Spis firm
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

Digi-Key Electronics
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER

11.12.2023 3:11:35
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
TH381
 
Miniaturowe, szczelne złączki serii TH38


WYKORZYSTANIE AKUMULATORÓW NICHICON SLB W APLIKACJACH IOT
Internet rzeczy, czyli technologie IoT, towarzyszą nam od lat. Chociaż wielu beneficjentów tych urządzeń może sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele wygód zawdzięczają małym, energooszczędnym urządzeniom wykonującym skomplikowane pomiary i obliczenia w naszym codziennym otoczeniu.

Pozwalają na zbieranie precyzyjnych danych o ruchu drogowym, pogodzie, jakości powietrza w miastach, stanie naszego zdrowia – usprawniają spedycję przesyłek kurierskich, kolekcjonowanie zamówień z magazynów, transport drogowy, kolejowy, a nawet lotniczy – co więcej, zapewniają bezpieczeństwo w naszym domu i miejscu pracy. I to wszystko jeszcze zanim przejdziemy do wygód urządzeń typu smart: czujników aktywności ruchowej, automatyki gospodarstw domowych itd. U podstaw wszystkich tych technologii znajdują się energooszczędne układy komunikacji bezprzewodowej, oparte na modułach Bluetooth BLE czy LoRa, zasilane dzięki zminiaturyzowanym, jednak wydajnym źródłom energii.

Obecnie to właśnie na polu mobilnych metod zasilania dokonuje się rewolucja technologiczna. Jeszcze do niedawna, głównym hamulcem na drodze postępu, nie były możliwości układów scalonych – ale techniki dostarczania im dostatecznej ilości energii. Pośród najnowocześniejszych metod jej przechowywania wyróżniają się rozwiązania miniaturowe, znajdujące zastosowanie w zdalnych czujnikach czy urządzeniach osobistych typu wearable. Na światowych rynkach dostępne są setki produktów dedykowanych takim aplikacjom, jednak niewiele z nich dorównuje parametrom oferowanym przez akumulatory litowo-jonowe Nichicon, zgrupowane w ramach serii SLB. Zostały oparte na opracowanej przez markę Toshiba technologii SCiB™ - wykorzystywanej głównie do produkcji wysokoprądowych magazynów energii. W zminiaturyzowanej formie, dostarczanej przez Nichicon, zachowują swoje doskonałe parametry elektryczne, jednak zostały zamknięte w obudowach o rozmiarze niewielkiego, elektrolitycznego kondensatora.

Japoński dostawca, specjalizujący się w budowie komponentów do układów zasilających i wzmacniających, wprowadził do swojej oferty serię SLB z myślą o producentach urządzeń przenośnych, czujników przemysłowych, jak również dóbr konsumenckich. Akumulatory te pozwalają zmaksymalizować efektywność magazynowania energii w niewielkich układach zasilanych tradycyjnie, bądź za pomocą metod tzw. energy harvesting.

Miniaturowe akumulatory SLB

Zalety technologiczne akumulatorów SLB od Nichicon

Miniaturowe ogniwa serii SLB w porównaniu do rozmiaru zwykłego długopisu.

 
Zanim skupimy się na możliwościach, które oferują akumulatory serii SLB, spójrzmy na ich charakterystykę. W porównaniu do standardowych rozwiązań, za których przykład można wziąć przeciętne ogniwo formatu 18650, produkty Nichicon wyróżniają się właściwie na każdym polu. Zostały zaprojektowane tak, by zaspokoić wysokie wymagania nie tylko odnośnie wymiarów, ale również względem parametrów elektrycznych i wytrzymałości fizycznej.

Wieloletnia żywotność i bezpieczeństwo

Ogniwa SLB oferują żywotność na poziomie 25 tys. cykli ładowania/rozładowywania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w obwodach, do których zewnętrzna energia dostarczana jest nieregularnie, okresowo lub wręcz sporadycznie. Przykładowo, mogą to być urządzenia, które korzystają z paneli fotowoltaicznych czy miniaturowych turbin wiatrowych, albo produkty konsumenckie, umieszczane w ładowarce jedynie wtedy, gdy będzie to dla użytkownika wygodne. Wielokrotne w ciągu dnia doładowywanie akumulatora (np. spowodowane zachmurzeniem czy zmiennym wiatrem) w znaczący sposób nie odbije się na możliwościach magazynowania energii w ogniwach SLB.

Natężenie prądu ładowania i rozładowania

Na uwagę zasługują możliwości prądowe akumulatorów Nichicon. Ich prąd ładowania/rozładowywania sięga współczynnikowi 20C, tj. 20-krotności pojemności akumulatora podzielonej przez 1h. Oznacza to, że dla modelu SLB12400L1511CV (150mAh) natężenie dostarczanego i pobieranego prądu może wynosić nawet 150mA * 20 = 3A. Przy ładowaniu o takich parametrach, pełne nasycenie ogniwa energią nastąpi po zalewie 3 minutach. I odwrotnie: akumulator w krótkim okresie czasu może dostarczyć duży prąd, np. w celu załączenia oświetlenia/alarmu, wysłania komunikatu za pomocą modułu radiowego o dużym zasięgu itp. W połączeniu z długą żywotnością ta charakterystyka pozwala to na konstruowanie urządzeń , które będą: (a) ładowane jedynie okresowo (w czasie konserwacji, przy okazji odczytu wartości licznika), na co dzień oszczędnie wykorzystując skumulowaną energię; (b) lub też ładowane stopniowo, np. za pomocą niewielkiego ogniwa solarnego, jednak w określonych warunkach zdolne do uruchomienia nie tylko obwodów elektronicznych, ale i elementów elektromechanicznych, jak serwomechanizmy, elektrozawory itp.

Odporność na warunki środowiskowe

Jak już zasugerowaliśmy, wiele aplikacji, w których wykorzystywane są i będą ogniwa serii SLB, wiąże się z trudnymi warunkami środowiskowymi. Dotyczy to zarówno zdalnych czujników wykorzystywanych w rolnictwie, jak i konsumenckich urządzeń typu wearable, czyli elektroniki noszonej przy ciele, jak opaski medyczne, tagi lokalizujące czy zegarki typu smart watch. Dlatego szczególnie istotną charakterystyką akumulatorów litowo-jonowych od Nichicon jest ich tolerancja termiczna. Artykuły te bez przeszkód mogą pracować w temperaturach z zakresu od -30°C do 60°C. Co więcej, nawet w przypadku przekroczenia tych parametrów artykuły odznaczają się bardzo niskim prawdopodobieństwem wystąpienia awarii, samozapłonu czy eksplozji. Będzie to cecha szczególnie istotna dla producentów urządzeń konsumenckich.

Energy harvesting, nadszedł czas spełnić marzenie Tesli

Jedną z najpopularniejszych opowieści o początkach elektroniki jest projekt Nikoli Tesli: wielkoskalowa sieć, której celem byłaby bezprzewodowa dystrybucja energii elektrycznej. I chociaż projekt nigdy nie wyszedł z fazy pokazowych prototypów, jakie dziś określilibyśmy mianem proof of concept, współczesna technologia w pewnym stopniu legitymizuje koncepcję serbskiego wynalazcy. Oto, w dobie energooszczędnych obwodów typu IoT (Internet of Things), konstrukcja urządzeń zasilanych „z powietrza” już nie wydaje się mrzonką.

Technologie zgrupowane pod terminem energy harvesting obejmują szereg metod pozyskiwania niewielkich ilości energii ze środowiska. Zaliczają się do nich „klasyczne” rozwiązania, jak ogniwa fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe, ale również mniej konwencjonalne techniki. Oprócz ruchu wywołanego zjawiskami atmosferycznymi, źródłem energii może być właściwie każdy przepływ gazów i płynów, występujący np. w rurach wodociągowych, kanalizacyjnych, a także w pobliżu dróg czy w przewodach klimatyzacyjnych. Do agregacji energii wykorzystuje się również piezoelektryki, dzięki którym napięcie generowane jest przez zmienny nacisk (np. na chodniki czy jezdnie). W miarę rozwoju technologii IoT coraz częściej sięga się również po źródła termoelektryczne, oparte na zjawisku Peltiera, pozwalające wykorzystać różnicę temperatur (np. między atmosferą a źródłem termalnym, ciepłym wodociągiem, a nawet ludzkim ciałem) do wytwarzania niewielkich prądów elektrycznych. Niewielkich, ale wystarczających do zasilenia np. modułów Bluetooth typu BLE. I wreszcie należy tu wspomnieć o metodzie najbliższej idei Tesli: pozyskiwaniu energii z fal radiowych. RF harvesting za źródło prądu wszechobecne sygnały radiowe (WiFi, telewizja, a nawet sygnały satelitarne).

Akumulatory Nichicon SLB zapewniają parametry idealnie dopasowane do potrzeb urządzeń korzystających z technologii energy harvesting. Ponieważ mogą być ładowane prądami nie tylko o bardzo wysokim, ale i bardzo niskim natężeniu (dla modelu SLB03070LR351BS jest to 3,5µA), mogą zostać zaimplementowane w obwodach korzystających z ww. rozwiązań. Oznacza to budowę zupełnie nowego typu urządzeń elektronicznych – samowystarczalnych. W dalszej konsekwencji oznacza to olbrzymie oszczędności związane z ograniczonymi potrzebami budowy infrastruktury zasilającej i konserwacji, a także możliwość konstruowania skalowalnych i złożonych sieci zarówno w przemyśle (m.in. handlu, magazynowaniu, spedycji), jak i przestrzeni publicznej (systemy zarządzania ruchem drogowym, transportem zbiorowym, sieci czujników meteorologicznych, sejsmicznych etc.). Beacony lub czujniki środowiskowe zasilane za pomocą ogniw SLB od Nichicon (ładowanych z wykorzystaniem powszechnie dostępnych źródeł energii) to kolejny krok w stronę zinformatyzowanej, bezpiecznej i przyjaznej środowisku przyszłości.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Oryginalne źródło: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/45795/wykorzystanie-akumulatorow-nichicon-slb-w-aplikacjach-iot/

 


PRZEMYSŁOWE PRZEWODY TELEINFORMATYCZNE OD HELUKABEL
Marka HELUKABEL należy do rozpoznawalnych dostawców wysokiej jakości przewodów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Trzon oferty producenta stanowią kable do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie również – przemysłowych.

OSCYLOSKOPY TELEDYNE LECROY Z SERII WAVESURFER 3000Z
Oscyloskopy firmy Teledyne Lecroy z serii WaveSurfer 3000Z to 4 kanałowe urządzenia zaprojektowane do sprawnego diagnozowania i analizowania obwodów elektronicznych – na etapie ich prototypowania, jak i serwisowania. Zaawansowana funkcjonalność idzie tu w parze z prostotą obsługi, którą osiągniętą dzięki wykorzystaniu dotykowego interfejsu MAUI.

ELEMENTY STACJI ŁADOWANIA EV OD MARKI PANASONIC
Infrastruktura budowana na potrzeby pojazdów elektrycznych obejmuje przede wszystkim stacje ładowania. Ponieważ są to urządzenia ściśle ustandaryzowane, wielu wytwórców z dziedziny elektrotechniki podejmuje się ich wytwarzania. Pomagają w tym prestiżowi dostawcy komponentów elektronicznych, tacy jak Panasonic, którzy oferują wysokiej klasy elementy i podzespoły przystosowane do takich właśnie aplikacji.

PRZEWODY Z RODZINY ECOGEN® MARKI ALPHA WIRE
Przez lata jedną z największych bolączek automatyki i przemysłu był ich wpływ na wzmożoną produkcję szkodliwych dla środowiska materiałów. Do tej pory każda modernizacja instalacji elektrycznej w mniejszym lub większym stopniu wiązała się z wytwarzaniem trudnych do utylizacji odpadów. Ale to już przeszłość.

NOWE UNIWERSALNE OBUDOWY SERII ZP OD KRADEX
KRADEX to polski producent obudów z tworzyw sztucznych, który rozpoczął działalność w 1985 roku. Od swoich początków firma kładzie nacisk na rozwój procesów produkcyjnych, dobór surowców, a także unowocześnianie zaplecza technicznego.

MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DOWN OD POLOLU
W ofercie TME pojawiły się miniaturowe przetwornice DC-DC o stałym napięciu wyjściowym (dostępne w wersjach od 3,3V do 15V DC). Artykuły te pochodzą z portfolio amerykańskiej marki Pololu.

MOŻLIWOŚCI I FUNKCJE ZASILACZY SPE MARKI OWON
Wybór zasilacza laboratoryjnego może się okazać trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeżeli poszukujemy kompaktowego urządzenia o szerokiej funkcjonalności, a jednocześnie mieszczącego się w określonym budżecie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ofertę marki OWON.

KOMPUTERY JEDNOPŁYTKOWE BANANA PI
Komputery jednopłytkowe pozwalają rozwijać złożone projekty. Są atrakcyjna platformą nie tylko dla uczniów, studentów i amatorów – ale również profesjonalistów. W okresie rynkowych niedoborów polecamy naszym klientom jedno z najpopularniejszych w swojej dziedzinie rozwiązań: komputery Banana Pi.

PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MANSON SDP-2210
Regulowane zasilacze należą do podstawowego wyposażenia laboratoryjnego – są niezastąpionym narzędziem pracy w serwisach urządzeń elektrycznych, działach R&D, salach jednostek edukacyjnych i warsztatach hobbystów.

BEZPIECZNIKI OPTIFUSE W OFERCIE TME
Wybierając odpowiedni rodzaj bezpiecznika, warto przyjrzeć się jego podstawowym parametrom, takim jak: typ, rodzaj obudowy, prąd i napięcie znamionowe czy temperatura pracy. Wśród wielu producentów bezpieczników warto zwrócić uwagę na ofertę marki Optifuse, której produkty dostępne są w naszym katalogu:

SPRĘŻYNY GAZOWE MARKI PNEUMAT JUŻ DOSTĘPNE Z MAGAZYNÓW TME
Od dłuższego czasu pracujemy w TME nad rozwojem asortymentu produktów z dziedziny pneumatyki. W tej dziedzinie naszego katalogu jednym z największych dostawców jest obecnie marka Pneumat. Do katalogu TME właśnie trafiły nowe rozwiązania tego wytwórcy – sprężyny gazowe.

SKANER LASEROWY 2D 360 STOPNI MARKI DFROBOT
Urządzenie zwane LIDARem bierze swoją nazwę od ang. light detection and ranging. Jego celem jest określanie odległości od najbliższej powierzchni w danym kierunku.

Interesting video


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022


PRZEMYSŁOWE PRZETWORNIKI CIŚNIENIA MARKI CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Intel Alder Lake Product Video

Firma tygodnia

KEYENCE


Spis firm


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.



Kalendarz
CES® 2024, 9.1.-12.1.2024, Las Vegas
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813