Spis firm
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply

11.08.2022 0:07:02
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38
TP-1303
 
Dwukanałowe zasilacze Twintex serii TP-1
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f

KONDENSATORY Z GRUPY OS-CON MARKI PANASONIC
W dążeniu do miniaturyzacji i podnoszenia wydajności urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza ich obwodów zasilających, producenci stale poszukują nowych, sprawniejszych i bardziej kompaktowych komponentów elektronicznych.

Na tym polu największym wyzwaniem stało się zminiaturyzowanie kondensatorów, które nie tylko pełnią szereg funkcji w niemal każdym obwodzie, ale również – ze względu na swoją konstrukcję i zasadę działania – stanowią komponenty podatne na awarie. A przecież uszkodzenie kondensatora może pozostać niezauważane, jednoczenie skutkując np. ograniczeniem prędkości transmisji w systemach mikroprocesorowych, a nawet infrastrukturze sieciowej (nawet jeżeli awarii uległ pojedynczy kondensator odsprzęgający).

Jednym ze światowych liderów w produkcji komponentów elektronicznych od dziesięcioleci pozostaje marka Panasonic. Jako wytwórca zarówno urządzeń przemysłowych oraz konsumenckich, jak i elementów wykorzystywanych w ich obwodach, firma doskonale zna wymagania względem nowoczesnych elementów pasywnych – i dąży do wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia produkcji kondensatorów aluminiowo-polimerowych. Posiadają szereg atutów, dzięki którym są realną alternatywą dla tradycyjnych kondensatorów elektrolitycznych, polimerowych, a także – ze względu na swoje kompaktowe wymiary – ceramicznych. W ofercie Panasonic elementy zgrupowano pod nazwą OS-CON – natomiast w katalogu TME znaleźć można szeroki wybór tych produktów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tą ofertą – podczas gdy poniżej prezentujemy zalety i przekrojową charakterystykę dostępnych artykułów.

Kondensatory OS-CON

Zalety serii OS-CON

Kondensatory wykonane w technologii aluminiowo-polimerowej posiadają szereg zalet i mogą pracować w różnorodnych obwodach. Poniżej wymieniono podstawowe atuty produktów serii OS-COM. Charakterystykę poszczególnych typów omówiono w dalszej części.

Charakterystyka Low-ESR

Użycie polimeru pozwala uzyskać kondensatorom OS-CON specyfikację low ESR. Dzięki niskiej impedancji odznaczają się dobrą tolerancją na prądy tętnień (ripple current) oraz przystosowaniem do pracy w obwodach wysokiej częstotliwości. Sprawdzą się zarówno w układach zasilaczy impulsowych, jak również w roli elementów odsprzęgających mikroprocesorów i mikrokontrolerów w elektronice przemysłowej i użytkowej. Dodatkowo, dzięki kompaktowym rozmiarom umożliwiają miniaturyzację PCB, co pozwala na budowę wygodnych ładowarek sieciowych, jak i złożonych obwodów dostarczających zróżnicowane napięcia (np. w urządzeniach RTV). Niska impedancja bezpośrednio przekłada się na ograniczone nagrzewanie kondensatorów w czasie pracy.

Zgodność z normą Pb-free i dyrektywą RoHS

Ze względu na ochronę zdrowia użytkowników urządzeń elektronicznych (ale też pracowników fabryk i serwisantów), a także kwestię ochrony środowiska naturalnego, montaż komponentów za pomocą spoiw bezołowiowych stał się ogólnoświatowym standardem. Wyeliminowanie ołowiu ze stopów wykorzystywanych w przemyśle, wymaga użycia w procesie produkcyjnym wyższych temperatur lutowania. Niestety, kondensatory należą do komponentów wrażliwych na warunki termiczne, nie tylko w czasie pracy. Jednak technologia OS-CON pozwala na wytwarzanie elementów przystosowanych do maszynowego montażu, kondensatory te nie tylko mogą być instalowane za pomocą spoiw bezołowiowych, same również nie zawierają ołowiu (charakterystyka Pb Free), jak i innych szkodliwych substancji, dzięki czemu spełniają wymagania dyrektywy RoHS.

Długa żywotność i wysoka tolerancja termiczna

W porównaniu do elementów elektrolitycznych o porównywalnych parametrach, kondensatory OS-CON charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Będzie ona uzależniona od konkretnej serii, jednak Panasonic dostarcza komponenty zapewniające bezawaryjną pracę w ekstremalnych warunkach termicznych (105°C) nawet do 20000h. W podstawowej (dostępnej bezpośrednio z magazynów) ofercie TME znalazły się elementy o żywotności 5000h, np. serie SEPC czy SVPF. Pozwala to na budowę urządzeń elektronicznych charakteryzujących się wysoką niezawodnością – co będzie szczególnie istotne w przypadku obwodów zasilających, gdzie uszkodzenie kondensatora może doprowadzić do awarii całego urządzenia. Należy tutaj też zwrócić uwagę na wspomnianą tolerancję termiczną, która dla elementów OS-CON może mieścić się w zakresie -55...105°C, a nawet -55...125°C – umożliwiając stosowanie produktów Panasonic w wymagających aplikacjach, nie tylko obwodach wysokiej częstotliwości i wysokoprądowych, ale również urządzeń pracujących w trudnych warunkach środowiskowych.

Szeroki wybór pojemności

Kolejną zaletą produktów OS-CON jest dostępność szerokiej palety pojemności. Kondensatory dostępne są w wariantach od 3,3μF do 2700μF, co zaspokoi potrzeby większości obwodów. Warto w tym miejscu podkreślić, że elementy montowane powierzchniowo (SMD) dostępne są z katalogu TME w niemal wszystkich z tych pojemności (3,3…1500μF), dzięki czemu możliwe jest konstruowanie układów o dużych wymaganiach elektrycznych, bez konieczności implementowania komponentów przewlekanych (THT). Te ostatnie występują w naszym asortymencie w pojemnościach od 6,8µF wzwyż.

Wysokie napięcie i wysoka niezawodność

Ostatecznie należy zwrócić uwagę, że technologia aluminiowo-polimerowa pozwala uzyskać kondensatory przystosowane do wysokich napięć pracy (nawet 100V). Większość produktów Panasonic będzie odpowiadała parametrom takich aplikacji, jak przetworniki DC/DC używane w układach zasilania komputerów osobistych, a także serwerów, a także charakterystyce elektrycznej paneli podświetlania ekranów LCD (sprzęt RTV), sprzętowi medycznemu, jak również układom wykorzystywanym w motoryzacji.

Oferta TME

Oferta elementów OS-CON od Panasonic w katalogu TME obejmuje ponad 20 serii. Większość z nich posiada swoją specjalizację lub szczególne, wyróżniające cechy. Przykładowo, serie SXE, SEF i SEK to kondensatory wysokiego napięcia, przeznaczone przede wszystkim do urządzeń przemysłowych, jak również z dziedziny medycznej. SVPC, SVPE to serie komponentów dedykowanych przetwornicom DC/DC; natomiast SVPG, SEPG tolerują duże prądy tętnień i charakteryzują się wyjątkowo niską impedancją, ich przeznaczeniem są elementy infrastruktury teleinformatycznej.Poniżej podajemy przekrojową charakterystykę elementów OS-CON. Należy pamiętać, że zamieszczone parametry są podane w zakresie naszej oferty, konkretna specyfika będzie zależna od wybranego modelu kondensatora.

Kondensatory OS-CON THT

Wyprowadzenia kondensatorów rozmieszczono w rastrze metrycznym.

Charakterystyka
Napięcie pracy od 2V do 100V DC
Pojemność od 6,8µF do 2700µF
Impedancja od 5mΩ do 100mΩ
Prąd pracy od 340mA do 7,2A
Wymiary korpusu od Ø5x9mm do Ø10x13mm
Raster wyprowadzeń 2mm, 2,5mm, 3,5mm lub 5mm
Czas życia do 5000h
Tolerancja ±20%

 Kondensatory OS-CON THT

 

Kondensatory OS-CON SMD
Charakterystyka
Napięcie pracy od 2,5V do 100V DC
Pojemność od 3,3µF do 1500µF
Impedancja od 8mΩ do 260mΩ
Wymiary korpusu od Ø4x5,4mm do Ø10x12,7mm
Czas życia do 5000h
Tolerancja ±20%

Kondensatory SMD dostępne są w standardowych, miniaturowych formatach.

Kondensatory OS-CON SMD


KONDENSATORY Z GRUPY OS-CON MARKI PANASONIC
W dążeniu do miniaturyzacji i podnoszenia wydajności urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza ich obwodów zasilających, producenci stale poszukują nowych, sprawniejszych i bardziej kompaktowych komponentów elektronicznych.

ZŁĄCZA I PRZEWODY WSTĄŻKOWE MARKI CONNFLY
CONNFLY jest producentem przede wszystkim wysokiej jakości złączy przeznaczonych do stosowania wewnątrz urządzeń elektronicznych – od produktów konsumenckich, po oprzyrządowanie przemysłowe.

ZŁĄCZA USB BULGIN BUCCANEER – PEWNA JAKOŚĆ POŁĄCZEŃ
W dobie nieustannego rozwoju technologicznego wzrasta zapotrzebowanie na dobra podstawowe, do których niewątpliwie zalicza się energia elektryczna.

TRACO POWER W OFERCIE TME – PRZETWORNICE, NA KTÓRE MOŻESZ LICZYĆ
Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Nikogo już nie dziwi autonomiczny samolot sterowany poprzez inteligentne urządzenia naszpikowane zaawansowanymi układami elektronicznymi.

WIELOFUNKCYJNE PRZEKAŹNIKI BEZPIECZEŃSTWA OD PILZ
W warunkach przemysłowych, przede wszystkim na liniach i w warsztatach produkcyjnych, niezwykle istotną rolę odgrywają elementy odpowiedzialne za ochronę pracowników. Należą do nich zarówno czujniki (wykrywające zagrożenie, np. niepożądaną obecność człowieka w danej strefie), jak również przekaźniki, których zadaniem jest awaryjne zatrzymanie ruchu maszyn.

PRZEGLĄD PROFESJONALNYCH NARZĘDZI MARKI KNIPEX
Chociaż TME kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowy dystrybutor elementów elektronicznych i podzespołów dla automatyki przemysłowej – w naszym katalogu znaleźć można również bogatą ofertę elementów mechanicznych oraz narzędzi. Są to artykuły przeznaczone do stosowania przez profesjonalistów – to znaczy trwałe, precyzyjne i specjalnie zaprojektowane do ściśle określonych zadań i dziedzin.

ROZŁĄCZNIKI IZOLACYJNE
Rozłączniki izolacyjne to powszechnie stosowane, kluczowe dla bezpieczeństwa komponenty układów elektrycznych, umożliwiające odłączenie napięcia na czas konserwacji lub naprawy. W artykule przedstawiamy budowę oraz funkcjonowanie rozłączników izolacyjnych, ich podstawowe cechy użytkowe oraz omówimy, jak odnaleźć odpowiedni produkt do aplikacji.

ZASILACZE DO OŚWIETLENIA LED OD MEAN WELL
Zasilanie oświetlenia LED wymaga zapewnienia stałego natężenia prądu płynącego przez złącze diody lub zespołu diod. Ten warunek musi być spełniony bez względu na wartość napięcia progowego diody świecącej, które będzie zmieniało się wraz z temperaturą złącza.

SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

CZUJNIKI INDUKCYJNE SERII E2E NEXT Z OFERTY OMRON
Czujniki indukcyjne to niezwykle ważna grupa elementów układu sterowania, która jest obecna w każdym zautomatyzowanym zakładzie przemysłowym, a coraz powszechniej również w gospodarstwach domowych. Dzięki prostej budowie oraz szerokiej gamie rozmiarów, czujniki takie gwarantują bardzo długą, bezawaryjną pracę, a coraz to nowsze rozwiązania pozwalają na dopasowanie właściwego czujnika do dowolnej aplikacji.

ZESTAW Z DRUKARKĄ RHINO 4200 OD DYMO
DYMO to firma posiadająca 60-letnie doświadczenie w produkcji drukarek i wytłaczarek do etykiet. Dostawca oferuje najwyższej jakości urządzenia, które ułatwiają pracę w zakładach pracy, biurach, fabrykach, magazynach, warsztatach, punktach handlowych i wielu innych branżach. Są też znakomitym narzędziem w gospodarstwie domowym, gdzie przysłużą się organizacji i porządkowi.

ZŁĄCZA DO SYSTEMÓW MAGAZYNOWANIA ENERGII HAN S I NOWOŚCI HARTING
Marka HARTING znana jest na globalnych rynkach jako producent doskonałej jakości złączy, przewodów i innych rozwiązań dla przemysłu, a także urządzeń profesjonalnych i specjalistycznych.

Interesting video


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video


O PHOENIX CONTACT


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Polska, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma tygodnia

Friedrich Lütze GmbH


Spis firm


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power IntegrationsKalendarz
Międzynarodowe Targi Maszynowe, 4.-7.10. 2022, Brno, Czechy
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warszawa, PL
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813