umożliwiające odłączenie napięcia na czas konserwacji lub naprawy. W artykule przedstawiamy budowę oraz funkcjonowanie rozłączników izolacyjnych, ich podstawowe cechy użytkowe oraz omówimy, jak odnaleźć odpowiedni produkt do aplikacji.

W instalacji elektrycznej rozłączniki izolacyjne to elementy elektromechaniczne pośredniczące pomiędzy napięciem zasilającym a układem elektrycznym. Montowane w skrzynce rozdzielczej, często pełnią funkcję głównego wyłącznika prądu. Bez wątpienia jest to jeden z podstawowych elementów układów sterowania przepływem prądu, stosowany powszechnie w sieciach rozdzielczych oraz rozdzielnicach w budownictwie, zakładach przemysłowych, obiektach komercyjnych, instalacjach fotowoltaicznych oraz w sterowaniu maszynami. Jak widać, zakres aplikacji jest szeroki i zróżnicowany, ale punktem wspólnym jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa sieci, ludzi i maszyn. Biorąc pod uwagę, jak różnią się wymagania stawiane elementom systemów w zależności od zastosowania, warto poznać, co oferuje rynek i na które cechy produktu zwracać uwagę.

Rozłączniki izolacyjne w TME

 

Rozłączniki izolacyjne – zasada działania

Rozłączniki izolacyjne służą do załączania i odcinania prądu w instalacji elektrycznej w warunkach pracy znamionowej. W trybie przewodzenia zadaniem rozłącznika jest dostarczanie prądu do instalacji elektrycznej lub jednego z jej elementów. Izolację układu osiąga się natomiast poprzez ustawienie elementu w stan rozłączenia. Brak przepływu prądu związany jest z fizycznym otwarciem styku, dzięki czemu uzyskuje się izolację obwodu od napięcia zasilającego. Umożliwia to bezpieczne przeprowadzenie napraw i konserwacji instalacji elektrycznej lub, w warunkach przemysłowych, instalacji nowej maszyny. Zgodnie z normą, budowa rozłącznika musi zapewniać wystarczającą szczelinę izolacyjną pomiędzy stykami, aby w pełni odciąć napięcie zasilające. Rozłączniki są zwykle też wyposażone we wskaźnik stanu urządzenia, przy czym może one jednocześnie służyć jako pokrętło i dźwignia sterująca pracą elementu.

Główną różnicą między rozłącznikami izolacyjnymi a wyłącznikiem zabezpieczającym jest to, że ten ostatni rozłącza obwód dopiero po przekroczeniu określonego natężenia prądu, a dzieje się to przede wszystkim w celu ochrony urządzeń elektrycznych przed skutkami zwarć i przeciążeń. Rozłączniki są natomiast używane głównie w celu wyłączania prądów roboczych, jednak dostępne są również rozłączniki bezpiecznikowe z dodatkowym zabezpieczeniem w formie topika umieszczonego w obudowie urządzenia. Ulega on stopieniu w sytuacji zbyt dużego obciążenia, do czego może dojść przykładowo na skutek wystąpienia w układzie zwarcia, zapewniając dodatkowe zabezpieczenie podłączonych do instalacji urządzeń.

Jak wybrać rozłącznik izolacyjny?

Gdy wybieramy rozłącznik pierwsze, co rzuca się w oczy, to fakt że produktów na rynku jest mnóstwo, tak samo jak dostawców, wliczając w to czołowe firmy, jak i mniejszych producentów. Rynek oferuje dużą liczbę dostępnych wersji, opcji montażowych oraz parametrów pracy. Nic dziwnego, producenci stale wkładają wiele wysiłku w rozwój technologii, doskonalą parametry działania i niezawodności, a także wykorzystują coraz lepsze materiały. Wszystkie te działania wpisują się w kilka większych trendów obserwowanych w dziedzinie układów elektrycznych, takich jak miniaturyzacja, poprawa wzornictwa, łatwość montażu i użytkowania. Jednocześnie rośnie odporność środowiskowa i trwałość komponentów, dzięki czemu poszerza się obszar zastosowań i aplikacji.

Warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego rozłącznika do docelowego zastosowania. Są one istotną częścią układów zasilania, mającą wpływ na bezpieczeństwo, dlatego opłaca się wybierać produkty o wysokiej jakości. Nie warto ulegać pokusie sięgania po kompromis między jakością a ceną, jako że wadliwy czy niestarannie wykonany rozłącznik może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznej sytuacji lub nieprawidłowości w działaniu instalacji.

Dobór rozłącznika izolacyjnego należy oczywiście zacząć od spodziewanych warunków pracy obwodu. Jeden z głównych parametrów elektrycznych rozłączników to prąd znamionowy, czyli poziom natężenia prądu, do którego element prawidłowo funkcjonuje. W ofercie dostępnych na rynku komponentów możemy wyróżnić komponenty ogólnego zastosowania, przeznaczone do pracy z prądami rzędu 25 lub 32A. Dostępne są też produkty do pracy ze znaczącymi prądami i napięciami, będące w stanie wytrzymać natężenie kilkuset amperów. Dodatkowe parametry podawane przez producentów to obsługiwany prąd załączalny zwarciowy i krótkotrwały wytrzymywany znamionowy. Szczegółowe informacje są zwykle dostępne w dokumentacji od producenta.

W zależności od typu instalacji elektrycznej dobiera się rozłączniki izolacyjne o konkretnej liczbie biegunów. Do instalacji jednofazowej stosuje się rozłączniki 1- lub 2-biegunowe, zdolne do odcinania, odpowiednio, wybranej sekcji lub całej instalacji elektrycznej. Do pracy z prądem trójfazowym należy użyć rozłączników z 3 lub 4 biegunami, które podobnie jak poprzednia grupa, mogą odciąć prąd w wybranych sekcjach lub całej instalacji.

Osobną klasą parametrów rozłącznika są jego cechy funkcjonalne. Urządzenia te oferowane są w różnych obudowach, wymiarach, typach przyłączenia i montażu oraz rodzajach sterowania. Korzystają na tym odbiorcy, mając możliwość optymalnego doboru urządzenia pod względem wymiarów, łatwej instalacji i konserwacji. Najczęściej spotykane modele to te montowane do szyny DIN lub na panel. Zgodnie z aktualnymi trendami w budownictwie czy przemyśle, na rynku dostępne są elementy o rozbudowanych możliwościach komunikacyjnych, pozwalające na zdolne monitorowanie i sterowanie.

Rozłącznik izolacyjny – na co zwrócić uwagę?

Rozłączniki to, obok wyłączników i odłączników, podstawowe elementy służące do sterowania prądem w instalacji elektrycznej. W większości przypadków wręcz kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i maszyn, dlatego warto je uwzględniać w projekcie i stosować sprawdzone, dopasowane rozwiązania. Po dobraniu odpowiednich parametrów technicznych, dobrze jest upewnić się również, czy produkty mają potwierdzoną zgodność z międzynarodową normą IEC/EN 60947-1. Gwarantuje to, że dany element aparatury rozdzielczej spełnia standardy bezpieczeństwa. Warto wymienić przykładowy wymóg, zgodnie z którym rozłączniki izolacyjne są projektowane tak, aby użytkownik nie miał możliwości nawet przypadkowego dotknięcia części przewodzących. Niedopilnowanie tych norm może mieć wpływ na bezpieczeństwo osób pracujących przy instalacji.

Jeśli rozłączniki mają być używane w nieprzyjaznych środowiskach, takich jak przemysł lub zastosowania zewnętrzne, warto wybierać produkty posiadające dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo produktów elektrycznych. W takich przypadkach na znaczeniu nabiera np. stopień ochrony IP.


KOMPUTERY JEDNOPŁYTKOWE BANANA PI
Komputery jednopłytkowe pozwalają rozwijać złożone projekty. Są atrakcyjna platformą nie tylko dla uczniów, studentów i amatorów – ale również profesjonalistów. W okresie rynkowych niedoborów polecamy naszym klientom jedno z najpopularniejszych w swojej dziedzinie rozwiązań: komputery Banana Pi.

PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MANSON SDP-2210
Regulowane zasilacze należą do podstawowego wyposażenia laboratoryjnego – są niezastąpionym narzędziem pracy w serwisach urządzeń elektrycznych, działach R&D, salach jednostek edukacyjnych i warsztatach hobbystów.

BEZPIECZNIKI OPTIFUSE W OFERCIE TME
Wybierając odpowiedni rodzaj bezpiecznika, warto przyjrzeć się jego podstawowym parametrom, takim jak: typ, rodzaj obudowy, prąd i napięcie znamionowe czy temperatura pracy. Wśród wielu producentów bezpieczników warto zwrócić uwagę na ofertę marki Optifuse, której produkty dostępne są w naszym katalogu:

SPRĘŻYNY GAZOWE MARKI PNEUMAT JUŻ DOSTĘPNE Z MAGAZYNÓW TME
Od dłuższego czasu pracujemy w TME nad rozwojem asortymentu produktów z dziedziny pneumatyki. W tej dziedzinie naszego katalogu jednym z największych dostawców jest obecnie marka Pneumat. Do katalogu TME właśnie trafiły nowe rozwiązania tego wytwórcy – sprężyny gazowe.

SKANER LASEROWY 2D 360 STOPNI MARKI DFROBOT
Urządzenie zwane LIDARem bierze swoją nazwę od ang. light detection and ranging. Jego celem jest określanie odległości od najbliższej powierzchni w danym kierunku.

REJESTRATORY EKRANOWE SERII KD6 OD LUMEL
W ofercie TME pojawił się rejestrator serii KD6 firmy Lumel przeznaczony do pomiaru i kontroli parametrów procesów technologicznych. Urządzenie może zbierać dane w systemach pomiarowo-regulacyjnych lub działać jako autonomiczny przyrząd pomiarowo-rejestrujący.

TECHMASTEREVENT. PORTAL, KTÓRY OFERUJE UŻYTKOWNIKOM KOSMICZNE MOŻLIWOŚCI
Platforma TechMasterEvent aktywnie działa zaledwie od roku. W tym czasie ogłosiła 8 konkursów tematycznych, skierowanych do młodych twórców z całego świata; wszystkich, których fascynuje technika, elektrotechnika i elektronika. 5 konkursów już zostało zakończonych. Z nagród o łącznej wartości 31 700 USD cieszy się 18 laureatów z Europy i Afryki.

PRZEGLĄD POMYSŁÓW NA ŚWIĄTECZNE PREZENTY
Wybór świątecznego prezentu dla osoby, której hobby jest elektronika czy choćby majsterkowanie, nie należy do zadań prostych. Niezależnie, czy obdarowana będzie dziewczynka czy chłopiec, kobieta czy mężczyzna, podstawowym problemem jest wybór upominku, który okaże się naprawdę przydatny.

PRZETWORNICE DC/DC SERII CCG1R5-10 OD TDK-LAMBDA
TDK-Lambda jest znanym na całym świecie, japońskim producentem zasilaczy oraz przetwornic AC/DC i DC/DC.

PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3
Przetworniki ciśnienia stanowią nieodłączny element wielu urządzeń z zakresu automatyki. Występują zarówno w systemach pneumatycznych, np. wykorzystujących siłowniki, jak i instalacjach podciśnieniowych (m.in. zapewniając odpowiednie parametry pracy chwytaków ssawkowych).

WYKORZYSTANIE AKUMULATORÓW NICHICON SLB W APLIKACJACH IOT
Internet rzeczy, czyli technologie IoT, towarzyszą nam od lat. Chociaż wielu beneficjentów tych urządzeń może sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele wygód zawdzięczają małym, energooszczędnym urządzeniom wykonującym skomplikowane pomiary i obliczenia w naszym codziennym otoczeniu.

WYBÓR DŁAWIKÓW KEMET SERII SCF-XV
Oferta TME została rozszerzona o dławiki serii SCF-XV producenta KEMET. Są to elementy typu common mode o szerokiej gamie charakterystyk do zastosowań w trudnych warunkach środowiskowych, np. w przemyśle czy branży motoryzacyjnej.

Interesting video


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT

Firma tygodnia

AERS


Spis firm


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTELKalendarz
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813