Spis firm
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

Digi-Key Electronics
 

AERS

23.04.2024 0:07:17
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38

ROZŁĄCZNIKI IZOLACYJNE
Rozłączniki izolacyjne to powszechnie stosowane, kluczowe dla bezpieczeństwa komponenty układów elektrycznych, umożliwiające odłączenie napięcia na czas konserwacji lub naprawy. W artykule przedstawiamy budowę oraz funkcjonowanie rozłączników izolacyjnych, ich podstawowe cechy użytkowe oraz omówimy, jak odnaleźć odpowiedni produkt do aplikacji.

W instalacji elektrycznej rozłączniki izolacyjne to elementy elektromechaniczne pośredniczące pomiędzy napięciem zasilającym a układem elektrycznym. Montowane w skrzynce rozdzielczej, często pełnią funkcję głównego wyłącznika prądu. Bez wątpienia jest to jeden z podstawowych elementów układów sterowania przepływem prądu, stosowany powszechnie w sieciach rozdzielczych oraz rozdzielnicach w budownictwie, zakładach przemysłowych, obiektach komercyjnych, instalacjach fotowoltaicznych oraz w sterowaniu maszynami. Jak widać, zakres aplikacji jest szeroki i zróżnicowany, ale punktem wspólnym jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa sieci, ludzi i maszyn. Biorąc pod uwagę, jak różnią się wymagania stawiane elementom systemów w zależności od zastosowania, warto poznać, co oferuje rynek i na które cechy produktu zwracać uwagę.

Rozłączniki izolacyjne w TME

 

Rozłączniki izolacyjne – zasada działania

Rozłączniki izolacyjne służą do załączania i odcinania prądu w instalacji elektrycznej w warunkach pracy znamionowej. W trybie przewodzenia zadaniem rozłącznika jest dostarczanie prądu do instalacji elektrycznej lub jednego z jej elementów. Izolację układu osiąga się natomiast poprzez ustawienie elementu w stan rozłączenia. Brak przepływu prądu związany jest z fizycznym otwarciem styku, dzięki czemu uzyskuje się izolację obwodu od napięcia zasilającego. Umożliwia to bezpieczne przeprowadzenie napraw i konserwacji instalacji elektrycznej lub, w warunkach przemysłowych, instalacji nowej maszyny. Zgodnie z normą, budowa rozłącznika musi zapewniać wystarczającą szczelinę izolacyjną pomiędzy stykami, aby w pełni odciąć napięcie zasilające. Rozłączniki są zwykle też wyposażone we wskaźnik stanu urządzenia, przy czym może one jednocześnie służyć jako pokrętło i dźwignia sterująca pracą elementu.

Główną różnicą między rozłącznikami izolacyjnymi a wyłącznikiem zabezpieczającym jest to, że ten ostatni rozłącza obwód dopiero po przekroczeniu określonego natężenia prądu, a dzieje się to przede wszystkim w celu ochrony urządzeń elektrycznych przed skutkami zwarć i przeciążeń. Rozłączniki są natomiast używane głównie w celu wyłączania prądów roboczych, jednak dostępne są również rozłączniki bezpiecznikowe z dodatkowym zabezpieczeniem w formie topika umieszczonego w obudowie urządzenia. Ulega on stopieniu w sytuacji zbyt dużego obciążenia, do czego może dojść przykładowo na skutek wystąpienia w układzie zwarcia, zapewniając dodatkowe zabezpieczenie podłączonych do instalacji urządzeń.

Jak wybrać rozłącznik izolacyjny?

Gdy wybieramy rozłącznik pierwsze, co rzuca się w oczy, to fakt że produktów na rynku jest mnóstwo, tak samo jak dostawców, wliczając w to czołowe firmy, jak i mniejszych producentów. Rynek oferuje dużą liczbę dostępnych wersji, opcji montażowych oraz parametrów pracy. Nic dziwnego, producenci stale wkładają wiele wysiłku w rozwój technologii, doskonalą parametry działania i niezawodności, a także wykorzystują coraz lepsze materiały. Wszystkie te działania wpisują się w kilka większych trendów obserwowanych w dziedzinie układów elektrycznych, takich jak miniaturyzacja, poprawa wzornictwa, łatwość montażu i użytkowania. Jednocześnie rośnie odporność środowiskowa i trwałość komponentów, dzięki czemu poszerza się obszar zastosowań i aplikacji.

Warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego rozłącznika do docelowego zastosowania. Są one istotną częścią układów zasilania, mającą wpływ na bezpieczeństwo, dlatego opłaca się wybierać produkty o wysokiej jakości. Nie warto ulegać pokusie sięgania po kompromis między jakością a ceną, jako że wadliwy czy niestarannie wykonany rozłącznik może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznej sytuacji lub nieprawidłowości w działaniu instalacji.

Dobór rozłącznika izolacyjnego należy oczywiście zacząć od spodziewanych warunków pracy obwodu. Jeden z głównych parametrów elektrycznych rozłączników to prąd znamionowy, czyli poziom natężenia prądu, do którego element prawidłowo funkcjonuje. W ofercie dostępnych na rynku komponentów możemy wyróżnić komponenty ogólnego zastosowania, przeznaczone do pracy z prądami rzędu 25 lub 32A. Dostępne są też produkty do pracy ze znaczącymi prądami i napięciami, będące w stanie wytrzymać natężenie kilkuset amperów. Dodatkowe parametry podawane przez producentów to obsługiwany prąd załączalny zwarciowy i krótkotrwały wytrzymywany znamionowy. Szczegółowe informacje są zwykle dostępne w dokumentacji od producenta.

W zależności od typu instalacji elektrycznej dobiera się rozłączniki izolacyjne o konkretnej liczbie biegunów. Do instalacji jednofazowej stosuje się rozłączniki 1- lub 2-biegunowe, zdolne do odcinania, odpowiednio, wybranej sekcji lub całej instalacji elektrycznej. Do pracy z prądem trójfazowym należy użyć rozłączników z 3 lub 4 biegunami, które podobnie jak poprzednia grupa, mogą odciąć prąd w wybranych sekcjach lub całej instalacji.

Osobną klasą parametrów rozłącznika są jego cechy funkcjonalne. Urządzenia te oferowane są w różnych obudowach, wymiarach, typach przyłączenia i montażu oraz rodzajach sterowania. Korzystają na tym odbiorcy, mając możliwość optymalnego doboru urządzenia pod względem wymiarów, łatwej instalacji i konserwacji. Najczęściej spotykane modele to te montowane do szyny DIN lub na panel. Zgodnie z aktualnymi trendami w budownictwie czy przemyśle, na rynku dostępne są elementy o rozbudowanych możliwościach komunikacyjnych, pozwalające na zdolne monitorowanie i sterowanie.

Rozłącznik izolacyjny – na co zwrócić uwagę?

Rozłączniki to, obok wyłączników i odłączników, podstawowe elementy służące do sterowania prądem w instalacji elektrycznej. W większości przypadków wręcz kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i maszyn, dlatego warto je uwzględniać w projekcie i stosować sprawdzone, dopasowane rozwiązania. Po dobraniu odpowiednich parametrów technicznych, dobrze jest upewnić się również, czy produkty mają potwierdzoną zgodność z międzynarodową normą IEC/EN 60947-1. Gwarantuje to, że dany element aparatury rozdzielczej spełnia standardy bezpieczeństwa. Warto wymienić przykładowy wymóg, zgodnie z którym rozłączniki izolacyjne są projektowane tak, aby użytkownik nie miał możliwości nawet przypadkowego dotknięcia części przewodzących. Niedopilnowanie tych norm może mieć wpływ na bezpieczeństwo osób pracujących przy instalacji.

Jeśli rozłączniki mają być używane w nieprzyjaznych środowiskach, takich jak przemysł lub zastosowania zewnętrzne, warto wybierać produkty posiadające dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo produktów elektrycznych. W takich przypadkach na znaczeniu nabiera np. stopień ochrony IP.


NOWE STACJE LUTOWNICZE JBC
Technologia stacji lutowniczych rozwija się wraz z miniaturyzacją urządzeń i komponentów. Współczesne, profesjonalne wyposażenie stanowisk serwisowych czy laboratoriów, w których ręcznie wytwarza się obwody elektroniczne, odznacza się funkcjonalnością daleko wykraczającą poza możliwości „klasycznych” narzędzi.

GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO
Dawno już minęły czasy, kiedy znakiem rozpoznawczym graczy był przetarty, zakurzony pecet z obudową trzymającą się dzięki czterem różnym śrubkom i kawałkowi sznurka. Dzisiaj atrybutem pasjonata jest efektowny sprzęt i jeszcze efektowniejsze stanowisko.

POWER SUPPLY OD PANASONIC - PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ
Choć we współczesnym świecie podstawowe elementy elektroniczne takie jak rezystory, kondensatory czy dławiki często pozostają w cieniu wszechobecnych mikroprocesorów, to właśnie te pozornie błahe komponenty stanowią bazę, bez której żaden zaawansowany system elektroniczny nie mógłby istnieć. To właśnie dzięki tym elementom realizowane są podstawowe zadania i funkcje obwodów elektronicznych.

PRZEWODY KOMPENSACYJNE HELUKABEL DO TERMOPAR
W ofercie TME pojawiły się przewody kompensacyjne do termopar znanego i cenionego producenta, marki HELUKABEL. Jest to firma dostarczająca rozmaite artykuły służące do tworzenia profesjonalnych połączeń w przemysłowych standardach jakości i trwałości – od zasilania aż po nowoczesną komunikację cyfrową.

OKABLOWANIE PRZEMYSŁOWE, SYGNAŁOWE I NIE TYLKO
Użycie właściwego okablowania decyduje o jakości końcowego efektu w każdej aplikacji: od realizowania przyłączy dla elektronarzędzi, po wykonywanie złożonych instalacji z dziedziny automatyki przemysłowej. TKD dba o dostarczanie rozwiązań dopasowanych do specyficznych wymagań z najróżniejszych dziedzin...

PRZEMYSŁOWE PRZEWODY TELEINFORMATYCZNE OD HELUKABEL
Marka HELUKABEL należy do rozpoznawalnych dostawców wysokiej jakości przewodów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Trzon oferty producenta stanowią kable do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie również – przemysłowych.

OSCYLOSKOPY TELEDYNE LECROY Z SERII WAVESURFER 3000Z
Oscyloskopy firmy Teledyne Lecroy z serii WaveSurfer 3000Z to 4 kanałowe urządzenia zaprojektowane do sprawnego diagnozowania i analizowania obwodów elektronicznych – na etapie ich prototypowania, jak i serwisowania. Zaawansowana funkcjonalność idzie tu w parze z prostotą obsługi, którą osiągniętą dzięki wykorzystaniu dotykowego interfejsu MAUI.

ELEMENTY STACJI ŁADOWANIA EV OD MARKI PANASONIC
Infrastruktura budowana na potrzeby pojazdów elektrycznych obejmuje przede wszystkim stacje ładowania. Ponieważ są to urządzenia ściśle ustandaryzowane, wielu wytwórców z dziedziny elektrotechniki podejmuje się ich wytwarzania. Pomagają w tym prestiżowi dostawcy komponentów elektronicznych, tacy jak Panasonic, którzy oferują wysokiej klasy elementy i podzespoły przystosowane do takich właśnie aplikacji.

PRZEWODY Z RODZINY ECOGEN® MARKI ALPHA WIRE
Przez lata jedną z największych bolączek automatyki i przemysłu był ich wpływ na wzmożoną produkcję szkodliwych dla środowiska materiałów. Do tej pory każda modernizacja instalacji elektrycznej w mniejszym lub większym stopniu wiązała się z wytwarzaniem trudnych do utylizacji odpadów. Ale to już przeszłość.

NOWE UNIWERSALNE OBUDOWY SERII ZP OD KRADEX
KRADEX to polski producent obudów z tworzyw sztucznych, który rozpoczął działalność w 1985 roku. Od swoich początków firma kładzie nacisk na rozwój procesów produkcyjnych, dobór surowców, a także unowocześnianie zaplecza technicznego.

MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DOWN OD POLOLU
W ofercie TME pojawiły się miniaturowe przetwornice DC-DC o stałym napięciu wyjściowym (dostępne w wersjach od 3,3V do 15V DC). Artykuły te pochodzą z portfolio amerykańskiej marki Pololu.

MOŻLIWOŚCI I FUNKCJE ZASILACZY SPE MARKI OWON
Wybór zasilacza laboratoryjnego może się okazać trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeżeli poszukujemy kompaktowego urządzenia o szerokiej funkcjonalności, a jednocześnie mieszczącego się w określonym budżecie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ofertę marki OWON.

Interesting video


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3

Firma tygodnia

BALLUFF


Spis firm


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.



Kalendarz
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813